Könyvek: Konyha és kert

Tételek száma: 51

Malortie, Ernst von:  Das Menu. Dritte, bedeutend erweiterte Ausgabe. Erster Theil. Anleitung, Muster-Menus. Historische Menus. Culinarische Litteratur.  Hannover, 1888. Klindworth's Verlag (Klindworth's Hofdruckerei). 1 t. (hártyapapírral védett színes címkép) + 468 p.  A francia felmenőkkel bíró Ernst von Malortie (1804-1887), a hannoveri királyi udvar utazó marsallja és szertartásmestere, gasztronómiai írója a nemzetközi konyha jeles szakértője a XIX. század második felében. Kötetünk a nemzetközi konyha fogásait, az udvari konyha menüit ismertető háromrészes munka önállóan megálló, bevezető kötete, amely a királyi udvarok használatára alkalmas egész éves menüsort javasol, naponkénti bontásban; ismerteti a szerző által rendezett királyi fogadások menüit, az esemény helyszínének és időpontjának feltüntetésével (a hannoveri szertartásmester Európa legfontosabb udvaraiban lépett fel); részletesen rekonstruálja egyes udvari ebédek menüsorát a középkortól kezdődően, valamint a gasztronómia teljességre törő nemzetközi bibliográfiáját adja. A kötet függelékében esszék, elmélkedések és ódák gasztro-kulturális témákban. A mű első kiadása 1878-ban jelent meg, példányunk a harmadik, javított kiadásból származik, a kötet végén a szerző nekrológjával. A munka a XX. század elejéig az udvari gasztronómia meghatározó művének számított. A címoldalon régi tulajdonosi bejegyzés.  Poss.: Szabó Imre, a belvárosi Erzsébet Szálloda tulajdonosa.  Díszesen aranyozott, festett kiadói egészvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Szép példány.
20040.

Kikiáltási ár:
18 000 Ft
46,63
51,43
Brillat-Savarin, [Jean Anthelme]:  Az ízlés fiziológiája. Írta Brillat-Savarin. Fordították Ambrus Zoltán és Ambrus Gizella.  Budapest, 1912. Singer és Wolfner (Márkus Samu ny.) 303 + [1] p. Első magyar kiadás.  Jean Antelme Brillat-Savarin (1755-1826), a gasztonómiai esszé megalapítójának alapvető értekezése eredeti nyelven először 1825-ben jelent meg, ,,Physiologie du gout, ou Méditations de gastronomie transcendante" címmel. A szerző műve sokkal több szakácskönyvnél, ,,Az ízlés fiziológiája" az asztal örömeinek teljes tudásanyagát tekinti át, a szarvasgomba erotikus hatásának anekdotákkal megtűzdelt ecsetelésétől a vendéglők alapításának történetéig, az ínyencség társadalmi csoportonként eltérő módozataiig - arról, hogy milyen eltérő módon étkezik az orvos, a katona és az apáca, milyen nemzetgazdasági haszna is van a Párizst elözönlő külföldiek sokértelmű éhségének; az esszéfolyamot időről időre megszakító receptek után ismét művelődéstörténeti érdekességek olvashatók, a szerző pedig nem vonakodik elmélkedéseibe olykor politikai kommentárokat is bevonni a maga sajátos, 1825. évi látószögéből. A címoldalon régi tulajdonosi bejegyzések, a hátsó előzéken régi tulajdonosi bélyegzés.  Poss.: Szabó Imre, a belvárosi Erzsébet Szálloda tulajdonosa.  Korabeli félvászon kötésben, az aranyozott címfelirat a gerincen barna címkén, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.
20041.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft
20,73
22,86
Marencich Ottó: Szótár a vendéglősipar részére, különös tekintettel az étlap helyesírására. Összeállította Marencich Ottó. I. rész: Magyar-francia-német-angol-olasz. II. rész: francia-magyar-német-angol. III. rész: cocktail index.  Budapest, 1936. Kertész József ny., Karcag. 102 p. Egyetlen kiadás.  Marencich Ottó (1875-1964) szállodaigazgató, szakíró. Svájci tanulmányok után Nyugat-Európa és a Mediterráneum számos szállodájában dolgozott, ázsiai, amerikai szakmai körutakat is tett. Itthon a Hungaria Szálló, a Duna-Palota szálloda vezérigazgatója volt, kormányfőtanácsos, valamint a szakma lapjának kiadója. Munkájának első kiadása 1923-ban jelent meg, az új kiadásban - egy nyelvvel bővítve - immár öt nyelven igazítja el olvasóját a vendéglátóipar szakszókincsében. A címoldalon régi tulajdonosi bejegyzés, az előzékeken számos régi gyűjteményi bélyegzés. A címoldalon és a belív néhány oldalán apró, halvány foltosság.  Horváth 1072.  Poss.: Vendéglátóipari Munkások Szabad Szakszervezete, Balatonfüred.  Aranyozott, vaknyomásos, enyhén foltos kiadói félvászon kötésben. Jó példány.
20042.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft
20,73
22,86
Marencich Ottó: Aforizmák. Marencich Ottó noteszéből.  Budapest, 1941, Budapesti Szállodások és Vendéglősök Ipartestülete (Merkantil-nyomda). 27 + [3] + 1 melléklet. Egyetlen kötetkiadás.  Korlátozott példányszámban megjelent kiadvány Marencich Ottó (1875-1964) szakosztályi elnök, vendéglátóipari szakíró, szállodaigazgató szakmai munkássága kezdetének 50. évfordulója ünneplése alkalmából.  Kiadványunkban elhelyezve a ,,Budapesti Szállodások és Vendéglátósok Ipartestülete körbélyegzőjével hitelesített aprónyomtatvány a kiadvány utólagos megrendelőlapjaként.  (A vendéglátóipar könyvtára, 5. szám.)  Horváth 0.  Fűzve, halványan foltos kiadói borítóban. Jó példány, ritka.
20043.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft
20,73
22,86
Csanády Gusztáv - Plósz Pál:  A borászat kézikönyve, tekintettel hazánk bortermelésére. 47 rajzzal.  Budapest, 1885. Királyi Magyar Természettudományi Társulat (Franklin-Társulat ny.) X + [2] + 653 + [3] p. Első kiadás.  Csanády Gusztáv (1837-1914) vegyésztudor, mezőgazdász, borász, a keszthelyi királyi magyar gazdasági intézet tanára és az intézet pincészetének vezetője és a vegykísérleti állomás vezetője. A Plósz Pál (1844-1902) kórvegyésszel, biokémikussal együtt írt szakmunkája általános bevezető a borászat technológiájába. Oldalszámozáson belül szövegközti illusztrációs anyaggal. A címoldalon és az utolsó nyomtatott levél előtt régi tulajdonosi bejegyzés, a címoldalon régi gyűjteményi bélyegzések és katalógusszám, az első előzéken kölcsönzői könyvfül. Könyvtári duplum.  Horváth 258. BOEH IV: 2899.  Aranyozott, enyhén sérült gerincű, enyhén kopott kiadói félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel, a gerincen katalóguscímkével. Jó példány.
20044.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft
20,73
22,86
14
Kurtz Béla:  A szállodásipar.  Budapest, 1942. A Budapesti Szállodások és Vendéglősök Ipartestülete (Merkantil-nyomda). [2] + 273 + [1] p. + 9 melléklet (3 kihajtható: két kétoldalas költségszámítási táblázat, egy hasonmás; 6 kétoldalas). Egyetlen kiadás.  Teljességre törekvő kézikönyv a szállodairányítás kérdéseiről, mely a szálloda építészeti, belsőépítészeti, hangszigetelési, bútorozási, műszaki, karbantartási, takarítási és higiénés kihívásaitól a személyzet feladatainak tárgyalásán át a marketing és könyvelés problémáiig szerteágazó témákban ad tanácsot a reménybeli szállodavezetők számára; a kötet kitér a nyugati és a hazai gyakorlat különbségeire, illetve - háborús év lévén - légoltalmi kérdésekre is. A szerző a Gellért Szálló igazgatója.  Aranyozott gerincű kiadói félvászon kötésben, a kötéstáblák sarkain apró sérüléssel. Jó példány.
20045.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
15,54
17,14
Varró Aladár Béla:  Gyógynövények gyógyhatásai. Növényi gyógyszerek. Hazai gyógynövényeink ismertetése, gyűjtésüknek módja és felhasználásuk a mindennapi életben az egészség szolgálatában. Előszóval ellátta Bucsányi Gyula. 17 táblán 70 színes képpel.  Budapest, [1941]. Novák Rudolf és Társa Tudományos Könyvkiadóvállalat és Orvosi Szakkönyvkereskedés - Gyarmati és Bősz nyomda - Globus nyomda. 400 p. + 17 t. (színes). Első kiadás.  Oldalszámozáson belül 95 szövegközti botanikai ábrával és hat egész oldalas ábrával illusztrált szakkönyv, a téma alapvető monográfiája Varró Aladár Béla (1881-1956) gyógyszerész tollából.  BOEH VIII: 4069.  Aranyozott gerincű, színes, illusztrált, enyhén kopott kiadói vászonkötésben. Jó példány.
20046.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
15,54
17,14
Muskatirovics János: Rövid gondolatok azon módok eránt, mellyek szerént kedves Magyar Hazánkat jóféle hússal és hallal állandóan lehetne segiteni; s a húsnak fogyatkozását, következend? képen a bécsúszott drágaságot távoztatni. [Bp.],1973.,Agroinform, 45 p. 1804-es kiadás reprint kiadás. Aranyozott egészvászon-kötés.
20047.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
15,54
17,14
Male and female families and tribes of the British large white breed. Based on Pedigrees collected and Published from 1884-1936. London, 1938, The National Pig Breeders' Association, 8 sztl. lev.+23 t. Angol nyelven. Large White, nagy fehér egy brit disznó fajta. Kiadói papírkötés.
20048.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft
12,95
14,29
Forgács Attila: Az evés lélektana. Pszi-Könyvek. Bp., 2004, Akadémiai Kiadó. Kiadói papírkötés.  A kiadó leírásából: "Mi történt az utóbbi 25 évben? Megduplázódott az elhízottak aránya. Pedig soha korábban nem tapasztalt fogyókúrahullám söpört végig a világon. A fogyás szándéka még érthető is a tömeges elhízás esetén, na de miért hízunk, a fogyókúrák dacára? A tudatos fogyási szándék ellen - jóval erősebb - őstudattalan erők hatnak. Az éhségérzetet nem csupán az élettani éhségjelek, hanem bizonyos ősemóciók is kiváltják. Az ember eredeténél fogva gyűjtögető-eszegető lény, aki örömeit és bánatait egyaránt hajlamos elenni. A kövér ember éhes lelkének alagsorában ott élnek kiéhezett elődei, akik ősvágyak formájában irányítják evési szokását. Mi ez a titokzatos, kontrollálhatatlan őserő? Honnan ered? Mit kezdhetünk vele? Miért eszünk akkor is, ha nem vagyunk éhesek? Ilyen kérdésekre keresi a választ ez a könyv."
20049.

Kikiáltási ár:
5 500 Ft
14,25
15,71
Marhahizlalás szakszerűen, gondosan. A hízómarha-gondozó feladatai. Szerk.: dr. Stefler József. Bp., 1990, Mezőgazdasági Kiadó. Kiadói papírkötés.
20050.

Kikiáltási ár:
4 800 Ft
12,44
13,71
Czapáry Bertalan: Magyar gyümölcs tömegtermesztése. Bp., 1927, szerzői kiadás ("Pátria"-ny.), 1 t.+ 134 p. Második kiadás. Kiadói tűzött papírkötés, kissé sérült, foltos borítóval, néhány kissé foltos lappal.
20051.

Kikiáltási ár:
3 400 Ft
8,81
9,71

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
1.000.000 Ft felett 100.000 Ft