19009.
468. Closed Online auction
Books: Travelling, Local History
8 000 HUF
18
Vass Imre: Az agteleki barlang le írása, fekte terűletével, talprajzolatjával és hosszába való áltvágásával, két táblában; mellyeket, úgy a' régen esmért üregek'előadásában, valamint az 1825dik esztendő Sz. Iván hava 1ső napján felfedezett fő- és legnagyobb ágának helyenkint való leírásában előterjesztett Vass Imre. Pesten, 1831. Nyomtatta Landerer. [6] + 81 + [1] p. Első magyar kiadás. Vass Imre (1795-1863) barlangkutató, Gömör és Kishont vármegyék földmérőjének leírása az Aggteleki-barlangról, a kutatástörténet, illetve saját, 1825. évi új feltárásai nyomán. Az Aggteleki-karszt Baradla-barlangjának kutatása 1801-től eredeteztethető, Christian Reiss földmérő ekkoriban jelentette meg a cseppkőbarlang első térképét. Christian Reiss munkatársaként és hivatali utódjaként Vass Imre gyakran járt a barlangban, és az 1825. évi szárazság nyomán sikerült átjutnia a barlang Vaskapu nevű, addig áthatolhatatlan szakaszán, és felderítenie egy addig ember által nem járt, hatalmas területű barlangszakaszt. Beszámolója első fele a Baradla-kutatás tudománytörténete, majd saját felfedezései következnek, a talált barlangászati objektumok rendkívül korjellemző, nem a magyar hősmondákból, hanem az antik mitológiából származó névanyagával, további hidrogeológiai megfigyelésekkel. Kötetünk egy korábbi, 1829-ban megjelent előtanulmány alapos kibővítése, egyben az első magyar nyelven írt barlangászati értekezés. A levelek sarkain foltosság, példányunk első repülő előzéke hiányzik. A kötet egy térképpel és egy átnézeti rajzzal teljes, ezeket példányunk nem tartalmazza. Korabeli foltos, sérült, hiányos gerincű kartonkötésben. Ritka.