Bücher: Religion

Zahl der Lose: 71

Sacra Biblia, Das ist: Die gantze Heilige Schrifft, Altes und Neues Testaments, Nach alter In Christlicher Kirchen gehabter Translation treulich verteutscht Durch D. Johann Dietenberger, Anjetzo aufs neue in gewisse Versiculn eingetheilet, an vielen Orten gebessert, und mit einen nutzlichen Register versehen. Nürnberg und Franckfurth, 1728. Zu finden bey Johann Christoph Lochnern. 1 t. (rézmetszetű díszcímlap) + [46] + 1018 [recte 1020] p. + 5 t. (15 osztatú rézmetszet); 294 [recte 284] p. [288 helyett] + 18 t. (egész oldalas rézmetszet). Folio. Ritka kiadású késő barokk katolikus német bibliafordítás, az ún. Dietenberger-biblia késői kiadása. Fordítója, Johann Dietenberger (1475 körül - 1537) német ellenreformáció-kori skolasztikus teológus, Mainz és Köln kanonokja és főinkvizítora, Luther kortársa és ellenlábasa volt. A reformációt követően a német nyelvterületen megjelent bibliakiadások zömmel a Luther Márton-i evangélikus fordítást követték; kiadásunk egyike a ritkán előforduló katolikus edícióknak. Az Ószövetség öt rézmetszete 15-15 bibliai jelenetet ábrázol, míg az Újszövetség tábláin szentek egész-alakos portréi láthatók. Példányunk rézmetszetű és szedett címlapjának alsó sarkán kisebb hiány, két levél (Qqq5 és Qqq6) szöveghiány nélkül félbeszakadva. Az Ószövetség 5 rézmetszetű tábláján kisebb sérülések, repedések, egy levél (Oooo1) alsó sarkán kisebb hiány. Az Újszövetség levelei kisebb ázás következtében kissé foltosak, számos levélen és táblán kisebb szakadások, sérülések, hiányok. Hiányzik az utolsó két levél, a meglévő utolsó levél a hátsó kötéstábla belső felére tapadva. Az előtte lévő négy levél sérült és a kötésből kijár, melyekből az utolsó csonka. Hiányzik az Újszövetség további egy levele (Z2). Korabeli, öt bordára fűzött, kopott, gerincén és hátsó kötéstábláján sérült, foltos, kissé hiányos, fatáblás, vaknyomásos disznóbőr kötésben, a kötést egykor záró rézkapcsok hiányoznak. Összességében rendes példány, nagyon ritka kiadás.
20583.

Rufpreis:
80 000 HUF
210,53
228,57
20584.

Rufpreis:
48 000 HUF
126,32
137,14
Robert Bellarmins der heil. römischen Kirche Cardinals Abhandlung von der Macht des Papstes in zeitlichen Dingen. München, 1768, Joseph Aloys Crätz, 6+2+63 p.   Hozzákötve: Wilhelm Barclaii J. C. Abhanglun von der Macht des Papstes in zeitlichen Dingen. München, 1768, Joseph Aloys Crätz,4+222 p.   Hozzákötve: P. Anselm Molitors Benedictiners zu Kloster Deggingen in Schwaben, dermalen des hochfürstl. Lyceums zu Freysing Regenten und öffentlichen Lehrers der Gottsgelehrtheit Theologische Abhandlung von der gesetzgebenden, zwingenden, und erklärenden Macht der Kirche, aus der lateinischen in die deutsche Sprache übersetzet, und mit einigen neuen Anmerkungen und Antworten auf einige neugemachten Einwendungen eines gewissen H. Gegners vermehrt im Jahre 1768. Freysing [Freising], 1768, Sebastian Mößmer, 120+2 p.   Hozzákötve: Abhandlung des Daseyns der Gespenster, nebst einem Anhange vom Vampyrismus. Augsburg, 1768, nyn., 174 p.   Hozzákötve: Vampyrismus von Herrn Baron Gerhard van Swieten verfasset, aus dem Französischen ins Deutsche übersetzet, und als ein Anhang der Abhandlung des Daseyns des Gespenster beigerücket. Augsburg, 1768., nyn., 23+3 p.  Korabeli egészbőr-kötés, kopott borítóval, a gerincen és az elülső kötéstábla szélén kis sérüléssel, részben foltos lapokkal.
20585.

Rufpreis:
40 000 HUF
105,26
114,29
Calmet, Augustin Prolegomena, et Dissertationes in omnes, et singulos S. Scriptae libros. Authore Augustino Calmet. Opus Gallicé primum ad Authore, nunc vero Latinis Literis traditum, & in duos Tomos distributum a Joanne Dominico Mansi, Lucensi. Tomus Primus-Secuncus. [Egybekötve.] [Augsburg] Augustae Vindelicorum, 1732. Sumptibus Haeredum Martini Happach & Consort. [10] + 667 + [1] p.; [2] + 512 p. Folio. Első latin kiadás. Augustin Calmet (1672-1757) francia Benedek-rendi szerzetes, abbé, exegéta, teológus. A széleskörűen tájékozott Augustin Calmet Szentírás-kommentárai eltérnek a Biblia-magyarázat megszokott elveitől, nem próbálkozik allegorikus vagy morális magyarázattal, helyette a Szentírás valamennyi könyvében felmerülő filológiai kérdésekkel foglalkozik, olyan témákra is kitérve, hogy milyen jogrendszerrel vagy éppen katonasággal bírt az ókori zsidóság, az Újszövetség kapcsán pedig az apokrif evangéliumok természetén túl Krisztus leszármazási történetét is vázolja. Függelékben bibliai kronológia és uralkodói rend. A munka eredeti nyelven 1720-ban jelent meg, ,,Dissertations qui peuvent servir de prolégoménes á l'Écriture Sainte" címmel, első latin fordítását a luccai olasz teológus, Giovanni Domenico Mansi (1692-1769) készítette el. Példányunk különlegessége a kötet két oldalán látható, ceruzával készült, részletgazdag, több évszázados rajz, lapszéli marginália, melyet az egykori tulajdonos készíthetett üres perceiben, párhuzamosan a traktátus angol, holland, német és olasz fordításaival. A szerző bibliatudományi kommentárját a protestáns teológusok is becsben tartották. Kéthasábos szövegoldalakkal, fejezettagoló fametszetű könyvdíszekkel. Mindkét kötet címoldalán nagy méretű fametszetű könyvdísz, az első kötet címoldala kétszínnyomású, rajta régi tulajdonosi bejegyzés és gyűjteményi bélyegzés. Számos oldalon foxing, egyes oldalakon halvány foltosság a lapszéleken. Öt bordára fűzött, fatáblás, vaknyomásos, enyhén foltos korabeli disznóbőr kötésben, a címfelirat a gerincen barna címkén. Az első és hátsó kötéstáblát háromszoros, vaknyomásos léniakereteken belül virág- és indamotívumok díszítik, a kötéstábla közepén növényornamentika lebeg. A kötéstáblákon oldalt az egykori sárgaréz kapcsok maradványai, az első kötéstábla alsó sarkán apró hiány. Jó példány.
20586.

Rufpreis:
40 000 HUF
105,26
114,29
20587.

Rufpreis:
20 000 HUF
52,63
57,14
Dálnoki László Ferentz: A naturalisták vallásának le-írása, és meg-rostálása. Mellyet írt - - - nemes ember. Pozsonyban, 1795, Wéber Simon Péter, 16+263+7 p. Korabeli papírkötés, foltos borítóval, sérült gerinccel.
20588.

Rufpreis:
20 000 HUF
52,63
57,14
[Sandini, Antonio (1692-1730)] : Historia Familiae Sacrae ex antiquis monumentis collecta opera et studio Antonii Sandinii ... Wiennae, 1749, Typis Joannis Trattner, 1 t. + 10 sztl. lev. + 335 p. Latin nyelven. Korabeli egészbőr-kötés, kopott borítóval, a borítókon a bőrön kis hiányokkal, sérült, részben hiányos gerinccel, a címlapon és a címképen kis szakadással, foltos lapokkal, possessori bejegyzéssel.
20589.

Rufpreis:
20 000 HUF
52,63
57,14
Fogarasi Mihály: Keresztény igazságok egyházi beszédekben, melyeket külömbféle alkalmatosságokkal hirdetett, 's most a' hivek' épületére, 's egy oskolai intézet' felsegéllésére közre botsát - - ... Kolo'svártt, 1833, Királyi Lyceum' betűivel, XV+3+275+1 p. Korabeli félvászon-kötés, kopott borítóval, a gerincen sérüléssel.
20590.

Rufpreis:
15 000 HUF
39,47
42,86
'Sombori Jó'sef: Tizenkét keresztényi elmélkedések mellyeket készített és elmondott - -, ... 1810. Kolo'svárt, 1811, 'K. Lyceum betűivel, 14+247 p. Korabeli papírkötésben, későbbi megerősített gerinccel, possessori bejegyzésekkel, foltos lapokkal.
20591.

Rufpreis:
15 000 HUF
39,47
42,86
Sancti Hieronymi presbyteri Epistolae Selecte, in tres libros novo ordine distributae, et ad Petro Canisio olim ad exemplar Mariani victorii Reestini emendatae, argumentis, & uberrimo rerum, & verborum indice locupletatae. In hac novissimat editione vita s. doctoris nunc primum auctae, notisque illustratae, opera, et studio Josephi Cathalani, congregationis Hieronymi caritatis presnyteri. I-III. Tyrnaviae [Nagyszombat], 1762, Typis Collegii Academici Soc. Jesu, XL+164+12 p.+1 t.; + VIII+457+31 p.; +IV+287+13 p. Latin nyelven. Korabeli aranyozott, bordázott egészbőr-kötés, kopott borítóval, a táblákon a bőr részben hiányos, a gerincen sérüléssel, kis hiányokkal, 1792-es possessori bejegyzéssel.
20592.

Rufpreis:
15 000 HUF
39,47
42,86
Casus Conscientiae ... Tomus I-II.:   Casus Conscientiae ... Tomus I.: Casus conscientiae de mandato olim eminentissimi S.R.E. cardinalis Prosperi Lambertini Bononiae archiepiscopi &c. &c. deinde sanctissimi D.N. Papae Benedicti XIV. Propositi ac resoluti. Opus conessariis omnibus atque animarum curam gerentibus perutile ac nessarium cum indice locupletissimo. Editio in Germania tertia.   Casus Conscientiae ... Tomus II.: Ad Casus Conscientiae de mandato olim eminentiss. et reverendiss. domini domini Prosperi Lambertini S.E.E. Card. Ac Bononiae Archiep. deinde sanctissimi D. N. Papae Benedicti XIV. propositos ac resolutos Appendix Novissima. Opus COnfessariis omnibus atque anumarum curam gerentibus perutile ac necessarium. Editio in Germania tertia.  Hozzákötve: Ad casus conscientiae de mandato olim eminentiss. et reverendiss. domini domini Prosperi Lambertini S. R. R. cardinalis ac Bononiae archiep. deinde sanctissimi D. N. Papae Benedicti XIV. Appendix Secunda. Continens Casus Resolutos ab anno MDCCLIX. usque ad annum MDCCLXI inclusive. Opus confessariis omnibus atque animarum curam gerentibus perutile ac necessarium. Editio in Germania prima.   Augustae Vindelicorum [Augsburg], 1764-1765, Mathaei Rieger, 4+488+24 p.; 4+302+16+2+168+12 p. Latin nyelven. Az "Appendix Tertia" rész hiányzik!   Korabeli aranyozott bordázott egészbőr-kötések, festett lapélekkel, kopott borítóval,a gerinceken kis lyukakkal, foltos lapokkal.
20593.

Rufpreis:
12 000 HUF
31,58
34,29
Jaeck, Heinrich Joachim: Allgemeine, wohlfeile Bilder Bibel für die Katholiken oder die heilige Schrift des alten Bundes, ... I-II. köt. [Egybekötve.] Leipzig, 1844. Baumgärtner,1 t.+978 p.+4 t.;2 t.+124+56 p.+2 t.; Gazdag képanyaggal, közte acélmetszetekkel (5+4) illusztrált. Német nyelven. Korabeli egészbőr-kötés, kopott borítóval, sérült, hiányzó gerinccel, foxing foltos lapokkal, az Újtestamentumból 1 tábla hiányzik.
20594.

Rufpreis:
10 000 HUF
26,32
28,57

bis 1 000 HUF 100 HUF
bis 5 000 HUF 200 HUF
bis 10 000 HUF 500 HUF
bis 20 000 HUF 1 000 HUF
bis 50 000 HUF 2 000 HUF
bis 100 000 HUF 5 000 HUF
bis 200 000 HUF 10 000 HUF
bis 500 000 HUF 20 000 HUF
bis 1 000 000 HUF 50 000 HUF
ab 1 000 000 HUF 100 000 HUF