Tétel

Catalogue number:

20422.
468. Closed Online auction
Books: Judaica

12 000 HUF

Description:

(Semigotha 1913.) Weimarer historisch-genealoges Taschenbuch des gesamten Adels jehudäischen Ursprunges. (Hebraici et conversi et de genere Juda). Zweiter Jahrgang, 1913. München, 1913. Kyffhäuser-Verlag (F. Bruckmann). 1 t. (címképen Benjamin Disraeli angol miniszterelnök mellképe) + 1009 + [3] p. A német nemességet számba vevő, 1764 óta megjelenő genealógiai évkönyv, a Gothai Almanach mintájára 1912-ben alapított Semigotha évkönyv célkitűzése a nemesi címet bármely országban elnyerő zsidó családok ismertetése. Német nyelvű nemzetközi évkönyvünk jelmagyarázata többnyelvű, tekintettel a különféle országokban nemesi címet elért zsidó családok történetét tanulmányozó reménybeli olvasók különféle anyanyelveire, így a német mellett a jelkulcs francia, angol, olasz és magyar nyelven is szerepel, benne a vegyes házasságok, illetve a zsidó vagy keresztény hitben való halálozás szimbólumával. A társadalomtörténeti, illetve szociálpszichológiai szempontból emlékezetes almanach-sorozat első, 1912. évi kötete a korabeli kritika szerint számos pontatlanságot tartalmazott, a magyar névanyag esetében különösen feltűnő tévedésekkel: a korábbi kötet a magyarosított nevű sváb családot, a Kremsner-Rákosi családot, nem különben a Khuen-Héderváryakat, a Zichyket, a Koháryakat is a zsidósághoz csatolta. Az egykorú kritika csökkenő számban, de 1913-as genealógiai évkönyvünkben is azonosít különös és kínos baklövéseket, ám a kötet ennek ellenére vélhetően betöltötte eredeti célját. Függelékben a zsidó származásúnak tartott pápák, kardinálisok és hadvezérek lajstromával. Példányunkból egy levél hiányzik. -- Hozzákötve: Stauff, Ph. Semi-Lexikon (Semi-Kürschner). Verzeichniss der Dichter, Künstler, jeden Faches, Gelehrten, Politiker, Kaufleute usw. jüdischer Rasse, jüdischen Blutes und jüdischer Versippung, den von 1750 bis 1913 in Deutschland tätig oder bekannt waren. [Berlin], 1913. Szerző (Hanseatische Druck- und Verlagsanstalt, Hamburg). 30 p. Az eredeti műben szereplő zsidó származásúnak tartott pápák, kardinálisok és hadvezérek lajstroma után hozzákötött dokumentumunkban a Németország elmúlt másfél évszázadában karriert befutott zsidó származású kiválóságok listája, írók, tudósok, művészek, politikusok, hírlapírók, egyetemi és színházi emberek katalógusa. Vaknyomásos, feliratozott, illusztrált kiadói egészvászon kötésben.

Share:

Photo of the item taken by : ufk