14033.
448. Lezárult gyorsárverés
Történelmi dokumentumok, kéziratok, érdekességek
1 200 Ft
9
1840 Kassa sz. kir. város elöljáróságának levele Simontsits János (1783 -1856) királyi tanácsos, Pest vármegye alispánja részére, a pesti Vakok Intézetének tárgyában. Össz. 2 oldalon, papírfelzetes viaszpecséttel. (Az Ajtósi Dürer sor 39. szám alatti impozáns épületben található Vakok Országos (Királyi) Nevelő- és Tanintézete (ma Vakok Általános Iskolája) megalapítása csak a századfordulóra valósult meg; egy hasonló intézmény szükségességét azonban már a 19. század elején felismerték. A század első évtizedeiben több gyűjtést is szerveztek egy bentlakásos intézet létrehozására; az első ilyen intézmény 1826-ban jött létre Pesten, egy Üllői úti bérelt házban. Egy évtizeddel később már saját ingatlant tudtak vásárolni az intézmény számára a Király utcában, a mai Zeneakadémia helyén. Ebben a földszintes épületben 1838-ig működött az intézet, amikor a márciusi nagy árvíz következtében az épület összedőlt. Ezt követően a gyermekeket átmenetileg Budán, a Horváth-kertben található nyári lakban szállásolták el. 1842-ben készült el a Király utcai telken (a korábbi épület helyén) az intézet új kétemeletes épülete, amelynek felépítése - Simontsits János alispán vezetésével - Pest vármegye tisztikarának védnöksége alatt valósult meg.)