Tétel

6 000 HUF

Description:

Pintér Jenő: Pintér Jenő Magyar irodalomtörténete. Képes kiadás. I-II. kötet. [Teljes mű két kötetben.] I: Magyar irodalom a XX. századig. II: Magyar irodalom a XX. században. Budapest, 1928. Franklin-Társulat Magyar Irodalmi Intézet és Könyvnyomda. 389 + [1] p. + 66 t. (62 kétoldalas, 4 színes, ebből 2 feliratozott hártyapapírral védett) + 3 melléklet (2 kétoldalas, egy kétleveles hasonmás); 330 p. + 49 t. (44 kétoldalas, 4 színes, ebből egy feliratozott hártyapapírral védett) + 6 melléklet (kétleveles adattábla) + 6 térkép (5 dupla oldalas, egy kihajtható). Egyetlen kiadás. Pintér Jenő (1881-1940) akadémiai és egyetemi irodalomtörténész, a pozitivista-adatgyűjtő irodalomtörténet-írás fontos alakja. Első irodalomtörténetét 1909-ben adta ki, 1928-as munkája népszerűsítő jellegű írás, mely az írói életpályák és egyes műismertetések mellett értékes bibliográfiával is szolgál. A szerző az első kötetben az irodalomtörténeti részletek mellett szól ugyan néhány szót a nemzeti jellemről is, ám az igazi meglepetést a XX. századi kötetre tartogatja, ahol azonos terjedelemben tárgyalja a Bárd Miklós, Kozma Andor, Harsányi Zsolt, Herczeg Ferenc, Tormay Cécile által fémjelzett kormánypárti-konzervatív irodalmat, illetve a Nyugat körét (apró kitérésekkel a szocialista irodalom irányába). A mű maga ekképp a maga korában egyfajta - később elbukottnak bizonyuló - kánonépítési kísérlet is volt. Valóban értékes viszont a munka gazdag bibliográfiai része, illetve az irodalmi intézményrendszerre: az irodalmi folyóiratokra, az irodalmi társulatokra vonatkozó rész. A műben elhelyezett térképek elsősorban íróink és költőink kultuszát szolgálják: adatolják ugyanis az egyes írók, költők születési és halálozási helyét, emlékszobraik országon belül való elhelyezkedését. A szerző később, 1930-1941 között megjelentette a munka nyolckötetes változatát, elsősorban a szűkebb szakma számára. A második kötet első előzékén Ex libris. Egységes, aranyozott kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk