A Magyar Szent Korona Országainak 1910. évi népszámlálása II. rész. A népesség foglalkozása és a nagyipari vállalatok községenkint. Bp., 1913, Athenaeum. Kiadói egészvászon kötés, kopottas állapotban.
1930 Magyar Statisztikai Közlemények: Az 1930. évi népszámlálás I. rész. Demográfiai adatok. Szerkeszti és kiadja a Magyar Kir. Központi Statisztikai Hivatal. Magyar Statisztikai Közlemények 83. kötet. Bp.,1932, Stephaneum Nyomda Rt., XXII+429+4 p. Kiadói vászonkötésben.
Lehmann, [Alfred] Alfréd:
Babona és varázslat. A legrégibb időktől a jelen korig. Fordította Ranschburg Pál. Átvizsgálta Laufenauer Károly. I-II. kötet. [Teljes mű két kötetben.]
Budapest, 1900. K. M. Természettudományi Társulat (Hornyánszky ny.) VIII + 548 p.; VI + [2] + 412 p. Első magyar kiadás.
Oldalszámozáson belül szövegközti ábrákkal, rajzokkal, fotókkal illusztrált kultúrtörténeti dolgozat. A dán pszichológus szerző, Alfred Lehmann (1858-1921) a munka első részében részletes kultúrtörténeti összefoglalást nyújt a különböző népek mágikus-okkult praktikáinak történetéről, az ókortól a középkor boszorkányhitén át a modern kor hipnotikus-asztaltáncoltató rítusaiig. A klasszikus és középkori időszakkal kapcsolatosan a szerző perspektívája kimondottan kultúrtörténeti jellegű, a kortárs eljárásokkal kapcsolatban enyhén szkeptikus attitűdöt vesz fel, ám a századfordulón [még] a kortárs pszichológia körébe tartozó események (álomfejtés, hisztéria) kapcsán a magyarázat nem zárkózik el a szigorú természettudományosság területén kívül eső megoldásoktól sem.
(Természettudományi könyvkiadó-vállalat, LXV-LXVI. kötet.)
Egységes, aranyozott gerincű, vaknyomásos kiadói egészvászon kötésben (Frankl és Werner könyvkötészet, Budapest), márványmintás festésű lapszélekkel. Szép példány.
Spengler, Oswald: Der Untergang des Abendlandes. [A Nyugat alkonya.] Umrisse einer Morphologie der Weltgeschichte. Erster Band: Gestalt und Wirklichkeit. Zweiter Band: Welthistorische Perspektiven. [I-II. kötet.]
München, 1924. C. H. Becksche Verlagsbuchhandlung - Oskar Beck. XV + [1] + 549 + [11] p. + 3 táblázat (kihajtható); VII + [1] + 666 + [8] p.
Oswald Spengler (1880-1936) német idealista filozófus fő műve. Szemléletváltoztató munkájának első kötete 1918 tavaszán jelent meg, néhány hónappal a Német Császárság katonai és politikai összeomlása előtt, második kötete pedig 1922-ben. ,,A Nyugat alkonya"-ként ismert történetfilozófiai munka szakít a történeti elbeszélések uralkodó, liberális modelljével, mely szerint minden fejlődés csúcsa az európai kultúra, azon belül is a nyugati típusú kultúra: saját társadalmára a megmerevedett, gépszerűségbe fulladó civilizáció mintapéldányaként tekint, amelyben a technikai fejlődés már csak ideig-óráig képes feltartóztatni az elkerülhetetlen degenerálódást. Spengler művének egyik nagy újítása a kultúrkörök elméletének kidolgozása, véleménye szerint a kultúrkörök között nincs rangsorrend, és sorsukhoz elkerülhetetlenül hozzátartozik, hogy fejlődésük zenitjén túljutva kiüresednek. A kétkötetes munka rengeteg párhuzamot mutat be az antik civilizáció és a jelenkori nyugati civilizáció pályaíve között, és úgy értékeli, hogy a nyugati civilizáció éppolyan válságtüneteket mutat, mint minden korábbi elbukott civilizáció. A Nyugat alkonyának óriási hatása volt kora szellemi életére, Európa-szerte és Magyarországon is, Hamvas Béla, Szerb Antal és Németh László életműve elképzelhetetlen a spengleri mű hatása nélkül. A teljes magyar fordítás csupán 1994-ben látott napvilágot.
Egységes, aranyozott kiadói egészvászon kötésben, jó példány.
Wildner Ödön: Nietzsche romantikus korszaka --- Tiefenthaler József: Aszkézis és misztika. A tökéletes élet. --- Blackie, Stuart John: Önnevelés értelmi, testi és erkölcsi téren --- Simon József Sándor: Tudomány-e Pikler Gyula tanítása, vagy egyszerűen csak demagógia? [4 mű egybekötve.] 1. Wildner Ödön: Nietzsche romantikus korszaka.
Budapest, 1909. Grill Károly Könyvkiadóvállalata (Rothberger és Weisz könyvnyomdája). [2] + V + [1] + 264 p.
Wildner Ödön (1874-1944) szociológus, Nietzsche-fordító lelkesült hangon megírt Nietzsche-életrajzát ,,Oszkárnak, a fénykeresőnek", azaz Jászi Oszkárnak, a Társadalomtudományi könyvtár megindítójának ajánlotta. A kötet 1876-ig követi nyomon a német filozófus életművét.
(Társadalomtudományi könyvtár.)
2. Tiefenthaler József: Aszkézis és misztika. A tökéletes élet.
Budapest, 1930. ,,Élet" Irodalmi és Nyomda Rt. 185 + [3] p.
Tiefenthaler József (1884-1951) kanonok, hittudományi doktor, a budai Szent Imre Kollégium igazgatójának a bűn kérdésköréről a modern élet horizontján.
3. Blackie, Stuart John: Önnevelés értelmi, testi és erkölcsi téren. Útmutató fiatal emberek és tanulók számára. Blackie Stuart János angol eredetije után a szerző életrajzával fordította Csiky Lajos.
Budapest, 1898. Hornyánszky Viktor ny. [2] + 108 p.
John Stuart Blackie (1809-1895) skót klasszika-filológus protestáns színezetű pedagógiai értekezése a jó hazafivá és nemes állampolgárrá nevelés módjairól. A fordító, Csiky Lajos református teológus maga is tanítványa volt a skót szerzőnek az 1870-es években. Az utolsó nyomtatott oldalon régi tulajdonosi bélyegzés.
4. Simon József Sándor: Tudomány-e Pikler Gyula tanítása, vagy egyszerűen csak demagógia? (A jövőbeli ellenmondás nélküli jogbölcsészet alapjainak megvilágítására.)
Budapest, 1907. (Fritz Ármin ny.) 61 + [1] p.
Simon József Sándor (1853-1915) klasszika-filológus, főgimnáziumi tanár, Platón-fordító szenvedélyes hangú vitairata Pikler Gyula (1864-1937) jogtudós, polgári radikális nézeteiről ismeretes egyetemi tanár jogfelfogása ellen; a vádirat Pikler Gyula tanításait és jogszemléletét demagógiának minősíti. A jogtudós a vádirat megjelenését követő évben alakította meg híveiből a Galilei Kört.
Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben. Jó példány.
Vutkovich Sándor, ifj. dr.: A felsőházak szervezete a főbb államokban. Politikai tanulmány. Pozsony, 1896, Eggenberger-féle könyvkereskedés (Wigand F. K.-ny.), 2 sztl. lev.+ 321+(3) p. Sérült kiadói papírkötés, széteső, javításra szoruló állapotban.
Zborovszky Ferenc:
A keresztény bölcselet. I-II. kötet [Teljes, egybekötve.]
I. kötet: Természetbölcselet. Donat Cosmológiája nyomán. II. kötet: Pszichologia. Donat Pszichologiája nyomán.
Budapest, (1928)-1932. Szent István-Társulat - Korda Rt. (Stephaneum Nyomda Rt. - Korda Rt.) 250 + [2] p.; 230 + [2] p. Egyetlen kiadás.
Zborovszky Ferenc (1888-1955) jezsuita szerzetes, természetrajz-földrajz szakos tanár kétkötetes munkája a katolikus álláspontot dolgozza ki a modern kor természettudományos kihívásaival kapcsolatban, így ismerteti a katolikus választ a világ keletkezése, az einsteini, darwini elméletek kapcsán, a második kötetben pedig kifejti álláspontját a hipnotizmus, a teozófia és a spiritizmus, az okkult jelenségek, az elme, a nyelv, a képzelet működése és a lélek halhatatlansága kapcsán. A második kötetben oldalszámozáson belül gazdag szövegközti illusztrációs anyag.
Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.
A mai magyar város. Az 1938. évi közigazgatási továbbképző tanfolyam előadásai. Szerk.: Mártonffy Károly. Közzéteszi: Dr. vitéz Keresztes-Fischer Ferenc. A korszerű szolgálat útja 8. Bp., 1938, (M. Kir. Állami-ny.), 946+(2) p.+ 1 (színes térkép) t. Kiadói papírkötés, túlnyomórészt jó állapotban.
Josephi Márton: Lexicon trilingue Latino-Hungarico-Germanicum. II. köt. Pars Prima. A-L. Pars Secunda M-Z. Viennae Austriae, 1818, Typis Antonii Pichler Typographi, 1854+64 (kéthasábos számozás) h. Korabeli aranyozott gerinc félbőr-kötésben, a gerincen címkékkel és aranyozott feliratokkal, festett lapélekkel, sérült gerinccel
Kroner, Richard: Kulturphilosophische Grundlegung der Politik.
Berlin, 1931. Junker und Dünnhaupt Verlag (Druck der Grossdruckerei Paul Dünnhaupt, Köthen). 112 p. Első kiadás.
Richard Kroner (1884-1974) hegeliánus német filozófus német nyelvű politikai értekezése Kulturphilosophische Grundlegung der Politik (A politika kultúrfilozófiai alapjai) címmel. A Weimari Köztársaság utolsó éveiben írt tanulmány élesen bírálja az abszolút állam eszméjét, melyet a Németországban jól ismert, korábban már bemutatkozott szélsőséges irányzatok - kommunisták és nemzetiszocialisták - eltérő céllal, de egyaránt politikai céljaik középpontjába helyeztek. A Kiel-i Egyetem zsidó származású professzora első világháborús veteráni múltja miatt 1934-ig katedráján maradhatott, ám később Angliába, végül Amerikába távozott. A tartalomból: Der Sinn der Kultur (A kultúra természete) - Naturwissenschaft und Politik (Természettudomány és politika) - Christentum und Politik (Kereszténység és politika) - Grundproblele der inneren Politik: Demoratie und Monarchie (A belpolitika alapproblémáiból: Demokrácia és monarchia) - Der Partienstaat (A pártállam) Néhány oldalon aláhúzások, magyar nyelvű széljegyzetek, a címoldalon egykori tulajdonosi bejegyzés nyomai.
Fűzve, színes, illusztrált kiadói borítóban. Jó példány.
Ehrenfels, Christian von: Kosmogonie.
Jena, 1916. Verlegt bei Eugen Diederichs (Gedruckt in der Buchdruckerei des Waisenhauses in Halle). VIII + 207 + [1] p. Első kiadás.
Christian von Ehrenfels (1859-1932) osztrák filozófus, a gestaltpszichológia előfutárának metafizikai értekezése, oldalszámozáson belül néhány szövegközti ábrával.
Fűzve, első kötéstábláján és gerincén címfeliratozott kiadói borítóban. Körülvágatlan, szép példány.
Steiner, Rudolf: Sors, kegyelem szabadság. A világ, a föld és az ember életében.
Budapest, [1941]. Genius (Révai Testvérek Irodalmi Intézet ny.) [4] + 380 p. Egyetlen magyar kiadás.
Rudolf Steiner (1861-1925) osztrák polihisztor 1903-1919 között keletkezett antropozófiai előadásai, majd a kozmosz szerkezetét és az ember benne való létét tárgyaló hosszabb ezoterikus tanulmánya.
Kiadói papírkötésben, első kötéstábláján és gerincén aranyozott címfelirattal. A gerinc alsó részén kisebb sérülés, de összességében nagyon jó példány.