20087.
467. Lezárult gyorsárverés
Könyvek: Természettudomány, medicina
4 000 Ft
Völgyesi Ferenc: Férfi lélek, női lélek. A yang-yin elv a természetben. Orvosok és orvostanhallgatók számára. Budapest, (1943). Vörösváry Kiadóvállalat (Antiqua Rt. ny.) 432 p. + 37 t. (32 kétoldalas, 5 színes); [433]-901 + [3] p. + 25 t. (22 kétoldalas, 3 színes). Völgyesi Ferenc (1895-1967) orvos, katonaorvos, idegorvos, nemzetközi hírű hipnotizőr, korabeli híresség. Oldalszámozáson belül szövegközti rajzokkal is gazdagon illusztrált munkája emlékezetes bevezetést nyújt a jellemtanba, karakterológiába és annak évszázados kultúrtörténetébe az ókortól a pszichoanalitikai elméletekig. Hosszasan foglalkozik a hisztéria és a neuraszténia jelenségeivel, a pszichoaktív és pszichopasszív [!] állapotokkal, illetve kísérletet tesz a női és férfi személyiségjegyek tipológiájára, sőt egyes népcsoportok karakterológiai jellemzésére is. A kultúrtörténeti kitérőkkel, és a szerző hatalmas praxisából és olvasmányanyagából származó anekdotákkal vegyített munka egyes vélemények szerint mozaikszerű szerkesztése és hipnózissal kapcsolatos elméletei miatt nem tekinthető tudományos munkának. Példányunk mindkét kötetének fűzése meglazult, első kötetünk 16. íve kétszer szerepel, 3. íve hiányzik. Egységes, illusztrált, feliratozott, enyhén foltos, enyhén sérült kiadói félvászon kötésben.