Tétel

Catalogue number:

18368.
465. Closed Online auction
Budapest 150

5 000 HUF

Description:

Budapest közlekedési térképe Stoits György ,,Merre menjek" sorozatából. [Mértéke 1: 25,000] (1950) Budapest, [1950]. Stoits György - Dóczi litográfia. Színes térkép, mérete 580x430 mm egy 620x470 mm méretű térképlapon. Nagy-Budapest egyesítésének évében, 1950-ben kiadott, enyhén torzított Budapest-térképünk a város belterületét ábrázolja. Térképünk nyugati határán az Erzsébet-kilátó és a Budaörsi repülőtér tűnik fel, keleti határán az Örs vezér tere és Kőbánya-Kispest vasútállomása, déli határát Kamaraerdő, a csepeli Szabadkikötő, a pesti oldalon Wekerletelep, északi határát az óbudai temető, Római-part és a káposztásmegyeri lóversenypálya jelenti. A térképen a teljes budapesti villamos-, autóbusz- és vasúthálózaton kívül egyes nevezetesebb látnivalók és középületek (Parlament, Akadémia, Zeneakadémia, OTI-székház; hidak, templomok, zárdák, gimnáziumok, kilátók, fürdők, színházak, szállodák, csárdák, közkertek, emlékművek) madártávlati rajza is feltűnik. Térképünk egy régebbi Stoits-térkép felfrissített névanyagú változata: az Andrássy út és az Oktogon, a Teréz és Erzsébet körút még eredeti nevét, a Nyugati tér Marx Károly, a Károly körút Somogyi Béla, a Fiumei út Hámán Kató, a Fővám tér Georgi Dimitrov, a Vigadó tér Molotov, a Szilágyi Erzsébet fasor Malinovszkij marsall nevét viseli. A hidak között feltűnik a valóban álló Kossuth híd, illetve fantáziaelemként a már nem létező, és csak évtizedekkel később újjáépülő Erzsébet híd is, a maga eredeti, háború előtti formájában, úgyszintén látható a Petőfi híd budai hídfőjén a Horthy Miklós tengerészeti éveinek emléket állító emlékmű, mely a valóságban nem csupán találatot kapott, hanem nem kívánatos emléke miatt el is bontották. Térképünk hátoldalán utcanévjegyzék. Fabó-Holló 0. Enyhén sérült térképlap, hajtogatva, a hajtások mentén apró szakadásnyomokkal.

Share:

Photo of the item taken by : ufk