55 000 HUF
142,49 EUR, 157,14 USD
Mankala, fa, gyöngyház berakással, kopott, apró repedésekkel, XX sz. közepe, h: 61 cm. A Mankala valószínűleg a világ legrégebbi játéka. Afrikában és a Közel-Keleten mindenütt játsszák, több száz különböző néven ismert, és a szabályoknak is számos változata létezik. Minden változatban két játékos köveket vagy magokat mozgat egy sor kupán keresztül, és megpróbálja a legtöbb bábut elkapni. Bár a játék egyszerűnek tűnik, matematikai és stratégiai számításokat igényel, és ugyanolyan összetett és kihívást jelenthet, mint a sakk. Az Afrikában használt legalapvetőbb mankala "táblák" a földbe vájt vagy sziklaalakzatokba vágott lyukak. Míg egyes táblák egyszerűek, másokon állat- vagy emberfigurák, vagy akár a falusi élet egész jelenetei is szerepelnek. Afrika számos részén a bonyolult mankala-készletek az illető tekintélyét jelzik. A mankala bonyolultabb változatait hagyományosan csak férfiak játszották. Néha a magokat a játék során feleségeknek, férfiaknak vagy szarvasmarháknak nevezik; a csészék házakat vagy falvakat jelképeznek, és az egész tábla az univerzumot is ábrázolhatja. Az ilyen mélyebb jelentések segítenek megmagyarázni, hogy a mankalát miért játsszák néha vallási vagy ünnepi alkalmakkor, valamint szórakozás céljából.