Tétel

6 000 HUF

Description:

Új Idők. Társadalmi, szépirodalmi, művészeti és kritikai képes hetilap. Felelős szerkesztő: Fodor József. LIV. évfolyam, 1-52. szám. (1948. január 3. - 1948. december 25.) [Teljes évfolyam, két kötetbe kötve.] Budapest, 1948. Szikra Irodalmi és Lapkiadó Vállalat. 444 p.; 445-460 + 1-408 p. A nagy múltú képes szépirodalmi, művészeti, kritikai és társasági hetilap, az Uj Idők a Singer és Wolfner kiadó jelentős vállalkozása volt, főszerkesztésével a frissen befutott írót, Herczeg Ferencet bízták meg. Az író a lap 1894-től 1944-ig szerkesztette a lapot. Az úri középosztály képes magazinjaként elkönyvelt periodika elsősorban hazai irodalmi anyagot közölt, novellákat, regényfolytatásokat, irodalmi, színházi, zenei és művészeti kritikákat, illetve divatmelléklettel is szolgált. A jobbára politikamentes hetilap 1919 nyarán, illetve 1944 decemberétől 1945 augusztusáig szünetelt, ez utóbbi újrainduláskor a lapot fémjelző Herczeg Ferenc kikerült a szerkesztőségből, 1945. augusztus 4-i újrainduláskor Benedek Marcellt, a jeles közírót tették meg főszerkesztőnek, majd leköszönésével Fodor József látta el a szerkesztői feladatokat. Az újraindult Új Idők továbbra is elsősorban irodalmi anyagot hozott, 1948. évi évfolyama Fekete István ,,Végtelen út" című regényét, illetve Aranyossi Magda ,,Öt kisasszony egy udvarházban" című lektűrjét. Valamennyi lapszám egész oldalas felvétellel illusztrált fedőborítóval indul, magyar és külföldi városok és turisztikai vidékek látképeivel, zsánerfotókkal, budapesti utcaképekkel; aratás idején aratási fotókkal, a nyári szezon esetében balatoni zsánerképekkel, ám az év folyamán - s változó idők jeleként - egyre gyakrabban jelennek meg az első borítón munkás jelenetek, sőt élmunkás fotók is, a belív felvételei között pedig az év második felétől egyre gyakrabban tűnnek fel hídavatási fotók, politikusportrék, imperializmus elleni gyűlésekről közzétett felvételek. Szakasits Árpád köztársasági elnök portréjának fedőborítón való közzététele már önmagában is különös a hagyományosan politikamentes lapban, ám később Zsdanov elvtárs fotója már tendenciát jelez, melyet a kultúrkomisszár Révai József elvtárs ötvenedik születésnapja alkalmából közölt fotója csak erősít, Gerő Ernő és Gerő Ernőné portréjának feltűnése pedig az év végére talán már megszokottnak mondható. Ezzel párhuzamosan a lap belívét illusztráló képanyagban megtöbbszöröződik a korábban alig jellemző szovjet vonatkozású anyag, a humor rovatban pedig feltűnik a Ludas Matyi kommunista élclapban munkálkodó Tabi László több írása is, a mellékesnek tűnő hírrovatokban: a filmes, ismeretterjesztő és társasági hírekben kezdenek megjelenni a markánsan szovjet témájú bejegyzések, illetve imperializmus elleni kirohanások. Az 1948. év során a lapba mind inkább beszivárgó politika ugyanakkor a folyóirat hagyományos rovatait kevéssé érinti, a két világháború közti időszak befutott írói továbbra is közzéteszik írásaikat: Tersánszky Józsi Jenő, Szép Ernő, Kárpáti Aurél, Csathó Kálmán, Kosáryné Réz Lola novellákkal jelentkezik, az új tehetségek között Szobotka Tibor, Mándy Iván is közzéteszi írásait, és habár nagyon is beszédes Márai Sándor Naplóbejegyzéseinek megszűnése az év közepe táján (Márai 1948 augusztusában végleg távozik az országból), a képzőművészeti rovatot továbbra is Lyka Károly, a ,,Köznapi krónika" című közírói rovatot továbbra is Török Sándor jegyzi, a lapszámok tömör szövegblokkjait feloldó, rendkívül korjellemző fejlécrajzokat, a kortárs társadalmi jelenségekről hírt adó, politikamentes karikatúrákat pedig Szecskó Tamás grafikusművész. Emlékezetes kordokumentum a koalíciós idők záró évéről. Egységes, aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk