Tétel

Rufpreis:

4 000 HUF

19

Beschreibung:

Budapest a Kiállítás alatt. Fővárosi kalauz és tájékoztató mindenki számára. Számos, a főváros kiválóbb pontját és nevezetességeit ábrázoló képpel, a főváros és a kiállítás színes térképeivel és az országos kiállításról szóló függelékkel. Az 1885. évi általános kiállítás országos bizottsága által engedélyezett kiadás. Szerkeszti: Gelléri Mór. Budapest, 1885. Dobrowski és Franke (Rudnyánszky A. ny.) 1 t. (kétoldalas címképen Budapest látképe a Gellért-hegyről) + 110 + [2] p. + 22 t. Egyetlen kiadás. Az 1870-es években megszervezett mezőgazdasági kiállítások után 1883-ban fogadta el az országgyűlés azt az indítványt, amely az 1885. évi Budapesti Országos Általános Kiállítás megrendezéséről döntött. Az 1885. május 2-án kezdődő budapesti kiállítás megnyitóján mintegy 10000-en vettek részt, a Városligetben megrendezett kiállítás az év végéig tartott nyitva, és egykorú beszámolók szerint a sokszorosan meghaladt költségvetés ellenére komoly siker volt. A kiállítási épületek többségét az év végén elbontották, csupán három épület maradt meg (az Iparcsarnok, a Királyi Pavilon és a ma Millennium Házaként ismert kiállítási épület), ezeket az egy évtizeddel későbbi, grandiózus ezredéves ünnepségsorozaton is használták. A Budapesti Országos Általános Kiállítás kalauzának fő erőssége, hogy az 1880-as évek közepének műszaki-kulturális fejlesztéseit örökíti meg, gazdag képanyaga ebbe a miliőbe kalauzol. A részletgazdag budapesti képanyagon a Sugárút fejlesztései már láthatóak, ahogyan a város kulturális és gazdasági fejlesztései és szimbolikus terei (Oktogon, Kálvin tér, Nemzeti Színház, Népszínház, budai Vár, Városligeti tó, Elevátor, Fővárosi Közvágóhíd) is megörökítik az 1880-as évek világát. Az idegenforgalmi célokat szolgáló kiadvány elsősorban modern és elegáns városként mutatja be a fővárost. A címlapon régi kereskedői bélyegzés, példányunkból egy levél és egy tábla hiányzik, a kötet két színes térképpel teljes. -- Hozzákötve: Budapesti Országos Általános Kiállítás: A Képzőművészeti Csoport képes tárgymutatója. (1885) -Budapester Allgemeine Landes-Ausstellung: Illustrierter Catalog der Abtheilung der Bildenden Künste. - Exposition Générale Nationale de Budapest: Catalogus Illustré de la Section des Beaux-Arts. Budapest, 1885. Franklin-Társulat ny. [164] p. Egyetlen kiadás. Kolligátumunk második része a három nyelvű bevezető után a kiállításon bemutatott, reprezentatív képzőművészeti anyagból mutat be válogatást, döntően a kortárs festőművészet, kiegészítően a szobrászat alkotásaiból. A festményeken politikai, historikus portrék éppúgy megjelennek, mint mitologikus aktok, népi zsánerképek, hölgyportrék; elvétve még a szegényebb városi néprétegek is helyt kapnak a kiállítási anyagban. Aranyozott, sérült gerincű, enyhén kopott korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.

Teilen:

Wer das Foto des Loses gemacht hat : ufk