Könyvek: Történelem

Tételek száma: 211

Szalay László: A tatárjárás Magyarországon 1241-1242. Bp., 1886, Franklin. Félbőr kötés, néhol piszkos lapok, kopottas állapotban.
19339.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
15,79
17,14
A Jugoszláviai Magyar Párt memoranduma Pasicshoz. Budapest, 1922. Szent Gellért Társaság Irodalmi Egyesülete (Közigazgatási Rt. ny.) 56 p. (Az elszakított Délvidek sorsa. III. füzet.) Kiadványunk áttekinti a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság területéhez került jugoszláviai magyarság teljes jogfosztottságának teljes spektrumát. A magyar nemzeti kisebbség tagjai állampolgárságot sem kaptak, intézményeik nem működhettek, a gyülekezési jog nem illette meg őket, és a magyar államban szerzett nyugdíjjogosultságuk után sem szerezhették meg nyugdíjukat. A helyzet 1922 januárja után kissé enyhült, ekkortól a kisebbségbe szorult magyarságot bizonyos korlátozott jogok, így például az egyesület- és pártalapítás joga megillette. A nemzetpolitikai beszámoló ezt az időszakot tekinti át, illetve közli a Pasics szerb miniszterelnökhöz beterjesztett kisebbségi memorandum teljes szövegét, magyar nyelven. Fűzve, enyhén sérült kiadói borítóban. Az első fedőborítón könyvkereskedői bélyegzés, illetve katalógusszám. Jó példány.
19340.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
15,79
17,14
Magyar lélek, magyar munka. Írásban, és képben. Szerk.: Radisics Elemér. Bp., 1943, Athenaeum, 3 sztl. lev. (Horthy Miklós kormányzó képével)+194 p.+XXIV (táblák előtt hártyapapírral) t. Nagyon gazdag szövegközti képanyaggal illusztrálva. Kiadói, festett aranyozott kartonált papírkötésben, szakadt, foltos kiadói papír védőborítóban, a kartonált papírkötés gerince foltos.
19341.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
15,79
17,14
Apponyi Albert et al.: Igazságot Magyarországnak. A trianoni békeszerződés következményeinek ismertetése és bírálata. Bp., 1928, Magyar Külügyi Társaság,(Budapesti Hírlap-ny.), 8+402 p.+ 1 t. (térkép-mellékletek: Magyarország néprajzi térképe a népsűrűség alapján, Szerk.: Gróf Teleki Pál, ún. Vörös térkép, 1:1000.000, Bp., Magyar Földrajzi Intézet, magyar és angol nyelven, hajtott, 63x95 cm.) Első kiadás! Kiadói aranyozott egészvászon-kötés, kopott borítóval, sérült gerinccel.
19342.

Apponyi Albert et al.: Igazságot Magyarországnak. A trianoni békeszerződés következményeinek ismertetése és bírálata. Bp., 1928, Magyar Külügyi Társaság,(Budapesti Hírlap-ny.), 8+402 p.+ 1 t. (térkép-mellékletek: Magyarország néprajzi térképe a népsűrűség alapján, Szerk.: Gróf Teleki Pál, ún. "Vörös térkép", 1:1000.000, Bp., Magyar Földrajzi Intézet, magyar és angol nyelven, hajtott, 63x95 cm.) Első kiadás! Kiadói aranyozott egészvászon-kötés, kopott borítóval, sérült gerinccel.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
15,79
17,14
Justice for Hungary. Review and Criticism of the Effect of the Treaty of Trianon. By Albert Apponyi, Albert Berzeviczy, Oliver Eöttevényi, Francis Fodor, Béla Földes, Eugene Horváth, George Lukács, Emil Nagy, Julius Wlassics. Ethnographic Map of Hungary by Paul Teleki.  London, 1928. Longman, Green and Co. Ltd. (Printed by Budapesti Hirlap Ltd.) [6] + 376 p. + 1 térkép (feliratozott hártyapapírral védett színes térkép).  A kilencszerzős tanulmánykötet a trianoni békediktátumhoz vezető háborús, belpolitikai és diplomáciai tényezőkről írt hosszabb tanulmány után részletesen elemzi a történelmi Magyarország utolsó néhány évtizedének oktatás- és kultúrpolitikáját - mely a gyakori vádakkal szemben (és az utódállamok gyakorlatával szemben) a nemzetiségek számára kulturális lehetőségeket is biztosított, a nyelvhasználati jogokat nem korlátozta, és nem törekedett minden erővel a lakosság kulturális homogenizálására. A tanulmánykötet számba veszi az utódállamok magyarsággal kapcsolatos nemzetiségi politikáját, mely politikában nem megy ritkaságszámba az állampolgári jogoktól való megfosztás sem. A kötet gazdaságpolitikai tanulmánya a Kárpát-medence gazdaságának természetes egységéről és régiónak egymásra utaltságáról értekezik. Példányunk melléklete Teleki Pál két nyelven, magyar és angol nyelven feliratozott nevezetes etnográfiai térképe, az úgynevezett vörös térkép, mely a döntően magyar lakta területeket vörös színnel jelzi, a román lakta vidékeket lila, a szlovák vidékeket világoszöld, a ruszinokat sötétzöld, a németeket narancs, a horvátokat világoskék, a szerbeket sötétkék színnel jelzi, a számottevő lakatlan vidékeket pedig - melyek színnel való kitöltése a manipuláció melegágya - színezetlenül hagyja. 1: 1,000,000 mértékű színes térképünk a Magyar Földrajzi Intézetben készült, az 1910-es népszámlálás adatai alapján, mérete: 570x780 mm egy 630x855 mm méretű térképlapon, a bal alsó sarokban a Kárpát-medence hegy- és vízrajzát ábrázoló melléktérképpel, a jobb felső sarokban magyarázó szöveggel. Térképünk egyediségét a hozzá kapcsolódó, feliratozott, az új határvonalakat angol nyelvű, szöveges kommentárral ellátó hártyapapír biztosítja. Térképünkön a hajtások mentén kisebb szakadások, apróbb foltosság. A tanulmánykötet levelein alul, a szövegtükör alatt kisebb foltosság, a címoldalon, illetve a térképlapon és hártyapapírján régi tulajdonosi bejegyzés.  Aranyozott gerincű, foltos kiadói egészvászon kötésben. Körülvágatlan példány.
19343.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft
13,16
14,29
13
Hitler, Adolf: Harcom [Mein Kampf]. Két kötet egybekötve. (Utószó: Mónus Áron.) (Santon, 1996.) Interseas Editions. 367 + [1] p. A nemzetiszocialista vezető egyetlen, még életében kiadott könyve, melyet landsbergi fogsága idején kezdett el írni, miután 1923-ban az ún. sörpuccsban való részvételéért börtönbe zárták. A könyvben áttekintette addigi pályafutását és megfogalmazta világnézetét, valamint politikai programját. A mű a nácizmus ideológiai alapvetése lett. Hitler ezzel az írással egy átfogó elméletet kívánt a nép elé állítani a marxizmus ellenében. Emellett úgy kívánta bemutatni addigi pályáját, mint ami pártja és az egész nép ideális vezetőjévé teszi őt a zsidóság, mint közös ellenség elleni összefogásban. Megerősítette az NSDAP 25 pontos programjának érvényességét. Megállapította, hogy a nemzeti szocializmus egyik elődjének számító völkisch mozgalom sikertelen maradt és ideje lejárt; ezzel szemben az NSDAP modern, céltudatos gyűjtőmozgalommá vált, amely sikerrel tömörítheti a weimari köztársaság nacionalista és antidemokratikus erőit. Fűzve, színes, illusztrált kiadói borítóban, szép példány.
19344.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft
13,16
14,29
9
Eckhart Ferenc:  A bécsi udvar gazdaságpolitikája Magyarországon 1780-1815.  Budapest, (1958). Akadémiai Kiadó (Akadémiai Nyomda). 492 p. Egyetlen kiadás.  Eckhart Ferenc (1885-1957) gazdaság- és jogtörténész, levéltáros összesen 600 példányban megjelent posztumusz műve. A szerző a két világháború között döntően jog- és alkotmánytörténettel foglalkozott, a Szent Korona-tannal, a földúri bíráskodás és a megyei igazságszolgáltatás történetével. A hivatalos történetírással nemegyszer szembemenő egyetemi előadásait a hatalom többször élesen bírálta. Közvetlenül a háború után a Magyar Történelmi Társulat elnöke volt, a diktatúra felállásával háttérbe szorították. Gazdag levéltári kutatáson alapuló posztumusz műve egy korai művének (A bécsi udvar gazdasági politikája Magyarországon Mária Terézia korában, 1922) méltó és logikus folytatása.  Aranyozott kiadói egészvászon kötésben, eredeti védőborítóban. Jó példány.
19345.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft
13,16
14,29
Hóman Bálint - Szekfű Gyula: Magyar történet. 1-8. köt. (3. kötet hiányzik!) Bp., [1928], Királyi Magyar Egyetemi Nyomda. Első kiadás! Egységes kiadói félbőr kötésben, kopásokkal, 8. kötet gerince sérült.
19346.

Kikiáltási ár:
12 000 Ft
31,58
34,29
A nagy francia forradalom és Napóleon. I-V. kötet. Teljes!. Írták: Adorján Andor, Kéry Pál, Seress László és Zilahi Kiss Béla. Szerk. Borovszky Samu. Bp.,é. n. (1910 körül), Orsz. Monografia Társ. Szövegközti képanyaggal és önálló táblákkal gazdagon illusztrálva. Kiadói, aranyozott egészvászon-kötésben, Gottermayer-kötés, az elülső kötéstáblákon rézplakettbe foglalt színes képekkel, kopott, foltos borítókkal, a rézplakettek karcosak, a II. kötetben néhány laza lappal.
19347.

Kikiáltási ár:
10 000 Ft
26,32
28,57
17
Spengler, Oswald: Der Untergang des Abendlandes. [A Nyugat alkonya. I-II. kötet.] Umrisse einer Morphologie der Weltgeschichte. Erster Band: Gestalt und Wirklichkeit. Zweiter Band: Welthistorische Perspektiven. München, 1920-1922., Oskar Beck,VIII+ 615+9 p.; VII+635+12 p. Sechste, Unveränderte Auflage. Német nyelven. Kiadói félvászon-kötés, kissé foltos, kissé kopott borítóval, az I. kötet sérült gerinccel.   Oswald Spengler (1880-1936) német idealista filozófus fő műve. Szemléletváltoztató munkájának első kötete 1918 tavaszán jelent meg, néhány hónappal a Német Császárság katonai és politikai összeomlása előtt, második kötete pedig 1922-ben. ,,A Nyugat alkonya-ként ismert történetfilozófiai munka szakít a történeti elbeszélések uralkodó, liberális modelljével, mely szerint minden fejlődés csúcsa az európai kultúra, azon belül is a nyugati típusú kultúra: saját társadalmára a megmerevedett, gépszerűségbe fulladó civilizáció mintapéldányaként tekint, amelyben a technikai fejlődés már csak ideig-óráig képes feltartóztatni az elkerülhetetlen degenerálódást. Spengler művének egyik nagy újítása a kultúrkörök elméletének kidolgozása, véleménye szerint a kultúrkörök között nincs rangsorrend, és sorsukhoz elkerülhetetlenül hozzátartozik, hogy fejlődésük zenitjén túljutva kiüresednek. A kétkötetes munka rengeteg párhuzamot mutat be az antik civilizáció és a jelenkori nyugati civilizáció pályaíve között, és úgy értékeli, hogy a nyugati civilizáció éppolyan válságtüneteket mutat, mint minden korábbi elbukott civilizáció. A Nyugat alkonyának óriási hatása volt kora szellemi életére, Európa-szerte és Magyarországon is, Hamvas Béla, Szerb Antal és Németh László életműve elképzelhetetlen a spengleri mű hatása nélkül. A teljes magyar fordítás csupán 1994-ben látott napvilágot.
19348.

Spengler, Oswald: Der Untergang des Abendlandes. [A Nyugat alkonya. I-II. kötet.] Umrisse einer Morphologie der Weltgeschichte. Erster Band: Gestalt und Wirklichkeit. Zweiter Band: Welthistorische Perspektiven. München, 1920-1922., Oskar Beck,VIII+ 615+9 p.; VII+635+12 p. Sechste, Unveränderte Auflage. Német nyelven. Kiadói félvászon-kötés, kissé foltos, kissé kopott borítóval, az I. kötet sérült gerinccel. Oswald Spengler (1880-1936) német idealista filozófus fő műve. Szemléletváltoztató munkájának első kötete 1918 tavaszán jelent meg, néhány hónappal a Német Császárság katonai és politikai összeomlása előtt, második kötete pedig 1922-ben. ,,A Nyugat alkonya"-ként ismert történetfilozófiai munka szakít a történeti elbeszélések uralkodó, liberális modelljével, mely szerint minden fejlődés csúcsa az európai kultúra, azon belül is a nyugati típusú kultúra: saját társadalmára a megmerevedett, gépszerűségbe fulladó civilizáció mintapéldányaként tekint, amelyben a technikai fejlődés már csak ideig-óráig képes feltartóztatni az elkerülhetetlen degenerálódást. Spengler művének egyik nagy újítása a kultúrkörök elméletének kidolgozása, véleménye szerint a kultúrkörök között nincs rangsorrend, és sorsukhoz elkerülhetetlenül hozzátartozik, hogy fejlődésük zenitjén túljutva kiüresednek. A kétkötetes munka rengeteg párhuzamot mutat be az antik civilizáció és a jelenkori nyugati civilizáció pályaíve között, és úgy értékeli, hogy a nyugati civilizáció éppolyan válságtüneteket mutat, mint minden korábbi elbukott civilizáció. A Nyugat alkonyának óriási hatása volt kora szellemi életére, Európa-szerte és Magyarországon is, Hamvas Béla, Szerb Antal és Németh László életműve elképzelhetetlen a spengleri mű hatása nélkül. A teljes magyar fordítás csupán 1994-ben látott napvilágot.

Kikiáltási ár:
3 000 Ft
7,89
8,57
Göndöcs Benedek: Pusztaszer és az évezredes ünnepély. Bp., 1883, Szerzői, (Franklin-ny.), 106+2 p.+2 (kihajtható képtáblák) t. Egyetlen kiadás. A tiszta jövedelem, fele részben a Pusztaszeren létesítendő emlékkápolna, s másik fele részben a Szent Gellérthegyen felállítandó magyar dicsőség csarnoka, Pantheon javára fog fordíttatni. Kiadói papírkötés, foltos, kissé sérült borítóval, a könyvtest szétvált és elvált a borítótól, az elején foltos lapokkal.   Göndöcs Benedek (1824-1894) pusztaszeri apát, gyulai lelkész és országgyűlési képviselő volt. Egyik legnagyobb érdeme a Békésvármegyei Régészeti és Művelődéstörténeti Egylet megalakulása 1874-ben.
19349.

Göndöcs Benedek: Pusztaszer és az évezredes ünnepély. Bp., 1883, Szerzői, (Franklin-ny.), 106+2 p.+2 (kihajtható képtáblák) t. Egyetlen kiadás. "A tiszta jövedelem, fele részben a Pusztaszeren létesítendő emlékkápolna, s másik fele részben a Szent Gellérthegyen felállítandó magyar dicsőség csarnoka, Pantheon javára fog fordíttatni." Kiadói papírkötés, foltos, kissé sérült borítóval, a könyvtest szétvált és elvált a borítótól, az elején foltos lapokkal. Göndöcs Benedek (1824-1894) pusztaszeri apát, gyulai lelkész és országgyűlési képviselő volt. Egyik legnagyobb érdeme a Békésvármegyei Régészeti és Művelődéstörténeti Egylet megalakulása 1874-ben.

Kikiáltási ár:
3 000 Ft
7,89
8,57
Paléologue, Maurice:La Russie des Tsars pendant la Grande Guerre I-III. Paris, 1922 Plon, 372p +2 kih térk.; 346p. felvágatlan; 356p. + 1 kih térk.  Fűzve kiadói papírborítóval első kötet borítója elvált.
19350.

Kikiáltási ár:
5 000 Ft
13,16
14,29

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
1.000.000 Ft felett 100.000 Ft