Tétel

Catalogue number:

19523.
43. Closed major auction
Books: Religion

36 000 HUF

Description:

Luther, [Martin] Márton: Im Namen Jesu. Der kleine Catechismus Martin Luthers. Sonderlich aus dem grossen erkläret, mit Sprüchen der Heil. Schrifft befestiget, Mit Kennzeichen und Exempenn der Heil. Schrifft zu Sein-Selbst-Prüfung erläutert und in lauter kleinen Fragen und Beantwortungen nach der eigentlichen Art zu Catechisiren einfältigst verfasset von Christoph. Matth. Seideln [...] und aus Vergünstigung dessen Erben, zur Beförderung der Ehre Gottes und Erbauung der Christ-Evangelischen in Siebenbürgen nachgedruckt. - Die Erklärung des Catechismi, die meistentheils aus Martin Luthers Grössern Catechismo zusammen gezogen ist. Von dem Catechismo insgemein. [Brassó] Kronstadt, 1717. In der Seulerschen Buchdruckerey, druckts Michael Heltzdörffer. [36] + 37 + [1] + 576 + [8] (tárgymutató) + [48] p. Első brassói kiadás. A brassói nyomdában készült, német nyelvű, gót betűvel szedett evangélikus katekizmus Luther Márton alapvető fontosságú Kis katekizmusát közli, majd fő tartalomként, újrakezdődő lapszámozás után a Katekizmus magyarázatát (Die Erklärung des Catechismi), mely a teológiai magyarázatokon kívül a protestáns erkölcstan jelentős kérdéseire is válaszol. Az evangélikus hittan alapművét a 18. századi Brassóban még három ízben kiadták (1727, 1758, 1772). Az első repülő előzéken valódi birtoklási sort alkotó, latin nyelvű tulajdonosi bejegyzések a 18. századból, mely 19. századi tulajdonosi bejegyzésekkel folytatódik, további tulajdonosi bejegyzések a hátsó előzéken, végül gyűjteményi bélyegzés az első előzék oldalain. Néhány oldalon apró, halvány foltosság, példányunk fűzése az első előzéknél meglazult. Poss.: Simén Domokos (1863), Siménfalvi Zsuzsánna, Siménfalvi György, Pálfi János (1892); a Csegezi Unitárius Egyházközség Lelkészi Hivatala. Három bordára fűzött, enyhén hiányos, enyhén sérült vaknyomásos korabeli bőrkötésben, színes festésű lapszélekkel. A gerincen régi katalóguscímke. Rendkívül ritka kiadás.

Share:

Photo of the item taken by : ufk