5 000 HUF
Literatura. Beszámoló a szellemi életrÅ‘l. Szerkeszti Supka Géza. I. évfolyam, 1-12. szám (1926. januárius-december). Budapest, 1926. Hungaria ny. 460 + [104] p. A Supka Géza Ãró, szerkesztÅ‘, az ünnepi Könyvhét megszervezÅ‘jének gondozásában napvilágot látott Literatura folyóirat 1926-1938 között megjelenÅ‘, szÃnvonalas irodalmi és művészeti periodika volt, mely egyaránt kÃvánta az Ãró, az olvasó, a könyvkiadó és a magyar könyv érdekét szolgálni. A művészi rajzokkal, karikatúrákkal illusztrált irodalmi magazin felhÃvta a figyelmet a hazai és külföldi könyvújdonságokra, a szépirodalom, a képzÅ‘művészet és a tudományos szakirodalom kiemelkedÅ‘ eseményeire. A tágabb értelemben vett irodalmi élettel foglalkozó lap nem foglalkozott a politikai szekértáborokkal, éppúgy méltatta Herczeg Ferenc újabb köteteit, ahogyan a nyugatos irodalmi termést is, művelÅ‘déstörténeti és társadalomelméleti cikkeket egyaránt közölt, egyaránt bemutatta az olasz fasiszta politika alaptéziseit és a haarlemi fekete kultúra szárba szökkenését, Henry Ford és James Joyce jelentÅ‘ségét egyaránt elismerte. A lapszámok terjedelme 32-36 oldal, a decemberi számé 64 oldal, minden lapszámban oldalszámozáson kÃvül bÅ‘séges válogatás a magyar, olasz, német, francia és angol nyelvű könyvújdonságokból. Aranyozott, vaknyomásos, enyhén foltos kiadói egészvászon kötésben, valamennyi lapszám illusztrált elsÅ‘ és hátsó borÃtója bekötve (Lantos Rt., Budapest).