Historical documents, manuscripts

Number of items: 63

1943 Kolozsvár, Tamási Áron (1897-1966) író autográf levele Bókay Jánosné, ifj. Bókay János (1892-1961) író, műfordító felesége részére, benne meleg hangú üdvözlő sorokkal. "Sokszor jutott eszembe utolsó együttlétünk a fehér és derűs asztalnál. Ritkán éreztem olyan jól magam, mint akkor. Ezt kedves levele nélkül is meg akartam írni." Kolozsvár, 1943. XII. 21., autográf aláírással, borítékkal.
11700.

30 000 HUF
77,72
85,71
9

1944 ,,Budapesten, 1944. évi november hónap II. napján és azt követő napokban a  Lomnicz Szállóban összegyűjtött, onnan 1944. évi november hónap 18. napján Sopronkőhidán az Orsz. Kir. Fegyitnézetbe szállított és ott azóta is n. n. ,,védő őrizetben" tartott alulírottak vállalják a tisztasági és egészségi közös érdekből eredő kiadásokat egymás között egyenlő arányban megosztva.  Kelt Sopron-Kőhidán, 1944. évi december hónap 19. napján."   Rajta a egyezséget kötő személyek autográf aláírásaival:   ,,P. Ábrahám Dezső ny. min. elnök.": Danckai Pattantyús-Ábrahám Dezső (1875-1973) politikus, országgyűlési képviselő, miniszterelnök 1919-ben, jogász, ügyvéd.   ,,Bárdos Ferenc v. orsz. képviselő.": Bárdos Ferenc (1880-1959) volt szociáldemokrata országgyűlési képviselő.  ,,Dietz Károly ügyvéd, volt főkapitány.": Dietz Károly (1885-1969) ügyvéd, budapesti rendőrfőkapitány, a magyar labdarúgó válogatott szövetségi kapitánya (1934-1939.)  ,,Dr. Erődi Harrach Béla.": Erődi-Harrach Béla (1882-1956) közgazdász és szociálpolitikus, országgyűlési képviselő, egyetemi tanár.   ,,Dr. Erődi Harrach Tihamér.": Erődi-Harrach Tihamér (1885-1947) ügyvéd, országgyűlési képviselő, kormányfőtanácsos.   ,,Reisinger Ferenc. v. főispán, kormánybiztos, v. országgyűlési képviselő.": Reisinger Ferenc (1880-1964) Borsod vármegye főispánja - kormánybiztosa, szociáldemokrata politikus, országgyűlési képviselő.   ,,Dr. Töreky Géza m. kir. t(itkos) t(anácsos), a m. kir. kúra ny. elnöke.": Dr. töreki Töreky Géza (1873-1961) jogász, bíró, m. kir. titkos tanácsos, felsőházi tag, a Magyar Királyi Kúria elnöke (1937-1944.)   ,,Herceg Montenuovo Nándor földbirtokos.": Herceg Montenuovo Nándor (1888-1951) arisztokrata, földbirtokos, Horthy Miklós ismerőse, aki egyik zsidótörvényt se szavazta meg. Vylan Montenuovo Cuvée ,,névadója".  ,,Dr. Jeszenszky Sándor miniszteri osztályfőnök.": Dr. Jeszenszky Sándor (1886-1957) művészeti író, a Szinyei Merse Pál Társaság (1920-1949) alapító tagja, főtitkára, majd társelnöke. Vallás- és Közoktatásügyi minisztériumi tisztviselő (1910-től), filmszínészeti iskolák felügyelője, miniszteri osztályfőnök (1943-1946), majd miniszteri biztos (1946-1949).  ,,Dr. Simon Mihály Pál." (Ügyvéd.)   ,,lófő nagybaczoni Nagy Béla vezérőrnagy.": Vitéz lófő nagybaczoni Nagy Béla (1882-1962) katonatiszt, altábornagy, nagybaczoni Nagy Vilmos (1884-1976) vezérezredes, honvédelmi miniszter bátyja.   ,,dr. Rakovszky Tibor országgyűlési képviselő.": dr. Rakovszky Tibor kisgazda politikus, 1944-ben Szálasi hatalomátvétele után ellenállási mozgalomba kezdett másokkal, de gyorsan lebuktak.  ,,Kánya Kálmán." Kányai Kánya Kálmán (1869-1945) politikus, külügyminiszter (1933-1938).   A keret hátoldalán 'kis ablakban' 1 további aláírással:   ,,vitéz nagy Vilmos vezérezredes. ny. honv. minister.": Vitéz lófő nagybaczoni Nagy Vilmos (1884-1976) katonatiszt, vezérezredes, honvédelmi miniszter. Aki Horthy Miklós szerint: ,,ember maradt az embertelenségben." 1965-ben a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet, a ,,Világ Igaza" címmel tüntette ki.   Üvegezett keretben, benne a dokumentum: hajtott, kis szakadással, 38x30 cm
11701.

1944 ,,Budapesten, 1944. évi november hónap II. napján és azt követő napokban a Lomnicz Szállóban összegyűjtött, onnan 1944. évi november hónap 18. napján Sopronkőhidán az Orsz. Kir. Fegyitnézetbe szállított és ott azóta is n. n. ,,védő őrizetben" tartott alulírottak vállalják a tisztasági és egészségi közös érdekből eredő kiadásokat egymás között egyenlő arányban megosztva. Kelt Sopron-Kőhidán,...

160 000 HUF
414,51
457,14

1944 Lyka Károly (1869-1965) művészettörténész, kritikus, festőművész, Művészet folyóirat egykori főszerkesztőjének (1902-1918) autográf köszönő levele születésnapi jókívánságokra válaszul, ifj. Bókay János (1892-1961) író, műfordító részére, 1944. I. 6. A szélén két lyukkal.
11702.

8 000 HUF
20,73
22,86

1949 Estoril, Villa Ramuntcho [1949] 15/VIII. Vitéz nagybányai Horthy Miklós (1868-1957) saját kézzel írt levele, aláírásával, Halmai Jenőnek, felső-bajorországi Pollingba (bei Weilheim, Kloster, Ungarlager), borítékkal. "Kedves Halmai! Hálás köszönettel vettem küldeményedet. Nem csodálkozom, hogy most az ottani szervek kísérlik meg hasznot huzni és minket a lehetőségig megkárosítani. A baloldali elemek most mindenütt tulsulyban vannak ki akarják szoritani a tisztességesen gondolkozókat. Ez ma a világ tendenciája. Darnóyt [Darnóy Pál (1912-1987) katonatiszt, hadtörténész] azóta levélben felkértem, hogy a "Hungaria"-ügyben képviseljen; ..." A borítékon lyukakkal, a levélen hajtásnyommal.
11703.

1949 Estoril, Villa Ramuntcho [1949] 15/VIII. Vitéz nagybányai Horthy Miklós (1868-1957) saját kézzel írt levele, aláírásával, Halmai Jenőnek, felső-bajorországi Pollingba (bei Weilheim, Kloster, Ungarlager), borítékkal. "Kedves Halmai! Hálás köszönettel vettem küldeményedet. Nem csodálkozom, hogy most az ottani szervek kísérlik meg hasznot huzni és minket a lehetőségig megkárosítani. A baloldali ...

100 000 HUF
259,07
285,71
15

cca 1950-1960 Dutka Ákos (1881-1972) költő, író saját kézzel írt, "Novemberi tűnődés" c. versének kézirata, aláírással, 1 beírt oldal, foltos.
11704.

10 000 HUF
25,91
28,57

1956 Forradalmi nemzetőr, átállt katona sapkája, Kossuth címerrel, hozzá magyar nemzeti trikolor karszalag. Sapka kicsit sérült. Karszalag szalagja megerősítve. /  1956 Revolutionary National Guard, converted soldier's cap, with Kossuth coat of arms, Hungarian national tricolor armband. Cap is a little damaged.
11705.

50 000 HUF
129,53
142,86

1959 László Gyula (1910-1998) régész, történész, képzőművész autográf feljegyzései, amelyben Szolnay Sándor (1893-1950) festőművész neki küldött összes leveleit közli újra. Szolnay Sándor (1893-1950) festőművész lányának, Juditnak küldve, egy kiállítás előkészítése alkalmából. A levelekben Szolnay említi többe közt említi Csánky Dénes és Aurel Ciupe neveit. Más egyéb érdekes részlettel, László Gyula autográf aláírásával, hajtásnyommal
11706.

1959 László Gyula (1910-1998) régész, történész, képzőművész autográf feljegyzései, amelyben Szolnay Sándor (1893-1950) festőművész neki küldött összes leveleit közli újra. Szolnay Sándor (1893-1950) festőművész lányának, Juditnak küldve, egy kiállítás előkészítése alkalmából. A levelekben Szolnay említi többe közt említi Csánky Dénes és Aurel Ciupe neveit. Más egyéb érdekes részlettel, László Gyu...

6 000 HUF
15,54
17,14

1964 Jurij Alekszejevics Gagarin (1934-1968) szovjet űrhajós autográf sorai alkalmi borítékon, A szövegben Konsztantyin Eduardovics Ciolkovszkij (1857-1935) orosz tudós, a rakétatudomány és űrkutatás elméleti megalapozójának híres mondására utal:  "A Föld az emberiség bölcsője, de nem maradhatunk örökké bölcsőben" / 1964 Autograph lines of Yuriy Alekseyevich Gagarin (1934-1968) Soviet astronaut on special cover In the inscription, it refers to the famous saying of the Russian scientist Konstantin Eduardovich Tsiolkovsky (1857-1935), the theoretical founder of rocket science and space research: "The Earth is the cradle of humanity, but we cannot stay in the cradle forever"
11707.

1964 Jurij Alekszejevics Gagarin (1934-1968) szovjet űrhajós autográf sorai alkalmi borítékon, A szövegben Konsztantyin Eduardovics Ciolkovszkij (1857-1935) orosz tudós, a rakétatudomány és űrkutatás elméleti megalapozójának híres mondására utal: "A Föld az emberiség bölcsője, de nem maradhatunk örökké bölcsőben" / 1964 Autograph lines of Yuriy Alekseyevich Gagarin (1934-1968) Soviet astronaut on...

80 000 HUF
207,25
228,57

1968 Frank Frigyes (1890 - 1976) - autográf levele Kovács Ferenc fotóművésznek melyben kiállításáról, valamint Petrovics Elekről ír. / letter written by the painter Frigyes Frank
11708.

3 000 HUF
7,77
8,57

1948-1970 Vas Zoltán (1903-1983) író, kommunista politikusnak írt levelek, ismert személyektől, köztük: Ortutay Gyula (1910-1978) néprajzkutató, politikus, az MTA tagja; Alexander Brody (eredetileg Bródy Sándor) (1933-2022) amerikai-magyar üzletember, író; Illés Béla (1895-1974) Kossuth-díjas író, az Irodalmi Újság főszerkesztője; Ron Ledger (1920-2004) brit politikus; Szendrő Ferenc (1911-1994) színházigazgató, rendező; Boldizsár Iván (1912-1988) Kossuth- és József Attila-díjas író, újságíró, politikus; Benedek Pál (1931-1998) izraeli magyar újságíró; Tímár István (1913-1991) jogász, a Szerzői Jogvédő Hivatal főigazgatója; Uszta Gyula (1914-1995) katonatiszt, altábornagy; Polinszky Károly (1922-1998) Kossuth-díjas vegyészmérnök, az MTA tagja, oktatásügyi miniszter (1974-1980); stb. Összesen 36 db levél, nagyrészt 1956 utáni, Vas könyvével kapcsolatos, ill. gratuláló levelek (könyvének megjelenéséhez, ill. 1970-ben kapott állami kitüntetéséhez). Közte egy Gerő Ernő (1898-1980) kommunista politikus, miniszter által neki írt üzenet is 1948-ból. (Mind autográf aláírással ellátott, ill. saját kezűleg írt levelek). Vas Zoltán az '50-es évek elején az MDP legbefolyásosabb tagjai közé tartozott, azonban a következő években fokozatosan elveszítette politikai befolyását. A párton belül Nagy Imre köréhez csatlakozott, és szerepet vállalt az '56-os forradalomban, ami miatt annak bukása után végleg kegyvesztetté vált. 1956 után politikai tisztséget nem viselt, élete hátralevő részében írói munkából élt. 1973-ban Nem a tejes csenget című, tervezett visszaemlékezése kapcsán izgatás miatt eljárást indítottak ellene. A könyv nem jelenhetett meg, és ezután Vas rendszeres hatósági zaklatásoknak volt kitéve. A könyv végül Vas halála és a rendszerváltás után, Betiltott könyvem címen jelent meg.
11709.

1948-1970 Vas Zoltán (1903-1983) író, kommunista politikusnak írt levelek, ismert személyektől, köztük: Ortutay Gyula (1910-1978) néprajzkutató, politikus, az MTA tagja; Alexander Brody (eredetileg Bródy Sándor) (1933-2022) amerikai-magyar üzletember, író; Illés Béla (1895-1974) Kossuth-díjas író, az Irodalmi Újság főszerkesztője; Ron Ledger (1920-2004) brit politikus; Szendrő Ferenc (1911-1994) s...

30 000 HUF
77,72
85,71

1973 Kállai Gyula (1910-1996) miniszterelnök autográf levele Szénási Géza legfőbb ügyésznek küldött személyes hangú levele, kitüntetése alkalmából
11710.

4 000 HUF
10,36
11,43

1977 Sütő András (1927-2006) író kézirata, Káin és Ábel c. műve kéziratának a 99. oldala, Ádám monológja, autográf javításokkal. Üvegezett fakeretben, 29×20 cm
11711.

9 000 HUF
23,32
25,71

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
over 1.000.000 HUF 100.000 HUF