Books: Law

Number of items: 27

Felséges Első Ferentz Austriai császár, Magyar, és Cseh Ország koronás királyától Posony szabad királyi városába 1825-dik esztendőben, Szent-Mihály havának 11-dik napjára rendeltetett Magyar ország gyűlésének Jegyző könyve melly eredetképpen magyar nyelven íratott, és az ország gyűlésének fő vigyázása alatt hitelesen deák nyelvre fordítatott. (Diarium Comitiorum Regni Hungariae a serenissimo, ac potentissimo Imperatore, Hungariae, et Bohemiae Rege Francisco Primo in liberam, av regiam civitatem Posoniensem in diem 11-mam Septembris anni 1825.) Posonyban, 1825-1826. Belnay örököseinek betüivel. [4] + [IX]-XXXVIII + 684 p. Folio. Az első reformországgyűlésként ismert, 1825-1827. évi pozsonyi országgyűlés első szakaszának magyar és latin nyelvű jegyzőkönyve. I. Ferenc a megelőző években rendeletekkel korlátozott, és a vármegyék rendi alkotmányosságot őrző törekvéseit királyi biztosok kiküldésével próbálta leszerelni. A rendszeres hadiadó ezüstben való beszedése, az újoncozás erőltetése úgyszintén kivívta a rendek ellenszenvét. Az európai hatalmi egyensúly megbomlásával azonban I. Ferenc engedékenyebbé vált, és 1825 szeptember 11-ére összehívta a magyar országgyűlést. Jegyzőkönyvünk a két éves országgyűlés első szakaszának, első fél évének: az 1825 szeptember 11. és 1826. február 17. közötti 59 ülésnek összefoglalása, néhány beszéd közzétételével, illetve az egyes üléseken történtek jegyzőkönyvelésével. Jóllehet a gyűlés elsősorban gazdasági, adó- és katonai ügyekkel foglalkozott, Széchenyi István fellépésével megerősödtek a nyelvpolitikai és társadalompolitikai tárgyalások is, Széchenyi nyomán több ülésen tárgyaltak a Tudós Társaság és az önálló magyar játékszín felállításának szükségességéről, és többször szóba került a magyar nyelv kérdése is, de a felekezeti oktatás kérdései, illetve egyes vármegyék sérelmei egyaránt előkerültek a később döntő fontosságúként felfogott első reformországgyűlés napirendjébe. Az első előzéken régi tulajdonosi bélyegzés, a címoldalon Ernst Lajos gyűjteményi bélyegzése, verzóján gyűjteményi bélyegzés. Könyvtári duplum. A belív egy oldalán kézírásos széljegyzet, az első előzéken levágás, a címlapon és a hátsó előzéken enyhe foltosság. Poss: Nagy Gusztáv, Ernst Lajos. [Ernst Lajos (1872-1937) műgyűjtő, mecénás, a Nemzeti Szalon és az Ernst Múzeum alapítója. Gyűjteményének javát hazai múzeumok vásárolták meg.] Hiányos gerincű, sérült, kissé kopott korabeli kartonkötésben, vörös festésű lapszélekkel.
19250.

{d<} {dn} {dl} {d>}{hnn}{sep}{mnn}{sep}{snn} left
Available for bidding
24 000 HUF
63,16
68,57
Minimum bid:
24 000 HUF
[Kitonich János (1560-1619)]: Centuria certarum contrarietatum, et dubietatum, ex decreto tripartito desumptarum & resolutarum. Claudiopoli [Kolozsvár], 1764, Typis Academicis Societatis Jesu, 95+(1) p. Kartonált papírkötésben, viseltes állapotban, sérült borítóval, ázásnyomokkal.
19251.

Available for bidding
10 000 HUF
26,32
28,57
Minimum bid:
10 000 HUF
Polgári törvénykezési rendtartás. Kiadja a M. Kir. Igazságügyminisztérium. Buda, 1869, M. Kir. Tud. Egyetemi Nyomda, 166 p.+ XXXVIII p. (tartalomjegyzék)+ X p. (tárgymutató). Átkötött félbőr-kötésben, kissé foltos lapokkal, a címlapon Ledniczky István névbejegyzésével.
19252.

Available for bidding
8 000 HUF
21,05
22,86
Minimum bid:
8 000 HUF
Grecsák Károly: Váltó- és csődügyekben hozott felsőbírósági határozatok a törvény teljes szövegével. A magy. kir. curiának és a kir. ítélőtábláknak elvi jelentőségű határozatai a váltótörvény-, a váltóeljárás- és a csődtörvényhez. A törvény szakaszai sorrendjében, betűsoros tárgymutatóval összeáll.: - -. Magyar Döntvénytár. II. köt. Bp., 1904., Politzer Zsigmond és Fia, VIII+887 p. Kiadói egészvászon-kötés, kissé kopott borítóval, sérült gerinccel.
19253.

Available for bidding
3 000 HUF
7,89
8,57
Minimum bid:
3 000 HUF
Dorosy Dezső et al.: Árdrágítás, árszabályozás, árkormánybiztosság. Népszerű útmutató mindenki számára. (Bp., cca 1940), Athenaeum, 168 p. Kiadói papírkötés, részben kissé foltos lapszélekkel, egyébként jó állapotban, nagyrészt felvágatlan. Ritka!
19254.

Available for bidding
2 400 HUF
6,32
6,86
Minimum bid:
2 400 HUF
19255.

Available for bidding
2 400 HUF
6,32
6,86
Minimum bid:
2 400 HUF
19256.

Available for bidding
1 400 HUF
3,68
4,00
Minimum bid:
1 400 HUF
19257.

Available for bidding
1 400 HUF
3,68
4,00
Minimum bid:
1 400 HUF
19258.

Available for bidding
1 400 HUF
3,68
4,00
Minimum bid:
1 400 HUF
Károlyi Árpád:  A magyar alkotmány fölfüggesztése 1673-ban. Budapest, 1883. Magyar Tudományos Akadémia (Athenaeum Rt. ny.) 68 p. Károlyi Árpád (1853-1940) történész, levéltáros, főként a 16-17. századi magyar és erdélyi politikatörténettel foglalkozott, bécsi levéltári források alapján. Példányunk fűzése laza, az első borítón régi gyűjteményi bélyegzés és katalógusszám. (Értekezések a történelmi tudományok köréből. XI. kötet, III. szám.) Pamlényi 99. o. Fűzve, sérült, hiányos, javított kiadói borítóban.
19259.

Available for bidding
2 400 HUF
6,32
6,86
Minimum bid:
2 400 HUF
Kiszely Gyula: A magyar államkormányzás jövője. 2. kötet. Bp., [1928], Thalia-Kultura, IV, 371 p., Kiadói egészvászon kötésben,
19260.

Available for bidding
1 600 HUF
4,21
4,57
Minimum bid:
1 600 HUF
19261.

Available for bidding
3 000 HUF
7,89
8,57
Minimum bid:
3 000 HUF

up to 1.000 HUF 100 HUF
up to 5.000 HUF 200 HUF
up to 10.000 HUF 500 HUF
up to 20.000 HUF 1.000 HUF
up to 50.000 HUF 2.000 HUF
up to 100.000 HUF 5.000 HUF
up to 200.000 HUF 10.000 HUF
up to 500.000 HUF 20.000 HUF
up to 1.000.000 HUF 50.000 HUF
over 1.000.000 HUF 100.000 HUF

News

Auction 476

Viewing: 14 October - 17 October

Item pickup: from 21 October

Deadline for payment: 1 November

Pay-off: from 13 November

  Events