P[éterfalvi] Szathmáry Károly]:
Bethlen Gábor ifjusága. Történeti regény.
Pest, 1866. Kiadja a Kisfaludy-Társaság - Nyomatott Emich Gusztávnál. [2] + 195 + [1] p.; [2] + 234 p. Első kiadás.
P. Szathmáry Károly (1831-1891) honvéd főhadnagy, bölcsészdoktor, szerkesztő. Az 1850-es évek közepétől publikálja regényeit a kor folyóirataiban. Jobbára történelmi regényeket írt, Jósika Miklós inspirációja nyomán főként az erdélyi fejedelemség időszakából. Példányunk címoldalán és a belív néhány oldalán régi gyűjteményi bélyegzés, az első előzéken régi katalógusszám. Az oldalakon enyhe foxing.
Szüry 4161.
Poss.: Csillaghegyi Római Katholikus ,,Szent Imre" Polgári Fiúiskola.
Korabeli félvászon kötésben. Jó példány.
Bosnyák Zoltán: Magyarország elzsidósodása. (Kiegészítve a ,,Fővárosunk elzsidósodása'' című tanulmánnyal.) Budapest, 2000. Gede Testvérek Bt. [2] + 159 + [1] + 64 + [6] p. A kiadó fülszövege: ,,Az 1848-as országgyűlésen elhangzott ,,zsidóország lesz Magyarország'' jóslattal indult a zsidó nép magyarországi honfoglalásának története. Rövid, 60-70 év után beteljesedett az egykor nevetséges és elképzelhetetlen jövendölés. A Kárpát-medencében több mint ezer éve élő, a vezető nép hivatását betöltő magyarságot Trianon döbbentette rá, hogy hazájában, amelyért évszázadokon át verejtékezett és vérzett, már egy új, tőle testben, de legfőként lélekben és szellemben idegen nép erkölcse, kultúrája és gazdasági érdeke uralkodik. Amíg a magyarság a külső ellenségeitől védte hazáját, addig a nemes nagylelkűségben magához ölelt vendégével szemben elveszítette házigazda szerepét. Hogy népét és kultúráját megmentse, a végső elsorvadástól nem maradt más lehetősége számára, mint a történelemben annyiszor a Zrínyiek, Thökölyik, Rákóczik, Kossuthok stb. elkeseredett lázadása, szabadságharca. Amit Trianon után rövidesen meg is kezdett. E szabadságharc egyik nemes önzetlen katonája ebben a tudományos igényű műben mutatja be harcuk indokló és igazoló folyamatát. Műve nélkül megérthetetlen a magyarság elmúlt évszázadának története, sőt a jelen eseményei is. Szabadságharcuk, mint köztudott, 1945-ben újabb hősökben és mártírokban a jövő nemzedékének erkölcsi erőt és nemzeti önbecsülést hozva elbukott. Hogy a tragikus bukás után miként alakult e hősi nemzedék gyermekeinek sorsa, mindnyájan tudjuk. De unokáik és dédunokáik jelene és jövője a magyar értelmiség kötelességteljesítésétől függ. Adja a magyarok istene, hogy az anyagi önzés és gerinctelenség útjáról ősei nemes, példaadó útjára lépve, megteremtse ismét a magyar Magyarországot.'' Az eredeti, 1937-ben ill. 1935-ben megjelent kiadás szerepelt az Ideiglenes Nemzeti Kormány által 1945-ben kiadott, tiltott könyvek listáján. Fűzve, színes, illusztrált kiadói borítóban, szép példány.
A Hungária Magyar Technikusok Egyesülete alapszabályai, szokásrendje, becsületügyi kódexe. Második kiadás.
Budapest, 1939. Hungária Magyar Technikusok Egyesülete (Máté ny.) 130 + [2] p.
A Hungária Magyar Technikusok Egyesülete a Műegyetemen alakult jobboldali bajtársi szövetség, ideiglenes megalakulására 1919 októberében került sor, egy év múlva már folyamatosan működött az egyesület. Hasonló szerepet töltött be a Műegyetemen, mint a budapesti tudományegyetemeken a Turul Szövetség, szerepe tehát elsősorban hazafias, olykor fajvédő célzatú bajtársi szövetségként értelmezhető. Szigorúan szabályozott szertartásrendjében és szimbólumgazdagságában némiképp emlékeztet a szabadkőműves egyletekre, ám a szabadkőműves mozgalom általános emberbaráti ideológiája és rejtett politikuma helyett nyíltan hazafias, olykor antiszemita retorikát használt. Oldalszámozáson belül számos szövegközti címergrafikával és egyleti szimbólummal.
Fűzve, illusztrált kiadói borítóban.
Szerebrejennikov, [G. N.]
A nő a Szovjetunióban.
(Budapest, 1945). Szikra Kiadóvállalat (Athenaeum ny.) 63 + [1] p.
A tartalomból: Mit adott a nőnek a szovjetállam? A munkásnők és a kolhoz-parasztasszonyok szabad munkája. A Szovjetunió nőinek kulturális fejlődése. A család és az anyaság a Szovjetunióban. Kelet asszonya az új életért való harcban. A szovjetország női egysorban haladnak a hősi Vörös Hadsereg harcosaival. - Stílusmutatvány: ,,A cári Oroszországban a nő a családon belül ugyanolyan jogfosztott és elnyomott volt, mint a társadalomban. Amíg a lány nem ment férjhez, úgyszólván emberszámba se vették. Pihenés nélkül dolgozott az apjának és apja a szemére vetette: ,,eltartalak". Amikor aztán a lány férjhez ment, a férjének dolgozott. Úgy dolgozott, ahogy a férje kívánta. És a férj újra csak szemére vetette: ,,eltartalak". Így jellemezte Sztálin a parasztasszony helyzetét a forradalom előtti családban. A szovjethatalom mindezt gyökeresen megváltoztatta. Új viszony alakult ki férj és feleség között. Ez a viszony megtisztult az évszázados szennytől, hazugságtól, csalástól és anyagi számításoktól. A szovjetcsalád a kölcsönös vonzalmon, a mélységes kölcsönös megértésen és a férj és feleség teljes egyenlőségén alapul. A régi időkben a férj mindig a család fejének számított. A szovjetember számára ez a fogalom idegen. Mind a két házasfél teljesen szabad a foglalkozása és hivatása megválasztásánál [!]. A Szovjetunióban nincsen alapja az érdekházasságoknak."
Ebből a kis részletből megismerszik egyebek mellett a szerzőnek azon elképzelése, miszerint az érdek nélküli tiszta szerelem koncepciója kimondottan az 1917-es forradalmi események óta létezik, illetve azon politikai fantáziája, mely szerint a totálisan szabad önkiteljesítés lehetősége a szovjethatalommal együtt született a világra. A munka magyar nyelven először Moszkvában jelent meg, majd rendre a szovjet hadak által már meghódított területeken, így 1944-ben Kolozsváron, 1945-ben Budapesten.
Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány.
Farbman, Michael:
,,Pjatiletka." Az ötéves terv mai állása. Írta Michael Farbman, a londoni Economist tudósítója. (Fordította: Braun Róbert.)
(Budapest, 1931.) Genius kiadás (Kunossy Rt. [ny.]). 146 + [2] p. Első magyar kiadás.
Az orosz származású, az orosz belpolitika fejleményei iránt élénken érdeklődő brit sajtótudósító, Michael S. Farbman (1880-1933) erősen üdvözölte a cári rendszer 1917. februári bukását követő Ideiglenes Kormány tevékenységét; úgy gondolta, a politikai változás a britekkel szövetséges Oroszország katonai potenciálját megerősítheti. Az Anglia és Oroszország között ingázó tudósító szemtanúja volt az 1917. évi bolsevik hatalomátvételnek (az úgynevezett októberi forradalomnak), később az intervenció és az oroszországi polgárháború sajtótudósítója volt. Gazdasági újságíróként erős érdeklődéssel fordult a szovjet típusú gazdasági reform felé, a tervutasításos, önerőre támaszkodó iparosítási tervről, az ötéves tervről ő írta az első nyugati tanulmányt; az eredeti nyelven először 1931-ben, New Yorkban megjelenő tanulmányában az ötéves terv eredményeit és árnyoldalait egyaránt bemutatta. Az Oroszországban Grishaként ismert brit tudósítót egyes vélemények a szovjetek fizetett ügynökének tartották.
Magyarország és Európa az Apponyi-gyűjtemény tükrében - Emlékülés és kiállítás Apponyi Sándor születésének 150. évfordulója alkalmából. Szerk.: W. Salgó Ágnes. Bp., 1995, Országos Széhenyi Könyvtár. Kiadói papírkötés.
Szekfű Gyula: A száműzött Rákóczi. 1715-35. Bp., 1913, MTA (Hornyánszky-ny.), VIII+418 p. Első kiadás. Kiadói aranyozott gerincű egészvászon-kötés, a borítón némi kopással, helyenként minimálisan foltos lapokkal, ceruzás bejegyzésekkel.
Lévai Jenő: Endre László - A magyar háborús bűnösök listavezetője. Bp., 1945, Müller Károly. Kiadói papírkötésben, kopott borítóval, sérült borítóval és gerinccel.
Köpeczi Béla: Rebell oder Revolutionär? Petőfi im Spiegel seiner Tagebuchaufzeichnungen, Briefe, Streitschriften und Gedicthe. Bp., 1973, Corvina. Német nyelven. Kiadói egészvászon-kötés, kissé sérült kiadói papír védőborítóban.
Henri Pozzi: A háború visszatér... Ford.: Felkai Ferenc és Marjay Frigyes. Orbók Attila előszavával. Hn., 1935, Marjay Frigyes. Átkötött félvászon-kötésben.
Ballai Károly: Magyar korcsmák és fogadók a XIII-XVIII. században. Bp., [1927], Lampel R. (Wodianer F. és Fiai), VII+(1)+144 p. Egyetlen kiadás. Kiadói papírkötés, kissé viseltes, sérült, foltos borítóval, helyenként foltos lapokkal, a címlapon tulajdonosi névbejegyzéssel, a kihajtható tábla hiányzik.