Tétel

Hammer price:

6 000 HUF

Description:

Szentiványi Károly Gyula: A közjó. A közjólét előmozdítását munkáló társadalmi tanulmány, mely a lelkiismeretes hazafiak és a jólelkű honleányok buzgó figyelmébe melegen ajánltatik. Istenség, emberiség és a haza. Budapest, 1893. (,,Hunnia" könyvnyomda). 455 + [1] p. Szentiványi Károly Gyula bölcseleti doktor, közíró, nemzetgazdász hazafias hangon írt értekezése a magyar gazdaság fejlesztésének buktatóiról és követendő nyugati példáiról. A szerző jó erkölcsöket, hazafias lelkesedést, javító szándékot, a közkönyvtárak, közművelődés, a gazdasági szakoktatás és a társadalmi szolidaritás felkarolását sürgeti. A tartalomból: A társadalmi élet vallás-erkölcsi állapota - A társadalmi s államélet vezéreszméi: társadalmi szerves munka a nemzetgazdászatban - Fényűzés az ó-, közép- és újkori népeknél - Általános gazdasági nevelés-oktatás, gazdászati egyetemek Északamerikában - Megyei, járási gazdászati iskolák - Vándortanítás - Női nevelés - Luxus nevelés-oktatás - Felolvasások, községi könyvtárak - Lelencz-ügy - Javító-intézetek - Szeretet- s menházak - Községi példánygazdászatok - Elszegényedés, kivándorlás - Erkölcsi-anyagi süllyedés elleni óvszerek - Készembererő elpazarlás - Önkénytes és kényszer munkatelepek - Tolonczügy, bűnügy - A selymészet átszármazása Chinából Európába - A vízhasznosítás munkája Európa, Ázsia, Afrika, Amerika országaiban. Stílusmutatvány: ,,Tehát minden erényes igaz embernek munkálkodása által az összemberiség nemesbítése, boldogítása felé kell törekedni; az emberiség megrontására irányzott, az igaz erkölcsöket megrontó gonoszok kárhozatos törekvéseinek pedig gátat vetni, mert mikor valamely társadalomban a bűnök erényekké válnak, s ilyenekül tiszteltetnek, ott a gonosz erőt vett, s az a társadalom gyógyíthatatlan fenerákjává lett; jól meg kell ezt minden honpolgárnak jegyezni, minden családanyának jegyezni: a divat a bűn fészke, az egyszerűség az erény trónusa. A divatot (módit) az üres lelkűek hozzák szokásba, s követik, hogy külső ragyogásuk, ruházatuk fénye által lelkük sötétségét és rosszaságát eltakarják, szellemi ürességüket magukra aggatott képzeleti drágaságoknak elnevezett ringyrongy s ruhazátokkal pánczélozzák". A puritán szemléletű, erkölcsiséget és közboldogságot egyszerre előmozdító nemzetgazdászati értekezés első kiadása 1884-ben jelent meg: ,,Istenség, emberiség és a haza. Társadalmi és állami ujjászületés. (Regeneratio)" címmel, példányunk a mű negyedik, bővített kiadásából származik. BOEH IV: 0. Aranyozott, festett, vaknyomásos, enyhén sérült gerincű, halványan foltos kiadói egészvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.

Share:

Photo of the item taken by : ufk