Tétel

Rufpreis:

8 000 HUF

Beschreibung:

Weber György: A világtörténet tankönyve. Tekintettel a míveltségre, irodalomra és vallásra. A tizedik bővített kiadás után magyarítva. Első-második kötet. [Egybekötve.] Pest, 1865. Heckenast Gusztáv (ny.) [4] + 501 + [1] p.; [4] + 400 p. Első magyar kiadás. Georg Weber (1808-1888) német történész, polgári iskolai igazgató egyetemes világtörténete eredeti nyelven két köteteben, ,,Lehrbuch der Weltgeschichte" címmel jelent meg, 1846-1851 között. Az olvasmányos stílusban megírt egyetemes történet magyar fordítása a népszerű szintézis tizedik kiadása alapján készült, és fordításában egyike a XIX. századközép nagy világtörténelmi értekezéseinek. A kora tudományos színvonalán álló munka bővelkedik a népjellemtani kommentárokban, különös tekintettel a bevezető fejezetben tárgyalt ókori/keleti népeknél, melyek közül Kínára, Egyiptomra és a zsidó államra bővebb figyelem jut. Az első kötet törzsanyagát a fennálló anyag bősége miatt az ókori Görögország és Róma története alkotja, a népvándorlás korát és a középkort tárgyaló második kötet történetíve 1453-ig, Bizánc bukásáig tart. A kötet elbeszélése elsősorban a politikai eseménytörténetre koncentrál, időnként társadalomtörténeti, illetve vallás- és egyháztörténeti kitérőkkel; a második köteten érezhető a német szerző enyhén protestáns és nyugat-európai látószöge: a középkorról szólván a szintézis a német területektől keletre fekvő vidékek, Magyarország, Lengyelország, Oroszország és Skandinávia történetét csak érintőlegesen tárgyalja. A teljes mű magyarul öt kötetben jelent meg, ókori, középkori, újkori és a XIX. század első feléig terjedő kötetben, illetve a magyar és német írásbeliség és irodalom történetét áttekintő pótkötetben. A címoldalakon régi gyűjteményi bélyegzés és tulajdonosi szárazbélyegzés. Néhány oldalon enyhe, apró foltosság. Poss: A türjei Premontrei Prépostság könyvtára; Rezsőfy György. Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr kötésben, mintás festésű lapszélekkel. Dekoratív, szép példány.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk