Tétel

Catalogue number:

19409.
466. Closed Online auction
Books: History

8 000 HUF

Description:

Fülöp-Miller, René: Geist und Gesicht des Bolschewismus. Darstellung und Kritik des kulturellen Lebens in Sowjet-Russland. Mit 602 Abbildungen. [Bécs-Zürich] Wien-Zürich, (1928). Amalthea-Verlag (Druck von Josef Gerstmayer). 1 t. (címkép) + 523 + [7] p. + 160 t. (158 kétoldalas, ebből 9 színes, 5 kétszínnyomású; egy kihajtható). Egyetlen kiadás. A Szovjetunióban két évet eltöltő, erdélyi származású René Fülöp-Miller (1891-1963) újságíró, művelődéstörténész munkája a totális újrakezdést meghirdető, új embertípuson dolgozó szovjet rendszer kulturális életének rendkívül gazdagon illusztrált monográfiája. A kötetben bemutatott szovjet avantgárd grafika és képzőművészet, építészet és urbanisztika, színművészet propagandisztikus céljai ellenére egyszerre tűnik monumentálisnak és művészinek, egyben bemutat egy igen különös és totális társadalmi kísérletet a régi élet kereteinek kíméletlen eltörlésével együtt egy addig még nem létezett életvilág megteremtésére. A felvonultatott képanyag arról tanúskodik, hogy a szovjet propaganda leleményessége nem ismert határokat: az óriási társadalmi kísérlet (és a párt) igazának igazolására a propaganda éppúgy felhasznál graffitikkel ellátott vasúti kocsikat, mint Lenin-portrékat kínáló kerámiákat és virág-kollázsokat, a már-már tradicionálisnak ható szavalókórusok, feliratozott élőképek, és a monumentális építészet és urbanisztika számos példája mellett. A szerző a totális társadalmi kísérlet kétségtelen eredményei mellett beszámol a rendszer árnyoldalairól is, időről időre kitérve a belső leszámolásokra, az egyházüldözés kíméletlen stratégiáira, a rendszert pedig általánosságban hibáival és erényeivel együtt jellemzi. (A népirtásokról és a gulágokról ugyanakkor nem esik szó.) A magyarra soha le nem fordított művet a két világháború közti magyar sajtó alig idézi, egyes közgazdasági szakmunkák és egyes katolikus periodikák ugyanakkor a bolsevik rendszer lényegét jellemző alapműként hivatkoznak René Fülöp-Miller monumentális Szovjet-Oroszország-monográfiájára. Aranyozott kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk