Tétel

Rufpreis:

6 000 HUF

Beschreibung:

Varga Ottó (szerk.): Aradi vértanúk albuma. Arad sz. kir. város közönsége és az aradi ,,Kölcsey-egyesület" megbízásából. Budapest, 1890. Arad sz. kir. város tulajdona (Franklin-Társulat ny.) 1 t. (díszcímlap) + 222 + [2] p. + 1 t. + 2 melléklet (egyleveles, illetve kétleveles hasonmás). Első kiadás. A nemzeti emlékezetben őrzött szabadságharc Aradon kivégzett tábornokainak méltó megünneplésére már a kiegyezés pillanatától, 1867-től születtek tervek. Több emlékműterv is született, ezek közül végül Zala György szoborkompozíciója valósult meg: az aradi színhelyen 1890. október 6-án avatták fel a Szabadság-szobrot. Albumunk első kiadása is ebből az alkalomból készült, versekkel, visszaemlékezésekkel, levél-hasonmásokkal, valamint oldalszámozáson belül egész oldalas és szövegközti rajzokkal. Illusztrálták: Zichy Mihály (kőnyomatok), Benczúr Gyula, Benczúr Béla, Papp Henrik, Mannheimer Gusztáv, Jendrássik Jenő, Baranski Emil. A kötet a tábornokok rövid pályaképe, a világosi fegyverletétel, a kivégzés körülményeinek ismertetése és a Haynau-, Bach-rendszer rövid kritikája után a vértanúk kultuszát, majd Arad város példátlan gazdasági fejlődését ismerteti. Jóllehet Arad városa a századfordulón még döntően magyarlakta település volt, a munka a századfordulós (és bizonyos szorongást tükröző) nemzetpolitika jegyében függelékként közli Concha Győző ,,A magyar faj hegemoniája" című cikkét, amely a magyarság és németség civilizációteremtő ereje mellett érvel. A címoldalon régi tulajdonosi bélyegzés, néhány oldalon halvány foltosság. Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk