Blücher, P[aul Martin] (herausg.):
Meisterwerk der Speisen und Getränke Französich-Deutsch-Englisch (und andere Sprachen). Encyclopédie de cuisine de tous les pays. International Encyclopaedia of Food and Drink. Sechste, unveränderte Auflage.
Nordhausen, [1926 körül]. Heinrich Killinger Verlag (Manuldruck der Spamerschen Buchdruckerei in Leipzig). VIII + 960 p.; [961]-2014 + [2] p. + 1 t. (kihajtható térképen a rajnai borvidék régiói).
Paul Martin Blücher (1846-1908) szakíró monumentális szakszótára a nemzetközi konyháról. A munka gerincét a francia-német-angol nyelvű szótárrész alkotja, a három hasábra tördelt szótárrész alatt német nyelvű jegyzetanyag. A szakszótári részt 150 oldalnyi általános bevezető előzi meg, a szeldelés és az ültetés szövegközti ábráival illusztrálva. A minden ételneműre, így a desszertekre, fagylaltokra, salátákra és gyümölcsökre is kiterjedő szótárrész után az 1523. oldaltól az italok részletezése, kontinensenként, azon belül pedig országokon belül a borvidékek valamennyi borának katalógusával; a borvidékek lajstroma az első kiadás beosztását őrzi, így a borrégiók tárgyalásakor nem veszi tudomásul az első világháborút követő határmódosításokat, oldalszámozáson belül pedig néhány térképvázlattal is szolgál (a francia és olasz borvidékek esetén). A borászati lajstrom után a pezsgők, a sörök, majd a borpárlatok, a gabona- és gyümölcspárlatok, majd az alkoholmentes italok fejezete következik, a kávé- és kakaófejezet esetében némi művelődéstörténeti bevezetővel.
A monumentális szakmunka első kiadása 1888-ban jelent meg, példányunk a hatodik kiadásból származik. Az első előzékeken régi könyvkereskedői könyvjegy, a hátsó előzékeken régi tulajdonosi bejegyzés.
Poss.: Szabó Imre, a belvárosi Erzsébet Szálloda tulajdonosa.
Egységes, színes, illusztrált, enyhén foltos kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.
Hozzá tartozik:
Biermann, W.
Die Traubenweinbereitung. Ergänzender Anhang zu Blüher, Meisterwerk der Speisen und Getränke. Mit 25 Abbildungen.
Nordhausen, [é. n.]. Heinrich Killinger Verlagsbuchhandlung (Brühl'sche Universitäts-Buch- und Steindruckerei, Giessen). 29 + [3] p.
Szövegközti ábrákkal gazdagon illusztrált borászati útmutatónk a Blüher-féle szakmunka melléklete. A fedőborítón régi kereskedői bélyegzés.
Fűzve, borító nélkül.
Augustin Béla - Jávorka Sándor - Giovannini Rudolf - Rom Pál: Magyar gyógynövények. I.-II. kötet. I. Általános és leíró rész, II.. Színes táblák. Bp., 1948, Földművelésügyi Minisztérium. (Stephaneum ny. - Kiss J. ny.). 494,[2]p., 107t. (fekete-fehér fényképek, 54 levélen). Szövegközti ábrákkal Fontos, alapvető munka.; XIV. + 190t. Az ábrákat, Jávorka Sándor irányításával, Csapody Vera festette. Fontos, alapvető munka. A szerzők: Augustin Béla (1877-1954) a magyarországi szervezett gyógynövénykutatás megszervezője és elindítója. Jávorka Sándor (1883-1961) a magyar flórakutatás nemzetközileg elismert tudósa. Giovannini Rudolf (1891-1963) a Gyógynövény Kirendeltség igazgatója. Rom Pál (1902-1962) vegyész, gyógyszerész, valamint Csapody Vera (1894-1985) a növényvilág tudományos ábrázolásának művésze, egyedülálló ,,mestere". A könyv kézirata és a képek, valamint a klisék mintegy fele 1944. év végére elkészült, azonban 1945. jan. 11-én az ostrom alatt megsemmisült. Az akkori körülmények között kiemelkedő teljesítmény volt újbóli elkészítése, megjelenése. Kiadói papírborítóval, kis folttal.
Dr. Hüvös Henrikné: Befőttek, saláták és főzelékek. (Kisvárda, 1928, Klein Gyula-ny.), 62+(2) p. Második kiadás. Kiadói papírkötés, foltos borítóval, helyenként foltos lapokkal, az utolsó két oldalon kézzel írt receptekkel. Ritka!
Zemplényi Szabó Antónia: Képes budapesti szakácskönyv. Sz. Hilaire Josefa, Kovács Irma, Dorn Anna, Gombos Erzsi, Moesz Gézáné, özvegy Gyöngyössy Sámuelné, Zemplényi Szabó Antalné nyomán szerkesztette: - -. Függelék: a Magyar gazdasszony házi kincstára c. munkával. Hatodik, négy színezett képpel, 53 fametszettel és számos kiváló magyar étellel bővített kiadás. Bp.,[1896],Lampel R. (Wodianer F. és Fiai),1 t.+4+550+XIX+3 p.+3 t. Kiadói illusztrált félvászon-kötés, kopott borítóval, sérült gerinccel, a hátsó szennylap hiányzik, az elülső szennylap és az első két lap kijár, egy lap lyukas (255/256) és az előtte lévő lapra ragadt a lyuk (253/254), egy lap sérült, javított (257/258), 259-273 között hiányzó lapokkal, néhány lapon kis szakadás, kis folt.
Szentpétery Lajosné: Az én szakácskönyvem. Turda, ,Füssy József, 1-4,13/14,5-12,15-193 p. A borítón: Harmadik kiadás harmadik ezer. A címlapon: II-ik bővített kiadás, II-ik ezer. Ez a kiadás aukción még nem szerepelt. Kiadói félvászon-kötésben, kopott, sérült borítóval, kopott, sérült gerinccel, sérült lapokkal, hibás kötéssel, a címlapon bejegyzésekkel.
Valló Árpád: A méhtenyésztés vezérfonala. Bp, 1920, Országos Magyar Méhészeti Egyesület, ("Pátria"-ny.), 164 p. 2., javított és bővített kiadás. Szövegközti illusztrációkkal. Átkötött modern egészvászon-kötés, foltos címlappal.
Csörgey Titus: Madárvédelem a kertben 2 kiadása. Bp., 1913, Pallas - M. Kir. Állami Nyomda, 19 p. ; 30+2 p. Kiadói papírkötés, az egyik szakadt, foltos borítóval, deformált kötéssel, a másik foltos borítóval, kissé foltos lapokkal, a borítója alsó sarkán szakadással. + 1940-1943 Kárász, Első Magyar Fészekodúgyár prospektusai (2 db), borítékról kivágott fejléce, valamint gépelt számlája.
Gundel Imre - Harmath Judit: A vendéglátás emlékei. A pesti, budai, óbudai fogadók, vendéglők, korcsmák, serházak, kávéházak, mulatók, cukrászdák és egyéb vendéglátóhelyek életéből. (DEDIKÁLT). Bp, 1979, Közgazdasági és Jogi. Első kiadás. Kiadói egészvászon-kötés, minimálisan sérült kiadói papír védőborítóban. A könyv egyik szerzője, Gundel Imre (1927-1993) vendéglős, muzeológus, gasztronómiai író által DEDIKÁLT példány.
Forgács Attila: Az evés lélektana. Pszi-Könyvek. Bp., 2004, Akadémiai Kiadó. Kiadói papírkötés.
A kiadó leírásából: "Mi történt az utóbbi 25 évben? Megduplázódott az elhízottak aránya. Pedig soha korábban nem tapasztalt fogyókúrahullám söpört végig a világon. A fogyás szándéka még érthető is a tömeges elhízás esetén, na de miért hízunk, a fogyókúrák dacára? A tudatos fogyási szándék ellen - jóval erősebb - őstudattalan erők hatnak. Az éhségérzetet nem csupán az élettani éhségjelek, hanem bizonyos ősemóciók is kiváltják. Az ember eredeténél fogva gyűjtögető-eszegető lény, aki örömeit és bánatait egyaránt hajlamos elenni. A kövér ember éhes lelkének alagsorában ott élnek kiéhezett elődei, akik ősvágyak formájában irányítják evési szokását. Mi ez a titokzatos, kontrollálhatatlan őserő? Honnan ered? Mit kezdhetünk vele? Miért eszünk akkor is, ha nem vagyunk éhesek? Ilyen kérdésekre keresi a választ ez a könyv."