Tétel

6 000 HUF

Description:

Magyar föld - magyar nép. (A megnagyobbodott Magyarország községeinek adattára.) Az előszót írta: vitéz Bonczos Miklós. Szerkesztették: Csuka Zoltán és Ölvedi János. Harmadik kiadás. I-II. kötet. [Teljes.] Budapest, 1943. Magyar Írás Irodalmi és Könyvkiadó Vállalat (Pesti Lloyd ny.) 480 p. + 23 t. (20 kétoldalas, egy duplaoldalas); 255 + [1] + 70 p (személyi adattár). Az első kötet tanulmányokat közöl, főként agrár témákban, oldalszámozáson belül számos szövegközti és egészoldalas illusztrációval, rajzzal, térképpel. A második kötet a Délvidékkel is gyarapodott Magyarország összes településének adattára, valamint a megrendelők rövid életrajzát is közli. Ez utóbbi, mely a Személy adattár nevet viseli, teljes formájában 124 oldal terjedelmű, példányunkból hiányzik a személy adattár második része. Az első kötet tartalmából: Cholnoky Jenő: A magyar Föld. - Sinkovics István: A magyar mezőgazdaság története. - Kerék Mihály: A magyar földkérdés története. - Dobuvány László: A magyar föld sorsa a Felvidéken. - Szabados Mihály: A magyar föld sorsa A Délvidéken. - Jeszenszky Árpád: Kertgazdaságunk jelene és jövője. - Földváry László: A magyar erdőgazdálkodás helyzete. - Bartucz Lajos: A magyar fajta. - Szabó István: Parasztságunk története. - Erdei Ferenc: Parasztságunk élete. - Mészár Oszkár: Gazdatársadalmi szervezetek. - Gyurits Vendel: A mezőgazdasági munkásvédelem fejlődése és problémái. - Manga János: A magyar nép művészete. A tanulmányokból kitűnik, hogy a miniszteri biztosokból és szociológusokból álló szerzőgárda tisztában van a magyar társadalom túlnyomó részét kitevő parasztság szociális szükségleteivel, és a földreform szükségességével. Igazán érdekes, hogy a szerzők egyetértésben vannak azzal kapcsolatban, hogy a jövő útja a nagybirtokrendszer felszámolása. A mű illusztrációit Szúcs Pál készítette. Egységes, kissé sérült gerincű, aranyozott félvászon kötésben, az első kötéstáblákon aranyozott felirattal és dombornyomással, kiadói tokban. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk