Tétel

12 000 HUF
31,83 EUR, 34,29 USD

Description:

Wasmuths Monatshefte für Baukunst. Herausgegeber: Werner Hegemann. XII. Jahrgang (1928). [Teljes évfolyam, egybekötve.] Berlin, 1928. Verlag Ernst Wasmuth AG. (Druck der Selle-Eysler AG.) [III]-XVI + 562 p. A Werner Hegemann (1881-1936) építész, közíró által szerkesztett képes építészeti folyóirat 1914-1931 között jelent meg, évről évre növekvő urbanisztikai érdeklődéssel. Közírói szerepet is betöltő szerkesztője miatt a folyóirat egyre jobban nyitott az építészet társadalmi kérdései felé, Werner Hegemann a folyóirat szerkesztőjeként az építészeti szecesszió és historizmus kíméletlen ellenfele, az építményi díszítmények éles kritikusa és a letisztult formák kedvelője volt; építészeti értelemben egyaránt érdeklődött a modernizmus előfutárának tekinthető, dísztelen monumentalitást sugalló neoklasszicizmus és a kisebb léptékű építményekben gondolkodó, funkcionalista Bauhaus iránt. Folyóirat-évfolyamunk változatos szerzőgárdájának szakcikkeit oldalszámozáson belül igen gazdag szövegközti fotóanyag, építészeti rajzanyag kíséri. A folyóirat érdeklődése elsősorban a középületekre irányul: iskolák, pályaudvarok, gyárépületek, üzemcsarnokok, bérházak, sorházak, magasházak, színházépületek, kiállítási csarnokok, üzletportálok fotó- és tervanyagai között tallózhatunk a folyóiratszámokban. A fotóanyagon jól nyomon követhető a szerkesztőség szenvedélyes érdeklődése a négyszögletes formák, a szimmetria, a társadalmi tervezés és olykor a monumentalitás iránt, bár évfolyamunk lapszámaiban olykor feltűnnek a dísztelen, szögletes formák iránti kisebb érdeklődést tanúsító építészettörténeti, egyházi és népi építészeti szakcikkek is Az építészeti folyóirat elsősorban német anyagot közöl, de feltűnnek a lapszámban Prága, Bécs, Párizs, Amszterdam, New York egyes modernista épületei is. Az évfolyamban hosszabb tanulmány szerepel a stuttgarti modernista építészet meghatározó darabjáról, a Stuttgarti Főpályaudvarról, és a Kölni Nemzetközi Sajtókiállítás kapcsán a kiállítóterek modernizmusától is terjedelmes, sokrétűen illusztrált cikk születik. A tartalomjegyzék utolsó levelén kisebb javítás. Aranyozott, enyhén foltos gerincű kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk