Tétel

12 000 HUF

Description:

Moderne Bauformen. Monatshefte für Architektur und Raumkunst. Herausgegeben von Julius Hoffmann. XXXII. Jahrgang. [Teljes évfolyam, egybekötve.] (1933) Stuttgart, 1933. Verlag Julius Hoffmann (Druck der Hoffmanschen Buchdruckerei Felix Krais) XI + [1] + 686 + [32] p. + 30 t. (színes). Julius Hoffmann modernista építészeti, belsőépítészeti, urbanisztikai és iparművészeti képes havi folyóirata 1902-1944 között jelent meg, oldalszámozáson belül rövidebb építészeti cikkekkel és igen gazdag fotóanyaggal. 1933. évi lapszámaink belsőépítészeti és külföldi építészeti cikkei döntően a Bauhaus irányzatába sorolható megvalósított és megvalósításra váró terveket közöl, számos esetben alaprajzzal, típustervvel kiegészítve. A képanyag tekintélyes hányada épület-enteriőröket: lépcsőházakat, szalonokat, tágas, nap járta irodabelsőket, tárgyalókat, lakásbelsőket jelenít meg, időről időre városközpont-tervekkel, ipari és szórakoztatóipari tervekkel kiegészítve. A hegyvidéki turizmus és építészet bemutatása jegyében évfolyamunkban markánsabb számban tűnnek fel az alpesi jellegű faépítészet kitűnő munkái és tervei, az évfolyam későbbi számaiban pedig a német villa- és sorházépítészetben ismét feltűnnek a sátortetők. Mindez talán nem teljesen független a nemzetiszocialista rezsim kiépülésétől: 1933 első felében - miként arról a nemzetközi és a magyar szaksajtó is hírt adott - a német állam betiltotta a züllöttnek tekintett lapos tetős építkezést, legalábbis a birodalmi fővárosra, Berlinre vonatkozóan. - Építészeti vonatkozásai miatt hosszú méltatást kap a Milánóban tartott V. Építészeti Triennálé, és egyben az ott fő kiállítóként felvonuló olasz építőművészet is, a kiállítóterek monumentális, ám mégiscsak modernista, sőt, avantgárdba hajló részleteivel. Az olasz építészet további részleteit tartogatja a Lloyd Triestino hajótársaság által üzemeltetett három olasz óceánjáró, a ,,Victoria", az ,,Oceania" és a ,,Neptunia" hajók art deco hatásokban bővelkedő belsőépítészeti részleteit méltató cikk. - A Stuttgartban tartott XV. Német Tornafesztivál építészeti megoldásain szintén elidőz a folyóirat, az itteni fotó- illetve illusztrációs anyagon tapasztható először a nemzetiszocialista rezsim jelenléte, részben az alaprajzok névanyagában, részben a tribünön fotózott közönség karlendítésében, illetve beszédes az is, hogy a versenypályáról készített akvarell zászlói között feltűnik a hivatalossá lett horogkeresztes zászló. A németországi modernista cikkek között kitűnik a templomépítész Dominikus Böhm négy új római katolikus temploma, többek közt a köln-hohenlindi Szent Erzsébet-templom nagyszerű épülettömbje, beltere. A Bauhaus stílusában épített villaépítészet példáit Kozma Lajos rózsadombi munkásságáról írt cikkben böngészhetni. Aranyozott gerincű, illusztrált kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk