Tétel

8 000 HUF

Description:

Wilke, Hermann: Dein ,,Ja" zum Leibe! Sinn und Gestaltung Deutscher Leibeszucht. Berlin, (1939). Verlag Emil Wernitz & Co. (Druck: Emil Wernitz Buchdruckerei). 189 + [3] p. Első kiadás. A német ,,Freikörperkultur", azaz naturista / nudista mozgalom kezdete a 19. és 20. század fordulójára tehető, amikortól a napfény és a szabad szélmozgás meztelen emberi testre gyakorolt jótékony hatásáról nem csupán elvétve, természetgyógyászati szakmunkákban került szó, hanem komoly monográfiák is születtek a témában (Richard Ungewitter ,,Wieder nacktgewordene Menschen" című munkájából 100,000 példány kelt el 1903-ban!). A szabadban való meztelen kollektív testmozgás éltetése búvópatakszerűen a weimari Németországban is jelen volt, ám propagálása birodalmi szintre emelkedett a Hitler-érában, ezúttal azonban már nem annyira a természettel való harmónia vagy az egyéni fizikai és lelki jólét jegyében, hanem az egészséges, harcra kész árja emberpéldányok kinevelése érdekében. Egész oldalas felvételekkel gazdagon illusztrált kötetünk fotóanyagának jelentős része a ruha nélküli csoportos testmozgás, sport pillanatait örökíti meg, mégpedig a legmesszebbmenőkig koedukált módon, ennek jegyében pedig a birodalmi ifjak, férfiak, nők vegyest űznek labdajátékokat, kiemelten röplabda jellegű időtöltéseket. A kötet egy új, egészséges emberideál éltetője és a szégyenérzettel való leszámolás hirdetője, irányzatosságával kapcsolatban pedig nemigen lehet kétségünk, hiszen a részletes bibliográfia első helyén Adolf Hitler vonatkozásba hozott szakmunkája áll. Az első előzéken régi tulajdonosi bejegyzés. Illusztrált, feliratozott, enyhén sérült kiadói félvászon kötésben. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk