Tétel

Catalogue number:

19281.
468. Closed Online auction
Books: History

12 000 HUF

14

Description:

Budai [Ézsaiás] Ésaiás: Magyar ország históriája a' mohátsi veszedelemtől fogva Buda viszszavételéig. Debreczenbenn. 1808. Nyomtatta Csáthy György. [4] + 340 p. Első kiadás. A számos külföldi egyetemet megjáró Budai Ézsaiás (1766-1841) református lelkész, teológus, történész és püspök 1805-1812 között három kötetben adta ki Magyarország-történetét, az első kötet Mohácsig, a második kötet (tételünk) az ország bel- és török harcokban egyaránt dúskáló, 1526-1668 közötti históriáját, míg a harmadik kötet az ország történetének Buda visszavételétől egészen 1812-ig terjedő szakaszának történetét tekinti át. Bár kötetünk a Habsburg-uralkodók regnálása szerinti fejezetekre tagolódik, a társadalomtörténeti részletekkel is dúsított eseménytörténeti elbeszélésben bőséges hely nyílik a reformáció hazai történetének, olykor nagyobb súly is esik a vallási disputákra és egyes üldözött prédikátorok, nyomdászok és tudósok sorsára, mint a legszűkebb értelemben vett politikai eseménytörténetre. A Mohács utáni helyzet politikai és vallási bonyolultságát a maga összetettségében tárgyalja a szerző, a századforduló (1600) utáni időkben viszont az eseménykrónika fókusza kimondottan politikaivá válik, és - a Habsburg uralkodók szerinti fejezettagolás ellenére - elsősorban az Erdélyi Fejedelemség taglalására irányul. Az eseménymenet tárgyalásának középpontja csak a Rákóczi-ház letűnése után (1660) kerül át ismét a királyi Magyarországra. Az első előzéken és a címoldalon régi tulajdonosi bejegyzés. Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr kötésben, vörös festésű lapszélekkel. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk