4 000 HUF
Huszár Aladár, vitéz baráthi: Küzdelem a magyarságért. Vitéz baráti Huszár Aladár beszédei és írásai. (Budapest, 1941) Hungária Kiadó Rt. (ny.) 243 + [1] p. Egyetlen kiadás. Huszár Aladár (1885-1945) jogász, politikus, több vármegye főispánja, Budapest főpolgármestere, az Országos Társadalombiztosítási Intézet igazgatója. A Bars megyei földbirtokos első világháborús frontszolgálata után Balassagyarmatra tért vissza, ahol tevékeny szerepet vállalt a város 1919. évi visszafoglalásában. Később Nógrád, Hont, majd több más vármegye, Győr főispánja, majd 1932-től között Budapest főpolgármestere volt, egyben a vitézi rend gyakori szónoka. Gömbös Gyula miniszterelnökkel elmérgesedő viszonya miatt 1934-ben lemondott, és az OTI élére került. Nemzetpolitikai beszédei, felszólalásai egy része zászlóavatásokon, országbővülések alkalmával hangzott el, kötete egy másik, markáns részét a nyilas sajtóval való írt éles szembeszállása alkotja. Az országos jelentőségű politikus és közszereplő a ,,Magyar Nemzet" lap ,,Szellemi honvédelem" rovatát vezette, mindvégig élesen fellépett a nyilas mozgalommal és a német érdekekkel szemben. 1944-ben a Gestapo elhurcolta. A tartalomból: Emlékezés Felsőgyőri Nagy Ivánról. A Madách Társaság ünnepi ülésén elmondott emlékbeszéd (1923) - Magyar tartozás. Bak község hősi emlékének leleplezési ünnepélyén elmondott beszéd (1928) - Gömbös Gyula, a miniszterelnök. Köszöntő a Társadalmi Egyesületek Szövetsége nevében - Széchenyi él... Emlék-serlegbeszéd a Nemzeti Kaszinó Széchenyi-lakomáján - Magyarország a magyaroké - Hogyan foglaltuk vissza Balassagyarmatot? - Üzenet Prága és Prága itteni szövetségesei felé - Nem kékvérűség a törzsökös magyarok szervezkedése - Talán szabad még Magyarországon magyarnak lenni? - Néhány szó egy támadásról - Egy el nem mondott beszéd Pethő Sándor ravatalánál - Mi tartja fenn a magyarságot? - Ami Jarosséknak nem tetszik. Aranyozott, enyhén foltos kiadói vászonkötésben. Jó példány.