4 000 HUF
10,36 EUR, 11,43 USD
Pethő Sándor: Világostól Trianonig. A mai Magyarország kialakulásának története. Írta Pethő Sándor. A földrajzi részt írta Fodor Ferenc. 45 arcképpel, számos térképpel és ábrával. Budapest, 1925. Enciklopédia Rt. (Hungária Hírlapnyomda Rt.) VIII + 324 + [4] p. Pethő Sándor történész, közíró dolgozata - történésztársa, Szekfű Gyula ,,Három nemzedék" című művéhez hasonlóan - a trianoni országvesztéshez vezető alapvető hibák és irányvesztések megértésére tesz kísérletet. Oldalszámozáson belül számos egész oldalas és szövegközti térképvázlattal, ábrával, grafikonnal és felvétellel. A 247. oldaltól Fodor Ferenc egyetemi tanár gazdaságföldrajzi dolgozata vet számot a trianoni döntés gazdasági következményeivel. A mű első kiadása szintén 1925-ben jelent meg, példányunk a második kiadásból származik. Nem kimondottan szovjetbarát álláspontja kivívta a cenzorok haragját: a mű szerepel az Ideiglenes Nemzeti Kormány által 1945-ben betiltott könyvek jegyzékén. Aranyozott, festett, vaknyomásos kiadói egészvászon kötésben (Gottermayer Nándor, Budapest), az első kötéstáblán apró sérüléssel. Jó példány.