Tétel

5 000 HUF

Description:

Budapesti Árvízkönyv. Heckenast Gusztav kiadókönyváros úrnak baráti ajándékul. Szerkeszti Eötvös József. Első kötet. Pesten, 1839. Heckenast Gusztáv 9 + [15] + 296 p. + hibajegyzék. Egyetlen kiadás. Az 1838. március 13-18. között pusztító pesti (és kisebb mértékeben budai) jeges árvíz a városmag jelentős részét elöntötte; a vegyes építkezésű házak nagyját elpusztította, beleértve Heckenast Gusztáv könyvkiadó Váci utcai üzletét is. A számos áldozatot követelő, a mentési munkálatok hősiessége és az öntevékeny segélyezés volumene miatt a történelmi legendáriumba bevonuló árvíz egyik segélyakciója volt a magyar írók, költők, drámaírók összefogása kiadójukért és nyomdászukért, Heckenast Gusztávért. Az öt kötetes irodalmi antológiához a kor neves szerzői adták írásaikat, legnevezetesebb szövege pedig Eötvös József ,,A karthauzi" címen ismert regénye volt, mely folytatásokban jelent meg. Az első kötet tartalmából: Eötvös József: Ajánlás - Fáy András: Szádvár és vidéke (Históriai novella) - Vörösmarty Mihály: A hű lovag (Ballada) - Pulszky Ferenc: Úti vázolatok 1836-ból - Erdélyi János: Honleány - Eötvös János: A carthausi. Első rész (Regény). Az antológia előtt a kiadó könyvjegyzéke. Az első nyomtatott oldalon, a címoldalon és a belív számos oldalán régi tulajdonosi bélyegzés. Az első két ív levelein halvány foltosság, néhány levél fűzése a gerincnél megerősítve, példányunk hátsó repülő előzéke hiányzik. Poss.: legifjabb Szász Károly (1865-1950) író, irodalomtörténész, a késői dualizmus korának országgyűlési képviselője, Szász Károly műfordító fia. Szüry 706. Madár 378. Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk