Budapesti Árvízkönyv. Heckenast Gusztáv kiadó könyváros úrnak baráti ajándékul. Szerkeszti Eötvös József. Ötödik kötet.
Pesten, 1841. Heckenast Gusztáv. [8] + 351 (helyesen 335) + [1] p. Egyetlen kiadás.
Az 1838. március 13-18. között pusztító pesti (és kisebb mértékeben budai) jeges árvíz a városmag jelentős részét elöntötte; a vegyes építkezésű házak nagyját elpusztította, beleértve Heckenast Gusztáv könyvkiadó Váci utcai üzletét is. A számos áldozatot követelő, a mentési munkálatok hősiessége és az öntevékeny segélyezés volumene miatt a történelmi legendáriumba bevonuló árvíz egyik segélyakciója volt a magyar írók, költők, drámaírók összefogása kiadójukért és nyomdászukért, Heckenast Gusztávért. Az öt kötetes irodalmi antológiához a kor neves szerzői adták írásaikat, legnevezetesebb szövege pedig Eötvös József ,,A karthauzi" címen ismert regénye volt, mely folytatásokban jelent meg. Az ötödik kötet tartalmából: Szemere Bertalan: Mária emlékezete (Elbeszélés) - Eötvös József: A carthausi. Harmadik és negyedik rész (Regény) - Döbrentei Gábor: Rokonra lelés. Mózes VIId. törvényének meg nem tartása. Legszebb hölgy (Versek).
Az első előzéken katalógusszám, a címoldalon és a belív néhány oldalán régi gyűjteményi bélyegzés. Könyvtári duplum. Néhány levélen és az előzékeken halvány foltosság.
Szüry 706. Madár 378.
Korabeli, foltos egészvászon kötésben, színes festésű lapszélekkel. Jó példány.
Anderson, J[erome] A[ugust]:
Die Seele, ihre Existenz, Entwickelung und wiederholte Verkörperung. Deutsch bearbeitet und mit einer Vorrede versehen von Ludwig Deinhard.
[Lipcse] Leipzig, (1895). Verlag von Wilhelm Friedrich (Druck von Emil Herrmann senior). XXIV + [2] + 280 + [2] p. Első német kiadás.
Jerome August Anderson (1847-1903) amerikai tanár, sebész, teozófus. A Teozófiai Társasághoz amerikai ágazatához 1887-ben csatlakozott, a századfordulón a nyugati parti Kalifornia vezető teozófusának számít. A lélekről, a reinkarnációról, a karmáról és kisebb mértékben a hipnózisról írt értekezés eredeti nyelven ,,Reincarnation, a Study of the Human Soul" címmel jelent meg, 1892-ben.
Aranyozott gerincű, álbordázott, enyhén kopott gerincű korabeli félmaroquin kötésben, pávamintás festésű lapszélekkel.
Márai Sándor:
Csutora. Regény.
Budapest, (1943). Révai Irodalmi Intézet (ny.) 211 + [1] p. Hatodik ezer.
Márai Sándor kutyatörténete korántsem a hagyományos értelemben vett állatregény; valójában a civilizációba szakadt ember és állat állandóan változó viszonyát vizsgálja. A regény első kiadása 1932-ben, Bécsben jelent meg, hazai kiadása a Révainál 1943-ban látott napvilágot.
(Márai Sándor munkái.)
Mészáros 93.
Feliratozott kiadói félvászon kötésben, színes, illusztrált, enyhén sérült kiadói védőborítóban. Jó példány.
Márai Sándor:
Zendülők. Regény.
(Budapest, 1945). Révai Irodalmi Intézet (ny.) 326 + [2] p.
Márai Sándor nemzedékregénye az apáktól elhagyatott kamaszok regénye az első világháború végnapjaiban, a történet a hátország egy, a háborútól közvetlenül nem érintett kisvárosban játszódik. A regény első kiadása 1930-ban jelent meg.
(Márai Sándor munkái.)
Mészáros 112.
Feliratozott kiadói egészvászon kötésben, színes, Szász Pál rajzával illusztrált kiadói védőborítóban. Jó példány.
Máthé Zoltán:
A spiritualizmus tudományos megvilágításban.
Budapest, 1911. A Psyche kiadóhivatala (Jókai nyomdai műintézet). 196 + [2] p. Egyetlen kiadás.
Máthé Zoltán művének gerincét pszichikus jelenségek esetleírásai képezik, a telekinézis (természetfeletti erők hatására bekövetkező tárgymozgások), a médiumizmus, a szellemlátás, materializáció, szellemvilággal való kommunikáció esetleírásait a radioaktivitás jelenségeinek leírása követi - a szerző különös ugrással megkísérli összehangolni a fizika egyes modern, egzakt leírás helyett még csak elméleti szakaszban levő elméleteit összehangolni a természetfeletti jelenségekkel, majd arra a különös kijelentésre jut, miszerint: ,,A lélek nem más, mint egy konzisztens állapotban tartott elektronraj" (134. oldal). Néhány levélen kisebb szakadás, a levelek szélei töredezettek, példányunk fűzése meglazult. A címoldalon és az azt megelőző levélen régi tulajdonosi bejegyzés.
Fűzött, Falus Elek színes rajzával illusztrált, sérült, hiányos gerincű kiadói borítóban. Részben felvágatlan példány.
Balassa József dr.: Legényfok. II. A szabadkőművesség kézikönyve. Kézirat gyanánt. Budapest, 1947, A Magyarországi Szimbolikus Nagypáholy. Kiadói papírkötés, sérült gerinccel, kissé sérült borítóval.
Hofmann Mór: Kebel hangok- Uj-évi , név- és születésnapi s az élet egyébb viszonyaira alkalmazott köszöntések kötött és kötetlen beszédben. Nagy Kanizsa, 1884. Wajdits József. korabeli illusztrált félvászon-kötésben. A szerző : Hoffmann Mór (Devecser, 1843. január 5. - Budapest, 1915. augusztus 18.)[2] tanár, szerkesztő, író. Hevesi Sándor apja. Élete során rendkívül sok helyen megfordult az országban, tanított és aktívan kapcsolodott a helyi társadalmi életbe. Számtalan újságnál dolgozott, publikált. Ritka könyvecske, jó példány!
Fónagy Iván:
A mágia és a titkos tudományok története.
(Budapest, 1943). Bibliotheca (Antiqua Nyomdai és Irodalmi Rt.) 479 + [1] p. + 2 t. (kétoldalas). Első kiadás.
Fónagy Iván (1920-2005) nyelvész, műfordító. Kultúrtörténeti áttekintésében a nyugati szellemhit és mágikus praktikák történetét vázolja, a szellemlátóktól a halottidézőkig, a mesmeri delejezőktől az alkimistákig és asztrológusokig. Hosszú fejezetben elemzi a három hírhedt, ellentmondásos megítélésű titkos társaság, a rózsakeresztesek, az illuminátusok és a szabadkőművesek történetét. Példányunk első ívének fűzése laza.
Dömölki 1641.
Aranyozott gerincű, illusztrált, keménytáblás, enyhén sérült kiadói félvászon kötésben. Jó példány.