Bücher: Geschichte

Zahl der Lose: 311

Balás-Piry, László von Die Ungarische Malerei des XIX. und XX. Jahrhunderts. (Mit 104 Tafels, davon 8 farbig.) Berlin, (1940). Genius Verlag (Druck bei Leipziger Verlagsdruckerei G. m. b. H. - Otto Regel G. m. b. H., Leipzig). 28 + [2] p. + 104 t. (8 színes). Folio. Egyetlen német kiadás. A biedermeier, a realista, a historizáló és a modernista magyar festészetet összefoglaló igényes monográfia két évvel később olasz és francia nyelven is megjelent. Egyes szürrealizmusba hajló avantgárd alkotók jelenléte a német kiadásban unikumnak számít 1940-ben, hiszen Németországban ekkoriban már az avantgárd elfajzott művészetnek minősült, beleértve a külföldi avantgárdot is. Aranyozott, enyhén sérült gerincű kiadói félvászon kötésben, az első kötéstáblán alternatív, aranyozott felirattal: ,,Die Geschichte der ungarischen Malerei im neunzehnten und zwazwigsten Jahrhundert.
19486.

Rufpreis:
3 200 HUF
8,65
9,41
19487.

Rufpreis:
2 400 HUF
19488.

Rufpreis:
2 400 HUF
Magyarország. Történeti, gazdasági és kulturális évkönyv [1947]. Budapest, 1948. Hungária Lloyd (Szikra Irodalmi és Lapkiadóvállalat, Nyomdai Rt.) X + [3]-259 + [1] p. + 10 t. (I-XIX-ig számozott, egy kivétellel kétszínnyomású táblákon térképvázlatok és ábrák) + hibajegyzék. Egyetlen kiadás. Az évkönyv mindenekelőtt a külföldön élő magyar állampolgárok tájékoztatására készült, főképpen azzal a céllal, hogy megismertesse velük a második világháború katasztrófája után bekövetkező politikai és gazdasági újjáépítést. A kötet mértéktartó történelmi áttekintése különös tempóváltások nyomán igen szűkszavúan tárgyalja az első világháborús összeomlást, az azt követő hatalomátvételeket, a trianoni döntést és a Horthy-korszakot, viszont kiemelten foglalkozik a második világháború utáni új alkotmányozási korszakkal, részleteiben is közli a választási eredményeket, minden kommentár nélkül közölve a kékcédulás választások puszta eredményeit. Ezek után az ország gazdasági teljesítményét, ipari és mezőgazdasági termelését méltatja, munkajogát és közegészségügyét ismerteti, valamint az államosított oktatási rendszert és művelődéspolitikát, a múzeum- és könyvtárügyre is kiterjedően. Fűzve, enyhén sérült kiadói borítóban. Jó példány.
19489.

Rufpreis:
2 400 HUF
Takáts Endre: Gróf Nádasdy László csanádi püspök (1662-1729). Szeged, 1943. (Szeged városi nyomda). 1 t. (címkép) + 144 + [2] p. + 5 t. + 2 térkép (kihajtható). Egyetlen kiadás. Részlet az életrajzi és korrajzi kötet előszavából: Alig hiszem, hogy a csanádi püspökök hosszú és fényes sorában volna még egy, akit annyiféleképpen jellemeznének, mint gróf Nádasdy Lászlót. A bécsi udvar tanácsosai rebellis magyarnak tartották, győri kanonoktársai durva, kíméletlen, civakodó magatartása miatt jelentik fel a püspöknek, Keresztély Ágostnak és holdkórosnak nevezik. Dudek János a Religióban egy XVII. századi mintastrébernek látja, Reizner János, Szeged történetírója a város legnagyobb ellenségének mondja, Lady Worthley Montague írásaiban pedig egy udvarias, kellemes, kedélyes öregúr jelenik meg előttünk Nádasdy személyében. Példányunk fűzése meglazult. Fűzve, sérült, javított kiadói borítóban.
19490.

Takáts Endre: Gróf Nádasdy László csanádi püspök (1662-1729). Szeged, 1943. (Szeged városi nyomda). 1 t. (címkép) + 144 + [2] p. + 5 t. + 2 térkép (kihajtható). Egyetlen kiadás. Részlet az életrajzi és korrajzi kötet előszavából: "Alig hiszem, hogy a csanádi püspökök hosszú és fényes sorában volna még egy, akit annyiféleképpen jellemeznének, mint gróf Nádasdy Lászlót. A bécsi udvar tanácsosai rebellis magyarnak tartották, győri kanonoktársai durva, kíméletlen, civakodó magatartása miatt jelentik fel a püspöknek, Keresztély Ágostnak és holdkórosnak nevezik. Dudek János a Religióban egy XVII. századi mintastrébernek látja, Reizner János, Szeged történetírója a város legnagyobb ellenségének mondja, Lady Worthley Montague írásaiban pedig egy udvarias, kellemes, kedélyes öregúr jelenik meg előttünk Nádasdy személyében". Példányunk fűzése meglazult. Fűzve, sérült, javított kiadói borítóban.

Rufpreis:
2 400 HUF
P[éterfalvi] Szathmáry Károly]: Bethlen Gábor ifjusága. Történeti regény. Pest, 1866. Kiadja a Kisfaludy-Társaság - Nyomatott Emich Gusztávnál. [2] + 195 + [1] p.; [2] + 234 p. Első kiadás. P. Szathmáry Károly (1831-1891) honvéd főhadnagy, bölcsészdoktor, szerkesztő. Az 1850-es évek közepétől publikálja regényeit a kor folyóirataiban. Jobbára történelmi regényeket írt, Jósika Miklós inspirációja nyomán főként az erdélyi fejedelemség időszakából. Példányunk címoldalán és a belív néhány oldalán régi gyűjteményi bélyegzés, az első előzéken régi katalógusszám. Az oldalakon enyhe foxing. Szüry 4161. Poss.: Csillaghegyi Római Katholikus ,,Szent Imre Polgári Fiúiskola. Korabeli félvászon kötésben. Jó példány.
19491.

P[éterfalvi] Szathmáry Károly]: Bethlen Gábor ifjusága. Történeti regény. Pest, 1866. Kiadja a Kisfaludy-Társaság - Nyomatott Emich Gusztávnál. [2] + 195 + [1] p.; [2] + 234 p. Első kiadás. P. Szathmáry Károly (1831-1891) honvéd főhadnagy, bölcsészdoktor, szerkesztő. Az 1850-es évek közepétől publikálja regényeit a kor folyóirataiban. Jobbára történelmi regényeket írt, Jósika Miklós inspirációja nyomán főként az erdélyi fejedelemség időszakából. Példányunk címoldalán és a belív néhány oldalán régi gyűjteményi bélyegzés, az első előzéken régi katalógusszám. Az oldalakon enyhe foxing. Szüry 4161. Poss.: Csillaghegyi Római Katholikus ,,Szent Imre" Polgári Fiúiskola. Korabeli félvászon kötésben. Jó példány.

Rufpreis:
1 800 HUF
19492.

Rufpreis:
3 600 HUF
9,73
10,59
Szerebrejennikov, [G. N.] A nő a Szovjetunióban. (Budapest, 1945). Szikra Kiadóvállalat (Athenaeum ny.) 63 + [1] p. A tartalomból: Mit adott a nőnek a szovjetállam? A munkásnők és a kolhoz-parasztasszonyok szabad munkája. A Szovjetunió nőinek kulturális fejlődése. A család és az anyaság a Szovjetunióban. Kelet asszonya az új életért való harcban. A szovjetország női egysorban haladnak a hősi Vörös Hadsereg harcosaival. - Stílusmutatvány: ,,A cári Oroszországban a nő a családon belül ugyanolyan jogfosztott és elnyomott volt, mint a társadalomban. Amíg a lány nem ment férjhez, úgyszólván emberszámba se vették. Pihenés nélkül dolgozott az apjának és apja a szemére vetette: ,,eltartalak. Amikor aztán a lány férjhez ment, a férjének dolgozott. Úgy dolgozott, ahogy a férje kívánta. És a férj újra csak szemére vetette: ,,eltartalak. Így jellemezte Sztálin a parasztasszony helyzetét a forradalom előtti családban. A szovjethatalom mindezt gyökeresen megváltoztatta. Új viszony alakult ki férj és feleség között. Ez a viszony megtisztult az évszázados szennytől, hazugságtól, csalástól és anyagi számításoktól. A szovjetcsalád a kölcsönös vonzalmon, a mélységes kölcsönös megértésen és a férj és feleség teljes egyenlőségén alapul. A régi időkben a férj mindig a család fejének számított. A szovjetember számára ez a fogalom idegen. Mind a két házasfél teljesen szabad a foglalkozása és hivatása megválasztásánál [!]. A Szovjetunióban nincsen alapja az érdekházasságoknak. Ebből a kis részletből megismerszik egyebek mellett a szerzőnek azon elképzelése, miszerint az érdek nélküli tiszta szerelem koncepciója kimondottan az 1917-es forradalmi események óta létezik, illetve azon politikai fantáziája, mely szerint a totálisan szabad önkiteljesítés lehetősége a szovjethatalommal együtt született a világra. A munka magyar nyelven először Moszkvában jelent meg, majd rendre a szovjet hadak által már meghódított területeken, így 1944-ben Kolozsváron, 1945-ben Budapesten. Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.
19493.

Szerebrejennikov, [G. N.] A nő a Szovjetunióban. (Budapest, 1945). Szikra Kiadóvállalat (Athenaeum ny.) 63 + [1] p. A tartalomból: Mit adott a nőnek a szovjetállam? A munkásnők és a kolhoz-parasztasszonyok szabad munkája. A Szovjetunió nőinek kulturális fejlődése. A család és az anyaság a Szovjetunióban. Kelet asszonya az új életért való harcban. A szovjetország női egysorban haladnak a hősi Vörös Hadsereg harcosaival. - Stílusmutatvány: ,,A cári Oroszországban a nő a családon belül ugyanolyan jogfosztott és elnyomott volt, mint a társadalomban. Amíg a lány nem ment férjhez, úgyszólván emberszámba se vették. Pihenés nélkül dolgozott az apjának és apja a szemére vetette: ,,eltartalak". Amikor aztán a lány férjhez ment, a férjének dolgozott. Úgy dolgozott, ahogy a férje kívánta. És a férj újra csak szemére vetette: ,,eltartalak". Így jellemezte Sztálin a parasztasszony helyzetét a forradalom előtti családban. A szovjethatalom mindezt gyökeresen megváltoztatta. Új viszony alakult ki férj és feleség között. Ez a viszony megtisztult az évszázados szennytől, hazugságtól, csalástól és anyagi számításoktól. A szovjetcsalád a kölcsönös vonzalmon, a mélységes kölcsönös megértésen és a férj és feleség teljes egyenlőségén alapul. A régi időkben a férj mindig a család fejének számított. A szovjetember számára ez a fogalom idegen. Mind a két házasfél teljesen szabad a foglalkozása és hivatása megválasztásánál [!]. A Szovjetunióban nincsen alapja az érdekházasságoknak." Ebből a kis részletből megismerszik egyebek mellett a szerzőnek azon elképzelése, miszerint az érdek nélküli tiszta szerelem koncepciója kimondottan az 1917-es forradalmi események óta létezik, illetve azon politikai fantáziája, mely szerint a totálisan szabad önkiteljesítés lehetősége a szovjethatalommal együtt született a világra. A munka magyar nyelven először Moszkvában jelent meg, majd rendre a szovjet hadak által már meghódított területeken, így 1944-ben Kolozsváron, 1945-ben Budapesten. Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.

Rufpreis:
1 800 HUF
Az Erdélyi Múzeum-Egylet évkönyve az 1943. évre. Szerk. Szabó T. Attila. Kolozsvár., 1944. Erdélyi Múzeum Egyesület Rt. 75 p. Kiadói papírkötésben foltos lapokkal
19494.

Rufpreis:
2 200 HUF
5,95
6,47
Az Erdélyi Múzeum-Egylet évkönyve az 1912. évre. Szerk. Erdélyi Pál. Kolozsvár., 1913. Erdélyi Múzeum Egyesület Rt. 112 p. Kiadói papírkötésben + meghívó a közgyűlésre
19495.

Rufpreis:
2 200 HUF
5,95
6,47
A Felső-Magyarországi Múzeum-Egylet tizenegyedik évkönyve. Szerk. Dr. Stöhr Antal. Kassa, 1892. Kosch és Scharf. 105 p. +1 t (kihajtható) Kiadói papírkötésben sérült gerinccel Benne A kassai magyarság 1554-ik évi panaszleveléről szóló cikk
19496.

Rufpreis:
1 600 HUF
Badics Ferenc: Horváth János püspök 1769-1835 Veszprém, 1927-1935. Egyházm. Könyvny. 1 t. VII. 121 p., Kiadói papírbortóval
19497.

Rufpreis:
2 200 HUF
5,95
6,47

bis 1 000 HUF 100 HUF
bis 5 000 HUF 200 HUF
bis 10 000 HUF 500 HUF
bis 20 000 HUF 1 000 HUF
bis 50 000 HUF 2 000 HUF
bis 100 000 HUF 5 000 HUF
bis 200 000 HUF 10 000 HUF
bis 500 000 HUF 20 000 HUF
bis 1 000 000 HUF 50 000 HUF
ab 1 000 000 HUF 100 000 HUF

Aktuelle Nachrichten

Auktion 468
Besichtigung 17-20 June
Losabholung ab 24 June
Zahlungsfrist 5 Juli
UhrBrechnung voraussichtlich ab 10 Juli

  Veranstaltungen