Tétel

Rufpreis:

8 000 HUF

Beschreibung:

Szemere Bertalan: Utazás külföldön. I-II. kötet. I. kötet: Németföld, Franczország. II. kötet: N. Britannia s Irland, Németalföld, Belgium, Rajnavidék, Helvétzia. [Két kötetben, teljes.] Pest-Budapest, 1840-1845. Geibel Károly - A magyar királyi egyetem' betüivel. 2 t. (hártyapapírral védett acélmetszeten Prága látképe) + Dévény acélmetszetű látképét hordozó díszcímlap) + [8] + 280 + [4] p.; 325 + [3] p. Első, illetve második, bővített kiadás. Szemere Bertalan (1812-1869) jogász, országgyűlési ifjú, közíró, országgyűlési képviselő, az első felelős kormányzat belügyminisztere, majd miniszterelnöke. Még fiatalkorában, 1836-1837 során nyugat-európai tanulmánykörutat tett, a külföldi intézményrendszer, gazdaságszervezés és életmód tanulmányozására. Leghosszabb időt, mintegy fél évet Párizsban töltött el, ennél is jelentősebb hatást gyakorol beszámolójára egy hónapos londoni tartózkodása majd nagy-britanniai körutazása, a forradalommentes angol organikus fejlődés és intézményrendszer kortársaihoz hasonlóan őt is lenyűgözi, de bőven tesz megjegyzéseket az angol birodalomszervezés egyes árnyoldalaira is. Emlékezetes néprajzi részletekben is gazdag beszámolója minden helyszínén külön kitér a helyieknek Magyarországról alkotott véleményének részletezésére. A beszámoló 1839 során elkészült, megjelenésére azonban a cenzúra miatt egy évet kellett várni. Az 1840-ben megjelenő mű szerzőjének országos hírnevet szerzett, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává is választotta. A beszámolónak 1845-ben jelent meg második, bővített kiadása, példányunk esetében az első kötet a második kiadásból, a második kötet az 1840. évi első kiadásból származik. Ez utóbbi kötet belíve két levelén és utolsó levelén kisebb javítás, számos oldalon halvány foltosság, egy levél hiányzik. Aranyozott korabeli egészvászon kötésben, színes festésű lapszélekkel, illetve aranyozott korabeli félvászon kötésben, vörös festésű lapszélekkel.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk