Tétel

Catalogue number:

17517.
475. Closed Online auction
Maps

4 000 HUF

Description:

[Térkép] A Szatmár vármegyei Atya község határának tagosítási térképe: Belterület és peleskei, daróczi, valamint úrbéres és nemesi dűlők (1903) [Budapest], 1903. Magyar Királyi Állami Nyomda. Kőnyomat, mérete: 525x655 mm egy 655x865 mm méretű térképlapon. Adózási célból készült, nagy felbontású, hozzávetőlegesen 1: 2850 léptékű kőnyomatú térképünk a Szatmár vármegyei Atya község belterületét, illetve a környező dűlőket, erdőket, legelőket ábrázolja. A magyar határ közvetlen közelében fekvő szamosközi település egykor a csengeri járáshoz tartozott, és élénkebb közlekedése is lehetett, a döntően magyar nyelvű település zsákfaluként a mellőzöttség és az elszegényedés nyomait mutatja, településszerkezete a felmérés óta eltelt 120 évben nem változott, a telkek, házhelyek jobbára azonosak ma is, az utak mennyisége pedig nem nőtt. Térképünkön magassági adatok, utak, fahidak, házhelyek, telkek és dűlők egyaránt jelezve, egyes udvarokon a művelődési ágak, kertek, gyümölcsösök jelezve, a határdűlők növénytakarójáról is néhány jelzés, valamint tájékozódási pont gyanánt a környék gémeskutai feltüntetve. A nemesi dűlők jelenléte térképünkön érdekes társadalomtörténeti részlettel szolgál: szamosközi vidékünkön tehát bőségesen éltek nadrágszíjparcellán ülő, elszegényedett nemesek is. Térképünk lajstromszáma a bal felső sarokban, a térkép keretén szelvényszámok, melyek segítségével a szamosközi vidék térképállománya összeállítható. Térképünk szélén apró sérülések, a szövegtükör egészén halvány foltosság. ([Szamosköz]. 7. térkép.) Jó állapotú lap.

Share:

Photo of the item taken by : ufk