Available for bidding
4 000 HUF
10,36 EUR, 11,43 USD
4 000 HUF
Seeckt vezérezredes, [Hans von]: Egy katona gondolatai. Fordította Németh József. Budapest, 1929. (A szerző kiadása - Pallas Rt. ny.) 155 + [1] p. Egyetlen magyar kiadás. Hans von Seeckt (1866-1936) porosz vezérezredes, katonai gondolkodó, az első világháború keleti frontján jelentős sikereket elérő August von Mackensen német tábornagy vezérkari tisztje. A háborús összeomlás után Hans von Seeckt szervezte újjá a Weimari Köztársaság haderejét, szemléletváltoztató, átfogó reformjaiból később sokat profitált a Wehrmacht is. Szellemes tömörséggel megírt esszésorozatában a pacifizmus, a militarizmus, az imperializmus kiforgatott jelszavainak természetéről elmélkedik. Stílusmutatvány: ,,Három dolog - az ostobaság, a bürokrácia és a jelszavak - ellen hiába küzd az emberi elme. Abban hasonlítanak egymáshoz, hogy bizonyos fokig mindenik szükséges. Az ostobaság elleni reménytelen küzdelmet okosabb kortársaimnak engedem át, a katonai bürokráciával szemben pedig máris vesztesnek érzem magamat. De harcra akarok kelni néhány katonai jelszó ellen. [...] Imperializmus. Imperialista mindig az a másik fél, akinek nyílt vagy burkolt hódító vágya ellen állítólag védekezni kell. Csak az angoloknak van joguk hozzá, hogy az empire fogalom az egész földet körülölelő hatalmuk büszkeségét tükrözze vissza; az összes többi népek imperializmusa merénylet a világbéke ellen". A szerző egynémely (ideológiai szitokszóvá alakított) katonai műszó és katonai elmélet elemzése után kitér néhány kiemelkedően fontos hadvezér és uralkodó pályájának elemzésére (II. Frigyes, Napóleon), illetve az állam, a gazdaság, a haderő és a geopolitika összefüggésében értelmezi az első világháború végkimenetelét. A címlapon és a belív néhány oldalán apró, halvány foltosság. Aranyozott, foltos kiadói egészvászon kötésben, enyhén foltos lapszélekkel.
up to 1.000 HUF | 100 HUF |
up to 5.000 HUF | 200 HUF |
up to 10.000 HUF | 500 HUF |
up to 20.000 HUF | 1.000 HUF |
up to 50.000 HUF | 2.000 HUF |
up to 100.000 HUF | 5.000 HUF |
up to 200.000 HUF | 10.000 HUF |
up to 500.000 HUF | 20.000 HUF |
up to 1.000.000 HUF | 50.000 HUF |
over 1.000.000 HUF | 100.000 HUF |