Tétel

600 000 HUF
1 554,40 EUR, 1 714,29 USD

Description:

Bartl József (1932-2013): Kék kereszt négyzetben. Akril, vászon. Jelezve jobbra lent: Bartl 2005. Hátoldalán Bartl József autográf feliratávál. Proveniencia: a művész hagyatéka. 65x50 cm. Fakeretben. Bartl József 1932-ben Soroksáron született, a Képzőművészeti Gimnázium és a Főiskola elvégézése után festészetében a fordulat az 1970-es években keletkezett. 1972-ben Klimó Károllyal és Kondor Bélával egy időben a Szentendrei Régi Művésztelep tagjává választották meg, többek közt olyan a művésztelepen tevékenykedő mesterek, mint Barcsay Jenő és Korniss Dezső. Az utóbbi hatása mutatható ki legnagyobb mértékben Bartl művészetében, ennek ellenére saját, autonóm festői nyelvét hozta létre a népművészetből merített motívumokból, szimbólumokból. A klasszikus kereszt, négyzet és ék jelek mellett megjelenik az árverésünkön szereplő művén az 1980-as évek eleje óta a művészetére jellemző plasztikus mezőkre osztott képfelület és a fehér mint az alapvető, a festményeit meghatározó tónus. A mezők pettyezése akár hommageként is értelmezhető a szentendrei festészet másik kiemelkedő alakja, Vajda Lajos előtt. A kép központjában elhelyezkedő nagy fehér felületet egy a sárga különböző árnyalataiban tündöklő "keret" foglalja körbe, amely tanúságot tesz Bartl kiváló színérzékéről, vérbeli kolorista festőiségéről. A sárga ilyen formájú használata rendkívül ritkán fordul elő az életműben, ezáltal válik ezen alkotás egy klasszikus gyűjtői darabbá! / acrylic on canvas, signed, with autograph descrption on the reverse, framed

Share:

Photo of the item taken by : nagy_andras