Tétel

Kikiáltási ár:

24 000 Ft

Leírás:

In English Homes. The Internal Character Furniture & Adornments of some of the most notable Houses of England. Historically depicted from Photographs specially taken by Charles Latham. Second Edition. Volume I-III. [Teljes mű három kötetben.] London, 1907. Published at the Offices of Country Life (Printed by Hudson & Kearns). XXXII + 421 + [1] p.; [VII]-XL + 436 + [8] p.; XL + 443 + [5] p. Folio. Charles Latham (1847-1912) angol fotóművész, az építészeti fotó nagymestere, az 1897-ben alapított, máig létező angol építészeti magazin, a County Life munkatársa. A Country Life magazin az angol vidéki udvarházak, kúriák és kastélyok, mágnások lakóhelyeinek megörökítésében jeleskedett, az angol vidéki mágnás élet más kedvteléseinek, a vadászatnak, lovassportnak és golfnak képes közreadása mellett. A fotográfus három kötetből álló lakberendezési munkája a 17-19. században újpalladiánus (a kontinentális katolicizmushoz kapcsolt barokk elemeket tudatosan mellőző) stílusban épült udvarházak építészeti örökségére koncentrál, elsősorban a gazdagon berendezett enteriőrök bemutatására, de az egyes udvarházak kaputornyait, homlokzatát, olykor kertépítészeti részleteit is megjeleníti, de végigfotózza az udvarházak egyes Tudor-korból megmaradt részleteit is. A képanyagban böngészve nyilvánvaló lesz, hogy a valamirevaló angol vidéki kúria, udvarház nem nélkülözheti a többszintes fogadótermet (Hall), a nyitott emelet szintjéig terjedő, nemes anyagokból ácsolt, gazdagon faragott faburkolatot, a fellógatott páncélokat, családi zászlókat, a nemes vadak trófeáit, a márványból faragott, hatalmas terjedelmű kandallókat, belsejükben a - feltehetően gyakorta tisztítandó - családi címerrel, a kandallópárkány felett a család életéből vagy az angolszász mondavilág, antik mitológia témáiból faragott, gazdag ornamentikával körülfoglalt domborműveket, a falakon az ősök túlméretezett portréit, a mennyezeten a gipszfaragványokat, alant pedig a nehéz ülőbútorokat, a tekintélyes méretű szőnyegeket. Az egész alakos, sisakkal teljes páncélzatok kizárólag a kerengőfolyosón (Cloisters) állhatnak talpukon, és úgy illő, ha közöttük vitrinek, fegyverek, velük szemben pedig délszaki növények állnak, méretes dézsákban. Az udvarháznak része kell legyen a gobelines terem is (Tapestry Room), ahol egész falat borító szőttes kápráztathatja el az olvasót. A lakótermekben a padlót teljes egészében gazdagon mintázott szőnyeg fedi, a kötelezőnek mondható kandalló fölött pedig leggyakrabban festmény, olykor tükör díszeleg. Jóllehet a belső terekben a világítást szolgáló lámpatestek - egyáltalán: műszaki részletek - csak módjával tűnnek fel, a hatalmas belső terek így is világosak, köszönhető ez a méretes ablakoknak. Az enteriőrökből a fotós kiparancsolta a lakókat, illetve egyes visszaemlékezések szerint a bútorokból is jó néhányat eltávolított a fotózást megelőzően, hogy visszaadhassa egyéni látomását a mágnás élet általa elképzelt tárgyi világáról. Ehhez kapcsolódik az a tény is, hogy az udvarház kevésbé fényűző részletei kimaradnak a kötetekből: a konyha, a mellékhelyiségek, a gazdasági udvarok, a pincék és padlások, illetve a személyzeti szállás enteriőrjei Charles Latham számára nemkívánatosak, ahogyan az udvarház műszaki részletei sem kerülnek bemutatásra. A bevezetőt, illetve az építészeti részletek előtt az adott udvarházat építtető mágnás família történetének egyes fordulatait is tartalmazó kísérőszövegét Henry Avray Tipping (1855-1933) építészeti író írta. Az első kötet két levelén kisebb javítás, az utolsó két ív leveleinek szélén apró ázásfolt, a második kötet egy levelén kisebb javítás, egy levelén apró szakadásnyom, egy oldalán gyermekrajz, utolsó ívének fűzése meglazult, a harmadik kötet egy levelén apró javítás, egy levelén apró szakadás, néhány oldalán halvány lapozásnyom. Az első előzékeken Drahos Gyula grafikusművész által rajzolt Ex libris, illetve tulajdonosi jegyzet. Poss.: ilonafai Klausz Gyula [építész, szobrász] (Ex libris). Egységes, aranyozott, festett, enyhén sérült, enyhén kopott kiadói egészvászon kötésben, az első kötet gerincén középen kisebb sérüléssel, aranyozott festésű lapszélekkel.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : nagy_andras