Tétel

Catalogue number:

19552.
467. Closed Online auction
Books: Military

8 000 HUF

Description:

Senyei József: Egy honvéd lovas hadosztálytörzs. A m. kir. honvéd lovas hadosztályparancsnokság urai (11-es hadosztály). Emlékezésül a világháború vigabb napjaira. (Dedikált.) Budapest, 1916. Lengyel Lipót litográfiai műintézete. [2] p. + 29 t. (színes kőnyomatú karikatúrák). Dedikált: ,,Nagyrabecsülése és tisztelete jeléül, mély hódolattal és meleg barátsággal Senyei József. 1916". Senyei József (1885-1944) grafikus, festőművész, tüzér főhadnagy. A galíciai fronton szolgáló festőművész 29 karikatúrán örökítette meg hadosztályának jellegzetes típusait, a tábornoktól a törzsorvosig, a személyügyi előadótól a tüzérparancsnokig, a népfelkelő mérnök hadnagytól az élelmezési tisztig, a római katolikus pátert, a református pásztort, a távírász tisztet és a művész tüzér-összekötő tisztet is beleérte (ez utóbbin alighanem önmagát örökítette meg). A karikatúrákon a világháborús karaktertípusok jellegzetes idézetei. Senyei (született Schön) József Hollósy Simonnál tanult Münchenben, majd a londoni Royal Academy-ben folytatta tanulmányait. 1927-ben tárlata nyílt a Nemzeti Szalonban. Szép állapotú lapok, aranyozott, vaknyomásos, enyhén hiányos, szalaggal kötött kiadói vászonmappában. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk