Books: History

Number of items: 311

Zágoni Mikes Kelemen Törökországi Levelei. A Magy. Kir. Kormány támogatásával, II. Rákóczi Ferencz hamvainak hazaszállítása alkalmából készült emlékkiadás. Bevezető tanulmányokat írták: Négyesy László, Thaly Kálmán, Beöthy Zsolt, Szily Kálmán, Erődi Béla. A leveleket az eredeti kézirat alapján kiadja: Miklós Ferencz. A díszítéseket rajzolta Edvi Illés Aladár. Bp., 1906, Franklin-Társulat, LXXX+233 p. + 39 t. (ebből 36 színes ) és 3 kézirat-hasonmás. Kiadói festett, aranyozott félbőr-kötésben, az elülső kötéstáblán zágoni Mikes-címerrel, kopott borítóval, kopott, sérült gerinccel, a gerincen kis hiánnyal.
19304.

8 000 HUF
Weber György:  A világtörténet tankönyve. Tekintettel a míveltségre, irodalomra és vallásra. A tizedik bővített kiadás után magyarítva. Első-második kötet. [Egybekötve.] Pest, 1865. Heckenast Gusztáv (ny.) [4] + 501 + [1] p.; [4] + 400 p. Első magyar kiadás. Georg Weber (1808-1888) német történész, polgári iskolai igazgató egyetemes világtörténete eredeti nyelven két köteteben, ,,Lehrbuch der Weltgeschichte címmel jelent meg, 1846-1851 között. Az olvasmányos stílusban megírt egyetemes történet magyar fordítása a népszerű szintézis tizedik kiadása alapján készült, és fordításában egyike a XIX. századközép nagy világtörténelmi értekezéseinek. A kora tudományos színvonalán álló munka bővelkedik a népjellemtani kommentárokban, különös tekintettel a bevezető fejezetben tárgyalt ókori/keleti népeknél, melyek közül Kínára, Egyiptomra és a zsidó államra bővebb figyelem jut. Az első kötet törzsanyagát a fennálló anyag bősége miatt az ókori Görögország és Róma története alkotja, a népvándorlás korát és a középkort tárgyaló második kötet történetíve 1453-ig, Bizánc bukásáig tart. A kötet elbeszélése elsősorban a politikai eseménytörténetre koncentrál, időnként társadalomtörténeti, illetve vallás- és egyháztörténeti kitérőkkel; a második köteten érezhető a német szerző enyhén protestáns és nyugat-európai látószöge: a középkorról szólván a szintézis a német területektől keletre fekvő vidékek, Magyarország, Lengyelország, Oroszország és Skandinávia történetét csak érintőlegesen tárgyalja. A teljes mű magyarul öt kötetben jelent meg, ókori, középkori, újkori és a XIX. század első feléig terjedő kötetben, illetve a magyar és német írásbeliség és irodalom történetét áttekintő pótkötetben. A címoldalakon régi gyűjteményi bélyegzés és tulajdonosi szárazbélyegzés. Néhány oldalon enyhe, apró foltosság. Poss: A türjei Premontrei Prépostság könyvtára; Rezsőfy György. Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr kötésben, mintás festésű lapszélekkel. Dekoratív, szép példány.
19305.

Weber György: A világtörténet tankönyve. Tekintettel a míveltségre, irodalomra és vallásra. A tizedik bővített kiadás után magyarítva. Első-második kötet. [Egybekötve.] Pest, 1865. Heckenast Gusztáv (ny.) [4] + 501 + [1] p.; [4] + 400 p. Első magyar kiadás. Georg Weber (1808-1888) német történész, polgári iskolai igazgató egyetemes világtörténete eredeti nyelven két köteteben, ,,Lehrbuch der Weltgeschichte" címmel jelent meg, 1846-1851 között. Az olvasmányos stílusban megírt egyetemes történet magyar fordítása a népszerű szintézis tizedik kiadása alapján készült, és fordításában egyike a XIX. századközép nagy világtörténelmi értekezéseinek. A kora tudományos színvonalán álló munka bővelkedik a népjellemtani kommentárokban, különös tekintettel a bevezető fejezetben tárgyalt ókori/keleti népeknél, melyek közül Kínára, Egyiptomra és a zsidó államra bővebb figyelem jut. Az első kötet törzsanyagát a fennálló anyag bősége miatt az ókori Görögország és Róma története alkotja, a népvándorlás korát és a középkort tárgyaló második kötet történetíve 1453-ig, Bizánc bukásáig tart. A kötet elbeszélése elsősorban a politikai eseménytörténetre koncentrál, időnként társadalomtörténeti, illetve vallás- és egyháztörténeti kitérőkkel; a második köteten érezhető a német szerző enyhén protestáns és nyugat-európai látószöge: a középkorról szólván a szintézis a német területektől keletre fekvő vidékek, Magyarország, Lengyelország, Oroszország és Skandinávia történetét csak érintőlegesen tárgyalja. A teljes mű magyarul öt kötetben jelent meg, ókori, középkori, újkori és a XIX. század első feléig terjedő kötetben, illetve a magyar és német írásbeliség és irodalom történetét áttekintő pótkötetben. A címoldalakon régi gyűjteményi bélyegzés és tulajdonosi szárazbélyegzés. Néhány oldalon enyhe, apró foltosság. Poss: A türjei Premontrei Prépostság könyvtára; Rezsőfy György. Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr kötésben, mintás festésű lapszélekkel. Dekoratív, szép példány.

8 000 HUF
19306.

5 500 HUF
14,86
16,18
Bethlen István gróf beszédei és írásai. I-II. köt. Bp., 1933, Genius, 1 t.+ 368 p.; 380 p. Kiadói aranyozott félbőr-kötés, a kötetek gerincén sérülésekkel, belül nagyrészt jó állapotban.
19307.

5 500 HUF
14,86
16,18
Varga Ottó (szerk.):  Aradi vértanúk albuma. Arad sz. kir. város közönsége és az aradi ,,Kölcsey-egyesület megbízásából.  Budapest, 1890. Arad sz. kir. város tulajdona (Franklin-Társulat ny.) 1 t. (díszcímlap) + 222 + [2] p. + 1 t. + 2 melléklet (egyleveles, illetve kétleveles hasonmás). Első kiadás.  A nemzeti emlékezetben őrzött szabadságharc Aradon kivégzett tábornokainak méltó megünneplésére már a kiegyezés pillanatától, 1867-től születtek tervek. Több emlékműterv is született, ezek közül végül Zala György szoborkompozíciója valósult meg: az aradi színhelyen 1890. október 6-án avatták fel a Szabadság-szobrot. Albumunk első kiadása is ebből az alkalomból készült, versekkel, visszaemlékezésekkel, levél-hasonmásokkal, valamint oldalszámozáson belül egész oldalas és szövegközti rajzokkal. Illusztrálták: Zichy Mihály (kőnyomatok), Benczúr Gyula, Benczúr Béla, Papp Henrik, Mannheimer Gusztáv, Jendrássik Jenő, Baranski Emil. A kötet a tábornokok rövid pályaképe, a világosi fegyverletétel, a kivégzés körülményeinek ismertetése és a Haynau-, Bach-rendszer rövid kritikája után a vértanúk kultuszát, majd Arad város példátlan gazdasági fejlődését ismerteti. Jóllehet Arad városa a századfordulón még döntően magyarlakta település volt, a munka a századfordulós (és bizonyos szorongást tükröző) nemzetpolitika jegyében függelékként közli Concha Győző ,,A magyar faj hegemoniája című cikkét, amely a magyarság és németség civilizációteremtő ereje mellett érvel. A címoldalon régi tulajdonosi bélyegzés, néhány oldalon halvány foltosság.  Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel.
19308.

Varga Ottó (szerk.): Aradi vértanúk albuma. Arad sz. kir. város közönsége és az aradi ,,Kölcsey-egyesület" megbízásából. Budapest, 1890. Arad sz. kir. város tulajdona (Franklin-Társulat ny.) 1 t. (díszcímlap) + 222 + [2] p. + 1 t. + 2 melléklet (egyleveles, illetve kétleveles hasonmás). Első kiadás. A nemzeti emlékezetben őrzött szabadságharc Aradon kivégzett tábornokainak méltó megünneplésére már a kiegyezés pillanatától, 1867-től születtek tervek. Több emlékműterv is született, ezek közül végül Zala György szoborkompozíciója valósult meg: az aradi színhelyen 1890. október 6-án avatták fel a Szabadság-szobrot. Albumunk első kiadása is ebből az alkalomból készült, versekkel, visszaemlékezésekkel, levél-hasonmásokkal, valamint oldalszámozáson belül egész oldalas és szövegközti rajzokkal. Illusztrálták: Zichy Mihály (kőnyomatok), Benczúr Gyula, Benczúr Béla, Papp Henrik, Mannheimer Gusztáv, Jendrássik Jenő, Baranski Emil. A kötet a tábornokok rövid pályaképe, a világosi fegyverletétel, a kivégzés körülményeinek ismertetése és a Haynau-, Bach-rendszer rövid kritikája után a vértanúk kultuszát, majd Arad város példátlan gazdasági fejlődését ismerteti. Jóllehet Arad városa a századfordulón még döntően magyarlakta település volt, a munka a századfordulós (és bizonyos szorongást tükröző) nemzetpolitika jegyében függelékként közli Concha Győző ,,A magyar faj hegemoniája" című cikkét, amely a magyarság és németség civilizációteremtő ereje mellett érvel. A címoldalon régi tulajdonosi bélyegzés, néhány oldalon halvány foltosság. Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel.

6 000 HUF
Magyarország helységnévtára 1944. Szerk.: M. Kir. Központi Statisztikai Hivatal. Bp., [1944], Hornyánszky Viktor Rt.,XII+680 p. Félvászon-kötésben, foltos borítóval
19309.

6 000 HUF
19310.

6 000 HUF
Buda szabad királyi főváros címeres kiváltságlevele - 1703. Bp., Westel. Facsimile kiadás! Számozott, 89. számú példány. + Pest szabad királyi főváros címeres kiváltságlevele - 1703. Bp., Westel. Facsimile kiadás! Számozott, 89. számú példány. Kiadói plüss kötés, szép állapotban.
19311.

6 000 HUF
19312.

4 800 HUF
12,97
14,12
19313.

4 800 HUF
12,97
14,12
Magyar Művelődéstörténet. Szerk.: Domanovszky Sándor et al. IV. köt.: Barokk és felvilágosodás. Bp., [1939], Magyar Történelmi Társulat. Gazdag szövegközi és egészoldalas, fekete-fehér és színes képanyaggal, mellékletekkel. Korabeli félbőr-kötésben, kissé sérült, kopottas borítóval és gerinccel, belül nagyrészt jó állapotban, néhány kissé foltos lappal, régi intézményi bélyegzővel.
19314.

2 800 HUF
7,57
8,24
[Illésy György] György deák: Magyarok atyafisága: Az annyivéri magyarok. Pest, 1870. ,,Corvina Társulat (Athenaeum ny.) 15 + [1] p. Egyetlen kiadás. Az oldalszámozáson belül néhány szövegközti illusztrációval kísért rövid tanulmány Svájc egyik völgyében a magyarság törzsétől a kalandozások idején elszakadt magyarok jelenlétét feltételezi: Wallis kantonban egy 4000-5000 főt számláló, régi hagyományait őrző magyar néptörzsét. Példányunk címlapján és utolsó levelén apró pótlás. ---- Elé- illetve utána kötve: (Protestáns egyháztörténeti és hittankönyvek a XIX. századi református közoktatás számára.) -- 1. Farkas József: A magyarországi protestáns egyház történelme. A gymnasium VIII. osztálya számára. Budapest, 1881. Dunamelléki Református Egyházkerület - Franklin-Társulat nyomdája. IV + 151 + [1] p. A magyar protestáns identitás megerősítését is szolgáló egyháztörténetünk címlapjának fűzése meggyengült, a mellette álló levélen régi tulajdonosi bejegyzések. -- 2. Warga János: Bibliaismeret néhány bibliai történettel és Palesztina földrajzával. Alreáliskolák és I. s II. gymnasiumi osztályok számára. Budapest, 1874. Franklin-Társulat (ny.) [3]-133 + [3] p. Hatodik, javított kiadás. Két levélen apró hiány, egy levélen apró szakadás, a belív egy levele és a tartalomjegyzék levele a gerincnél megerősítve. Néhány oldalon széljegyzetek, aláhúzások, néhány oldalon halvány foltosság. -- 3. Kovács János: Bibliai történetek a harmadik elemi osztály számára. A Tiszántúli Ref. Egyházkerület népiskolai tanterve alapján. Debreczen, (1876). Telegdi K. Lajos (Városi ny.) 79 + [1] p. Második kiadás. A hittani tankönyv címoldalán régi tulajdonosi bejegyzés, a címlapon, annak verzóján és a munka több oldalán az egykori tulajdonos több osztálytársának aláírása. Néhány oldalon széljegyzetek, aláhúzások. A címlapon markáns foltosság, alján apró hiány, a belív számos levelének fűzése a gerincnél megerősítve, néhány oldalon foltosság, illetve apró szakadásnyom. -- 4. Egyházi könyvtár a magyar reformált vallású nép számára. Szerkeszti Révész Bálint. Első évfolyam, IV-ik füzet. Debreczenben, 1859. Tiszántúli Református Egyházkerület - Városi ny. 140 + [4] p. A hitvédelmi és egyháztörténelmi írások, valamint a kapcsolódó költemények a tiszántúli református egyházkerület lelkészeinek munkája. Aranyozott gerincű, foltos korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel.
19315.

6 000 HUF

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
over 1.000.000 HUF 100.000 HUF

News

Auction 468
Viewing: 17-20 June
Item pickup from 24 June
Deadline for payment: 5 July
Pay-off from 10 July

  Events