Csont nyelű sétapálca
Fa, fém és csont. Ébenfeketére pácolt és politúrozott pálca,fölül ezüstözött gyűrűkkel. XIX. század vége, Korának megfelelő állapotban. H: 87 cm
Mankala, fa, gyöngyház berakással, kopott, apró repedésekkel, XX sz. közepe, h: 61 cm. A Mankala valószínűleg a világ legrégebbi játéka. Afrikában és a Közel-Keleten mindenütt játsszák, több száz különböző néven ismert, és a szabályoknak is számos változata létezik. Minden változatban két játékos köveket vagy magokat mozgat egy sor kupán keresztül, és megpróbálja a legtöbb bábut elkapni. Bár a játék egyszerűnek tűnik, matematikai és stratégiai számításokat igényel, és ugyanolyan összetett és kihívást jelenthet, mint a sakk.
Az Afrikában használt legalapvetőbb mankala "táblák" a földbe vájt vagy sziklaalakzatokba vágott lyukak. Míg egyes táblák egyszerűek, másokon állat- vagy emberfigurák, vagy akár a falusi élet egész jelenetei is szerepelnek. Afrika számos részén a bonyolult mankala-készletek az illető tekintélyét jelzik. A mankala bonyolultabb változatait hagyományosan csak férfiak játszották.
Néha a magokat a játék során feleségeknek, férfiaknak vagy szarvasmarháknak nevezik; a csészék házakat vagy falvakat jelképeznek, és az egész tábla az univerzumot is ábrázolhatja. Az ilyen mélyebb jelentések segítenek megmagyarázni, hogy a mankalát miért játsszák néha vallási vagy ünnepi alkalmakkor, valamint szórakozás céljából.
Jelzés nélkül: 5 db Népi ornamentika. Olaj, falemez. Egyik HCs monogrammal és 1699es jelzéssel. XX. sz. közepe. Sérült. Fa keretben. Kopott, apró sérülésekkel. cca. 32,5x39,5 cm
Berndorf gyertyatartó pár, ezüstözött alpakka, Ausztria 1920 körül, korának megfelelő állapotban: kisebb kopás horpadás. Jelezett: BMF (Berndorfer Metallwaarenfabrik) m: 29 cm
Műszerdoboz bábák számára, tartalom nélkül, fém, réz vereten "17124 sz. M. Kir. szabadalom Demjén Ign. Műszaki fém- és pléhcikkek gyára, Budapest" felirattal, kissé kopott, h: 30,5 cm