Historical documents, manuscripts

Number of items: 99

Nagyméretű XVI. századi Missale négy összetartozó lapja, pergamenre nyomtatva. A kézzel készült liturgikus kézirat egy római katolikus énekeskönyv része volt. A kézirat vörös, fekete és sárga tintával készült. Ritkaság, művelődéstörténeti kuriózum! Hullámos. Mérete: 49,0 cm x 32 cm
10566.

{d<} {dn} {dl} {d>}{hnn}{sep}{mnn}{sep}{snn} left
Available for bidding
240 000 HUF
631,58
685,71
Minimum bid:
240 000 HUF
1708 Tolvay Gábor, báró (1654.-1718.): nádori ítélőmester autográf levele kuruc fogságból való szabadulásakor. Labanc volta miatt 1706-tól a kurucok fogságban tartották. 1708. novemberben szabadon engedték azzal, hogy közvetítsen fegyverszünetet, majd békét a bécsi udvarral. A közvetítés a tárgyalásokon nem jutott túl. Bizodalmas réghi Nagy jóakaró Uram kezdetű autográf levele ismeretlennek, melyben háláját fejezi ki, hogy őt a rabságából kiszabadították, megemlíti az ő érte a labancok által elengedett Görgey Jánost és Görgey Györgyöt valamint Bercsényit.  A császárhoz való hűségéért 1709-ben címerét kibővítették és bárói rangot kapott. 1712-ben tanácsos és alnádor lett. Két beírt oldal. Történelmi jelentőségű kézirat ritkaság!
10567.

1708 Tolvay Gábor, báró (1654.-1718.): nádori ítélőmester autográf levele kuruc fogságból való szabadulásakor. Labanc volta miatt 1706-tól a kurucok fogságban tartották. 1708. novemberben szabadon engedték azzal, hogy közvetítsen fegyverszünetet, majd békét a bécsi udvarral. A közvetítés a tárgyalásokon nem jutott túl. "Bizodalmas réghi Nagy jóakaró Uram" kezdetű autográf levele ismeretlennek, melyben háláját fejezi ki, hogy őt a rabságából kiszabadították, megemlíti az ő érte a labancok által elengedett Görgey Jánost és Görgey Györgyöt valamint Bercsényit. A császárhoz való hűségéért 1709-ben címerét kibővítették és bárói rangot kapott. 1712-ben tanácsos és alnádor lett. Két beírt oldal. Történelmi jelentőségű kézirat ritkaság!

Available for bidding
300 000 HUF
789,47
857,14
Minimum bid:
300 000 HUF
1910 Érdmindszent, Ady Endre (1877-1919): Kedves Néni és bácsi, az egész családnak meleg szeretettel köszönöm meg a jókívánságukat s meleg szeretettel viszonozza hűséges hívük Ady Endre.   Ady Endre autográf képeslapja, Szilágyi Bálint (1842-1918) debreceni ügyvéd, debreceni református presbiter, egyházi aljegyző, Debrecen sz. kir. város törvényhatósági bizottságának tagja, dr. Szilágyi Sándor budapesti állami főgimnáziumi tanár, klasszika-filológus édesapja részére, (utóbbi Kodály Zoltán Eötvös Collégiumi szobatársa.) Érdmindszereti képeslapon, postaügynökségi bélyegzéssel.
10568.

1910 Érdmindszent, Ady Endre (1877-1919): "Kedves Néni és bácsi, az egész családnak meleg szeretettel köszönöm meg a jókívánságukat s meleg szeretettel viszonozza hűséges hívük Ady Endre." Ady Endre autográf képeslapja, Szilágyi Bálint (1842-1918) debreceni ügyvéd, debreceni református presbiter, egyházi aljegyző, Debrecen sz. kir. város törvényhatósági bizottságának tagja, dr. Szilágyi Sándor budapesti állami főgimnáziumi tanár, klasszika-filológus édesapja részére, (utóbbi Kodály Zoltán Eötvös Collégiumi szobatársa.) Érdmindszereti képeslapon, postaügynökségi bélyegzéssel.

Available for bidding
600 000 HUF
1 578,95
1 714,29
Minimum bid:
600 000 HUF
Grétsy László nyelvész (1932-2024) által elnyert 2012-es Prima Primissima Díj. Magyar oktatás és köznevelés kategória, a díjról szóló értesítővel és a Zsolnay gyár eredetiségigazolásával. Schrammel Imre (1933-), Zsolnay Porcelánmanufaktúra: Kincsem szobor. Eozinmázas fajansz, jelzett, hibátlan, 60x46 cm, nyakában Grétsy László nevével gravírozott fémtáblával, a szobor tárolására készített bőröndben, hozzá adományozási oklevéllel. /// 2012 Prima Primissima Award received by linguist László Grétsy (1932-2024). Category: Hungarian education and public education, with a notification about the award and the authenticity certificate from the Zsolnay factory. Sculptor: Imre Schrammel (1933-), Zsolnay Porcelain Manufactory: Kincsem sculpture. Eosin-glazed faience, marked, flawless, 60x46 cm, with a metal plate engraved with László Grétsys name around its neck, in a leather case made for the sculpture, accompanied by a donation certificate.
10569.

Grétsy László nyelvész (1932-2024) által elnyert 2012-es Prima Primissima Díj. Magyar oktatás és köznevelés kategória, a díjról szóló értesítővel és a Zsolnay gyár eredetiségigazolásával. Schrammel Imre (1933-), Zsolnay Porcelánmanufaktúra: Kincsem szobor. Eozinmázas fajansz, jelzett, hibátlan, 60x46 cm, nyakában Grétsy László nevével gravírozott fémtáblával, a szobor tárolására készített bőröndben, hozzá adományozási oklevéllel. /// 2012 Prima Primissima Award received by linguist László Grétsy (1932-2024). Category: Hungarian education and public education, with a notification about the award and the authenticity certificate from the Zsolnay factory. Sculptor: Imre Schrammel (1933-), Zsolnay Porcelain Manufactory: Kincsem sculpture. Eosin-glazed faience, marked, flawless, 60x46 cm, with a metal plate engraved with László Grétsy's name around its neck, in a leather case made for the sculpture, accompanied by a donation certificate.

Available for bidding
1 000 000 HUF
2 631,58
2 857,14
Minimum bid:
1 000 000 HUF
1541 Galaci (Galaczy) More Péternek adományozott királyi birtokokról (Galac Erdély, Galati Transylvania, Ro) szóló bizonyságlevél. Gaff sereti várnagya aláírással.
10570.

Available for bidding
100 000 HUF
263,16
285,71
Minimum bid:
100 000 HUF
VÉDETT / NO EXPORT! 1684 Apafi Mihály (1632-1690) erdélyi fejedelem címereslevele (Armalis), a kraszna vármegye-beli Badacson birtok pásztorának, az ezidiáig vlach hitvallású Pap Györgynek, akit nemesi címre emel és akinek Bihar vármegye Kis-Barod birtokát adományozza. A címer leírásával, de rajza nélkül, ami valószínűleg azért nem került rá, mert a friss nemesnek nem volt pénze azt megrajzoltatni. Pergamen. Kiállítva Fogarason, Apafi fejedelem autográf aláírásával és Lugosi Ferenc kancelláriai titkár aláírásával. Somlyói kihirdetési záradékkal. / 1684 Coat of arms letter (Armalis) of Mihály Apafi (1632-1690), ruler of Transylvania, to the shepherd of the Badacson estate in Kraszna County, György Pap, who until now was of Vlach faith Romanian originated person, to whom he donates the estate of Kis-Barod in Bihar County. With a description of the coat of arms but without a drawing, which was probably not included because the new nobleman did not have the money to draw it. Parchment. With the autograph signature of ruler Apafi issued in Fagaras. 78x50 cm
10571.

VÉDETT / NO EXPORT! 1684 Apafi Mihály (1632-1690) erdélyi fejedelem címereslevele (Armalis), a kraszna vármegye-beli Badacson birtok pásztorának, az ezidiáig "vlach hitvallású" Pap Györgynek, akit nemesi címre emel és akinek Bihar vármegye Kis-Barod birtokát adományozza. A címer leírásával, de rajza nélkül, ami valószínűleg azért nem került rá, mert a friss nemesnek nem volt pénze azt megrajzoltatni. Pergamen. Kiállítva Fogarason, Apafi fejedelem autográf aláírásával és Lugosi Ferenc kancelláriai titkár aláírásával. Somlyói kihirdetési záradékkal. / 1684 Coat of arms letter (Armalis) of Mihály Apafi (1632-1690), ruler of Transylvania, to the shepherd of the Badacson estate in Kraszna County, György Pap, who until now was of "Vlach faith" Romanian originated person, to whom he donates the estate of Kis-Barod in Bihar County. With a description of the coat of arms but without a drawing, which was probably not included because the new nobleman did not have the money to draw it. Parchment. With the autograph signature of ruler Apafi issued in Fagaras. 78x50 cm

Available for bidding
280 000 HUF
736,84
800,00
Minimum bid:
280 000 HUF
1684 Radics András (1640 körül-1711. február 13. után) köznemes, a kurucoknak nevezett bujdosók egyik portai követe; Munkács majd később Kassa várkapitánya autográf aláírással ellátott levele jószágok visszaszolgáltatásáról. Érdekesség, hogy a források szerint elvileg csak 1685-ben nevezte ki Thököly várkapitánynak
10572.

Available for bidding
40 000 HUF
105,26
114,29
Minimum bid:
40 000 HUF
1707 II. Rákóczi Ferenc tokaji és Zemplén vármegyei szőlőkkel és a szőlőmunkások bérével kapcsolatos rendelete magyar nyelven. valamint a lefolytatott eljárás jegyzőkönye a hegybírók részvételével, majd ennek szentesítése Munkács városában, Beniczky Gáspár. (1674-1734) II. Rákóczi Ferenc magántitkára. aláírásával 8 magyarul beírt oldal. Rendkívüli ritkaság!
10573.

Available for bidding
300 000 HUF
789,47
857,14
Minimum bid:
300 000 HUF
1719 Szendrő városában folyt boszorkány per tanúvallomásai magyar nyelven 8 beírt oldalon
10574.

Available for bidding
50 000 HUF
131,58
142,86
Minimum bid:
55 000 HUF
cca 1725 Az fáknak és füveknek ereje és haszna. Mellyet meg írt Nagy Emlékezetű Úr Doctor Valy Anno 1725. 90 kézzel beírt oldal. Betűrendben megírt szócikkek a különböző fák, növények gyógyászati alkalmazásáról. Szétvált fűzéssel, kissé sérült borítóval, 37 cm
10575.

Available for bidding
50 000 HUF
131,58
142,86
Minimum bid:
50 000 HUF
1776 Pozsony, latin nyelvű irat Halmi község (ma Halmeu, Románia) említésével, galánthai gróf Fekete György (1711-1788) országbíró, valóságos belső titkos tanácsos aláírásával, valamint két további aláírással: Franciscus (?), illetve Ludovicus Boros (Boros Lajos); megkímélt állapotban, viaszpecsét nélkül.
10576.

Available for bidding
15 000 HUF
39,47
42,86
Minimum bid:
15 000 HUF
1796 Sajószentpéter városában tombolt tűzvész kárainak összeírása. Hat magyar nyelven beírt oldal, a város elöljáróinak aláírásával.
10577.

Available for bidding
16 000 HUF
42,11
45,71
Minimum bid:
17 000 HUF

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
over 1.000.000 HUF 100.000 HUF

News

Autumn Major auction 43.:
Viewing: from 28 October to 7 November
Item pickup: from 12 November
Payment deadline is 19 November

All other items are for online only auction. Biding until 18:00 CET

  Events