Tétel

6 000 HUF

Description:

Új Idők. Társadalmi, szépirodalmi, művészeti és kritikai képes hetilap. Főszerkesztő: Benedek Marcell. LI. évfolyam, 1-22. szám. (1945. augusztus 4. - 1945. december 29.) [Teljes, egybekötve.] Budapest, 1945. Athenaeum ny. 544 + [2] p. A nagy múltú képes szépirodalmi, művészeti, kritikai és társasági hetilap, az Uj Idők a Singer és Wolfner kiadó jelentős vállalkozása volt, főszerkesztésével a frissen befutott írót, Herczeg Ferencet bízták meg. Az író a lap 1894. december 16-i első lapszámától kezdve egészen 1944-ig szerkesztette a lapot. Az úri középosztály képes magazinjaként elkönyvelt periodika elsősorban hazai irodalmi anyagot közölt, novellákat, regényfolytatásokat, irodalmi, színházi, zenei és művészeti kritikákat, illetve divatmelléklettel is szolgált. A jobbára politikamentes hetilap 1919 nyarán, illetve 1944 decemberétől 1945 augusztusáig szünetelt, ez utóbbi újrainduláskor a lapot fémjelző Herczeg Ferenc kikerült a szerkesztőségből, 1945. augusztus 4-i újrainduláskor Benedek Marcellt, a jeles közírót tették meg főszerkesztőnek, felelős szerkesztőnek pedig Kassák Lajost, a lap korábbi közreműködőjét. Az újraindult Uj Idők továbbra is elsősorban irodalmi anyagot hozott, 1945-ös évfolyamában két regényt is folytatásokban: Kassák Lajos ,,Mögötte áll az angyal" című regényét, valamint Marika Stiernstedt ,,Merénylet Párizsban" című lektűrjét, Ruzitska Mária fordításában. A lap vezércikkei változatos témákban születtek, politikai, művészeti és társadalmi kérdések egyaránt szerepeltek a számos szerző által jegyzett rovatban. Az újraindult Uj Idők új szerzők mellett bőségesen közölt írásokat a már korábban bevált szerzőktől, politikai semlegességét pedig szépen jelzi, hogy az egykori főszerkesztő kivételével a politikai spektrum minden oldalának szerzőit felvonultatja, Fekete István, Csathó Kálmán, Harsányi Zsolt éppúgy szerepelt szerzői között, mint Déry Tibor, Devecseri Gábor, Ortutay Gyula, Kassák Lajos, az új tehetségek között a lapban tűnik fel Ottlik Géza, Mándy Iván, Nemes Nagy Ágnes, Rideg Sándor, Szobotka Tibor. A lap fontos szerzője marad továbbra is Márai Sándor és Illés Endre, (ők később kerülnek száműzetésbe), és posztumusz írásokat is közöl József Attilától, Radnóti Miklóstól, Pap Károlytól. Az egyes lapszámok terjedelme 32 és 20 oldal között váltakozik, anyagi nehézségek miatt a terjedelem kissé csökkent a félév folyamán, az egyes lapszámok ára pedig 20 pengőről 2000 pengőre emelkedett. A periodika anyagi nehézségeit tükrözi, hogy időről időre megújuló támogatást és az előfizetői kör bővítését kéri olvasóitól, e felhívásokban pedig az Uj Idők történetében szokatlanul a lap demokratikus értékeit emeli ki, miszerint az Uj Idők mindig is a munka becsületét hirdette, és mindig is a dolgozók problémáival foglalkozott (334. oldal) - ez a korjellemző állítás legalábbis meglepő a politikát és a társadalmi kérdéseket hagyományosan kerülő Uj Idők részéről, ám jól jellemzi az 1945-ös év elvárt sajtóretorikáját. Valamennyi lapszám egész oldalas illusztrációval nyit, többek között Kernstok Károly, Uitz Béla, Derkovits Gyula, Egry József, Borsos Miklós, Kmetty János, Hincz Gyula, Szalay Lajos műveit, oldalszámozáson belül további gazdag szövegközti képanyaggal, Lengyel Lajos és Szöllősy Kálmán felvételeivel, a régebbi mesterek közül Szinyei Merse Pál, Munkácsy Mihály, Mednyánszky László, Rippl-Rónai József, Csontváry Kosztka Tivadar és Aba-Novák Vilmos. Valamennyi lapszám első és hátsó borítója bekötve. Lakatos 4095. Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk