Dr. Gáspár János: Munkások és parasztok biológiai sorsa. (Vizsgálatok egy gyártelepen és környékén.) Különlenyomat a Kárpátmedence 1943. májusi és júliusi számából. Bp., 1943, szerzői kiadás (Athenaeum-ny.), 30+(2) p. Fekete-fehér fotókkal illusztrálva. Kiadói tűzött papírkötés, az előzéklapon bejegyzéssel.
Adler, Alfred:
Menschenkenntnis.
[Lipcse] Leipzig, 1929. Verlag von S. Hirzel (Druck vom Bibliographischen Institut). VII + [1] + 230 + [2] p.
Alfred Adler (1870-1937) osztrák pszichiáter, a freudi elmélettől elforduló, az embert elsősorban társadalmi lényként értelmező mélylélektani irányzat, az individuálpszichológia kidolgozója, ezzel párhuzamosan pedig az egó felsőbbrendűségi törekvései kudarcából eredő kisebbségi komplexus, illetve a Napóleon-komplexus fogalmának megalkotója. Alapozó, bevezető műve eredeti nyelven először 1927-ben jelent meg, példányunk a negyedik, javított kiadásból való. Az adleri alapmű 1933-ban jelent meg magyarul, ,,Emberismeret: gyakorlati individuálpszichológia" címen.
Aranyozott kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.
Spencer, Herbert:
The Principles of Ethics. Vol. I-II. [Teljes mű két kötetben.]
London, 1893-1897. Williams and Norgate (Printed by Harrison and Sons). XII + [4] + 572 + 16 p.; XII + 487 + [1] + 16 p.
Herbert Spencer (1820-1903) angol filozófus, a XIX. század második felének megkerülhetetlen gondolkodója. Fő művében, tíz kötetben kidolgozott filozófiai rendszerében kora minden számottevő kérdésében kifejtette evolucionista álláspontját: gazdasági, szociológiai, biológiai, lélektani, etikai, vallási, filozófiai, politikai témákban egyaránt. A nagy szintetizáló munka három évtized alatt készült el, kötetei 1862 és 1892 között jelentek meg. A szintézis két utolsó, etikai kötete egyaránt 1892-ben jelent meg először. Herbert Spencer számos aspektusban vizsgálja az emberiség etikai fejlődését, etikai szempontból értékelhető cselekedeteit az aggressziótól a jótékonyságig. A munka általános bevezetője az etika problémáját biológiai, lélektani, szociológiai szempontból vizsgálja, majd történeti-evolúciós keretben boncol olyan emberi aktusokat és koncepciókat, mint amilyen a rablás, a bosszú, az igazságosság, a nagylelkűség, az engedelmesség, a szorgalom, a mérséklet. Az egyéni élet etikájának keretében a pihenés, a táplálkozás, a házasság, a szülői lét fogalmait veszi szemügyre, a társadalmi etika keretében a jogok és kötelességek fejlődését és rendszerét, beleértve a magántulajdonhoz, a szabad vállalkozáshoz, a szabad véleménynyilvánításhoz, a szabad vallásgyakorláshoz való jogot, a nők és gyermekek jogát, a politikai jogokat, az államok jogait, kötelességeit, és azok korlátait. Mindkét kötet első előzékén régi könyvjegy, az első kötet első előzékén ajándékozási bejegyzés.
(A System of Synthetic Philosophy, Volume IX-X.)
Egységes, aranyozott, vaknyomásos kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.
Spencer, Herbert:
The Principles of Psychology. Vol. I-II. Fourth Edition. [Teljes mű két kötetben.]
London, 1899. Williams and Norgate (Printed by Harrison and Sons). [III]-XIV + 640 + [6] p.; VIII + 762 + 14 + [2] p.
Herbert Spencer (1820-1903) angol filozófus, a XIX. század második felének megkerülhetetlen gondolkodója. Fő művében, tíz kötetben kidolgozott filozófiai rendszerében kora minden számottevő kérdésében kifejtette evolucionista álláspontját: gazdasági, szociológiai, biológiai, lélektani, etikai, vallási, filozófiai, politikai témákban egyaránt. A nagy szintetizáló munka három évtized alatt készült el, kötetei 1862 és 1892 között jelentek meg. A nagy mű lélektani kötetei először 1870-ben és 1880-ban láttak napvilágot. Herbert Spencer filozófiai szempontból, nagyon tág látóhatárral közelíti meg a lélektant; a munka az idegrendszeri alapozás után bőségesen foglalkozik a megismerés, a rendszerezés, a kategorizálás, az érvelés formáival, kifejti álláspontját a tudatról, az akaratról és az érzelmekről: A tág filozófiai rendszerbe illesztett lélektan ennek megfelelően távolról sem esetleírások és gyógyászati javallatok rendszere. Oldalszámozáson belül néhány szövegközti ábrával.
(A System of Synthetic Philosophy, Volume IV-V.)
Antibarbarus Der Lateinischen Sprache. In Zwei Abtheilungen Nebst Vorbemerkungen Über Reine Latinität.
Dr. J. Ph. Krebs Frankfurt, 1843: Heinrich Ludwig Brönner, Korabeli sérült, elvált félbőr kötésben. Lapok jó állapotban néhány aláhúzással
Herder, Johann Gottfried: Ideen zur Philosophie der Menschheit. II. t. Karlsruhe, 1790 Schmieder, 416p. Korabeli sérült aranyozott félbőr kötésben. (3 kötetben teljes)
Yu-Lan, Fung:
The Spirit of Chinese Philosophy. Translated by E. R. Hughes.
London, (1947). Kegan Paul, Trench, Trubner & Co. Ltd. (Printed by Stephen Austin and Sons Ltd.) XIV + 224 p. Első kiadás.
Fung Yu-Lan (1895-1990) kínai filozófiatörténész áttekintése a kínai filozófiákról és filozófiai irányzatokról Konfuciusz; Lao-ce, Csuang-ce taoista filozófusok, a Han-dinasztia filozófusai, a kínai buddhista filozófusok és a újkonfuciánus filozófusok tanainak részleteivel. A címoldalon régi tulajdonosi bejegyzés.
Aranyozott gerincű kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.