80 000 HUF
cca 1875-1880, Zsolnay Rothschild báró orchideás készlet 8 darabja. Terv.: Zsolnay Teréz. Öntött finomfajansz, kobalt alapon fényaranyozással aranykontúrozott magastüzű mázakkal festve. Három darab csésze aljjal, klf orcidea mintákkal díszítve, kiöntő, kiöntő réz szerelékkel. Mindegyik jelzett: kékkel festett családi pecsét. Mázrepedéssel, repedéssel, lepattanással, egyik fedél ragasztott, egyik kiöntő rész lefűrészelt. /// "A készletet a szenvedélyes orchideakedvelő bécsi Rotschild báró rendelte. Mintául remek illusztrált könyvet küldött, amelynek alapján Juliska majd minden darabra más-más virágot tervezett. A készlet a legkülönbözőbb alakú talpastálakból, kávés- és teáscsészékből, tányérokból, kannákból, cukortartókból és evőeszköznyelekből állt, huszonnégy személyes volt, és 800 forintba került. A díszítés kobaltkék alapon arannyal szegélyezett virágokból állt, és jól érvényesítette a magastüzű zománc minden árnyalatát. A Rotschild egzotikus, kedvenc virágaival díszített tányérok és csészék csakhamar sok család asztalán pompáztak." /// Circa 1875-1880, 8 pieces of the Zsolnay Baron Rothschild orchid set. Design: Teréz Zsolnay. Molded fine faience, painted with high-fired glazes outlined in gold on a cobalt background. Includes three cup saucers, decorated with various orchid patterns, a pouring jug, and a pouring jug with brass fittings. Each piece is signed: with a blue painted family mark. There is glaze crazing, a crack, and a chip; one lid is glued, and one pouring piece has been sawed off. /// "The set was commissioned by the passionate orchid enthusiast, Baron Rothschild of Vienna. He sent a superbly illustrated book as a model, based on which Juliska designed different flowers for almost every piece. The set consisted of a variety of shaped serving dishes, coffee and tea cups, plates, jugs, sugar bowls, and cutlery holders, catering to twenty-four people, and it cost 800 forints. The decoration featured flowers bordered in gold on a cobalt blue background and showcased every nuance of high-fired enamel. The plates and cups adorned with Rothschild's exotic favorite flowers soon flourished on many family tables.