Könyvek: Történelem

Tételek száma: 311

Zágoni Mikes Kelemen Törökországi Levelei. A Magy. Kir. Kormány támogatásával, II. Rákóczi Ferencz hamvainak hazaszállítása alkalmából készült emlékkiadás. Bevezető tanulmányokat írták: Négyesy László, Thaly Kálmán, Beöthy Zsolt, Szily Kálmán, Erődi Béla. A leveleket az eredeti kézirat alapján kiadja: Miklós Ferencz. A díszítéseket rajzolta Edvi Illés Aladár. Bp., 1906, Franklin-Társulat, LXXX+233 p. + 39 t. (ebből 36 színes ) és 3 kézirat-hasonmás. Kiadói festett, aranyozott félbőr-kötésben, az elülső kötéstáblán zágoni Mikes-címerrel, kopott borítóval, kopott, sérült gerinccel, a gerincen kis hiánnyal.
19304.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft
Weber György:  A világtörténet tankönyve. Tekintettel a míveltségre, irodalomra és vallásra. A tizedik bővített kiadás után magyarítva. Első-második kötet. [Egybekötve.] Pest, 1865. Heckenast Gusztáv (ny.) [4] + 501 + [1] p.; [4] + 400 p. Első magyar kiadás. Georg Weber (1808-1888) német történész, polgári iskolai igazgató egyetemes világtörténete eredeti nyelven két köteteben, ,,Lehrbuch der Weltgeschichte címmel jelent meg, 1846-1851 között. Az olvasmányos stílusban megírt egyetemes történet magyar fordítása a népszerű szintézis tizedik kiadása alapján készült, és fordításában egyike a XIX. századközép nagy világtörténelmi értekezéseinek. A kora tudományos színvonalán álló munka bővelkedik a népjellemtani kommentárokban, különös tekintettel a bevezető fejezetben tárgyalt ókori/keleti népeknél, melyek közül Kínára, Egyiptomra és a zsidó államra bővebb figyelem jut. Az első kötet törzsanyagát a fennálló anyag bősége miatt az ókori Görögország és Róma története alkotja, a népvándorlás korát és a középkort tárgyaló második kötet történetíve 1453-ig, Bizánc bukásáig tart. A kötet elbeszélése elsősorban a politikai eseménytörténetre koncentrál, időnként társadalomtörténeti, illetve vallás- és egyháztörténeti kitérőkkel; a második köteten érezhető a német szerző enyhén protestáns és nyugat-európai látószöge: a középkorról szólván a szintézis a német területektől keletre fekvő vidékek, Magyarország, Lengyelország, Oroszország és Skandinávia történetét csak érintőlegesen tárgyalja. A teljes mű magyarul öt kötetben jelent meg, ókori, középkori, újkori és a XIX. század első feléig terjedő kötetben, illetve a magyar és német írásbeliség és irodalom történetét áttekintő pótkötetben. A címoldalakon régi gyűjteményi bélyegzés és tulajdonosi szárazbélyegzés. Néhány oldalon enyhe, apró foltosság. Poss: A türjei Premontrei Prépostság könyvtára; Rezsőfy György. Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr kötésben, mintás festésű lapszélekkel. Dekoratív, szép példány.
19305.

Weber György: A világtörténet tankönyve. Tekintettel a míveltségre, irodalomra és vallásra. A tizedik bővített kiadás után magyarítva. Első-második kötet. [Egybekötve.] Pest, 1865. Heckenast Gusztáv (ny.) [4] + 501 + [1] p.; [4] + 400 p. Első magyar kiadás. Georg Weber (1808-1888) német történész, polgári iskolai igazgató egyetemes világtörténete eredeti nyelven két köteteben, ,,Lehrbuch der Weltgeschichte" címmel jelent meg, 1846-1851 között. Az olvasmányos stílusban megírt egyetemes történet magyar fordítása a népszerű szintézis tizedik kiadása alapján készült, és fordításában egyike a XIX. századközép nagy világtörténelmi értekezéseinek. A kora tudományos színvonalán álló munka bővelkedik a népjellemtani kommentárokban, különös tekintettel a bevezető fejezetben tárgyalt ókori/keleti népeknél, melyek közül Kínára, Egyiptomra és a zsidó államra bővebb figyelem jut. Az első kötet törzsanyagát a fennálló anyag bősége miatt az ókori Görögország és Róma története alkotja, a népvándorlás korát és a középkort tárgyaló második kötet történetíve 1453-ig, Bizánc bukásáig tart. A kötet elbeszélése elsősorban a politikai eseménytörténetre koncentrál, időnként társadalomtörténeti, illetve vallás- és egyháztörténeti kitérőkkel; a második köteten érezhető a német szerző enyhén protestáns és nyugat-európai látószöge: a középkorról szólván a szintézis a német területektől keletre fekvő vidékek, Magyarország, Lengyelország, Oroszország és Skandinávia történetét csak érintőlegesen tárgyalja. A teljes mű magyarul öt kötetben jelent meg, ókori, középkori, újkori és a XIX. század első feléig terjedő kötetben, illetve a magyar és német írásbeliség és irodalom történetét áttekintő pótkötetben. A címoldalakon régi gyűjteményi bélyegzés és tulajdonosi szárazbélyegzés. Néhány oldalon enyhe, apró foltosság. Poss: A türjei Premontrei Prépostság könyvtára; Rezsőfy György. Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr kötésben, mintás festésű lapszélekkel. Dekoratív, szép példány.

Kikiáltási ár:
8 000 Ft
19306.

Kikiáltási ár:
5 500 Ft
14,86
16,18
Bethlen István gróf beszédei és írásai. I-II. köt. Bp., 1933, Genius, 1 t.+ 368 p.; 380 p. Kiadói aranyozott félbőr-kötés, a kötetek gerincén sérülésekkel, belül nagyrészt jó állapotban.
19307.

Kikiáltási ár:
5 500 Ft
14,86
16,18
Varga Ottó (szerk.):  Aradi vértanúk albuma. Arad sz. kir. város közönsége és az aradi ,,Kölcsey-egyesület megbízásából.  Budapest, 1890. Arad sz. kir. város tulajdona (Franklin-Társulat ny.) 1 t. (díszcímlap) + 222 + [2] p. + 1 t. + 2 melléklet (egyleveles, illetve kétleveles hasonmás). Első kiadás.  A nemzeti emlékezetben őrzött szabadságharc Aradon kivégzett tábornokainak méltó megünneplésére már a kiegyezés pillanatától, 1867-től születtek tervek. Több emlékműterv is született, ezek közül végül Zala György szoborkompozíciója valósult meg: az aradi színhelyen 1890. október 6-án avatták fel a Szabadság-szobrot. Albumunk első kiadása is ebből az alkalomból készült, versekkel, visszaemlékezésekkel, levél-hasonmásokkal, valamint oldalszámozáson belül egész oldalas és szövegközti rajzokkal. Illusztrálták: Zichy Mihály (kőnyomatok), Benczúr Gyula, Benczúr Béla, Papp Henrik, Mannheimer Gusztáv, Jendrássik Jenő, Baranski Emil. A kötet a tábornokok rövid pályaképe, a világosi fegyverletétel, a kivégzés körülményeinek ismertetése és a Haynau-, Bach-rendszer rövid kritikája után a vértanúk kultuszát, majd Arad város példátlan gazdasági fejlődését ismerteti. Jóllehet Arad városa a századfordulón még döntően magyarlakta település volt, a munka a századfordulós (és bizonyos szorongást tükröző) nemzetpolitika jegyében függelékként közli Concha Győző ,,A magyar faj hegemoniája című cikkét, amely a magyarság és németség civilizációteremtő ereje mellett érvel. A címoldalon régi tulajdonosi bélyegzés, néhány oldalon halvány foltosság.  Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel.
19308.

Varga Ottó (szerk.): Aradi vértanúk albuma. Arad sz. kir. város közönsége és az aradi ,,Kölcsey-egyesület" megbízásából. Budapest, 1890. Arad sz. kir. város tulajdona (Franklin-Társulat ny.) 1 t. (díszcímlap) + 222 + [2] p. + 1 t. + 2 melléklet (egyleveles, illetve kétleveles hasonmás). Első kiadás. A nemzeti emlékezetben őrzött szabadságharc Aradon kivégzett tábornokainak méltó megünneplésére már a kiegyezés pillanatától, 1867-től születtek tervek. Több emlékműterv is született, ezek közül végül Zala György szoborkompozíciója valósult meg: az aradi színhelyen 1890. október 6-án avatták fel a Szabadság-szobrot. Albumunk első kiadása is ebből az alkalomból készült, versekkel, visszaemlékezésekkel, levél-hasonmásokkal, valamint oldalszámozáson belül egész oldalas és szövegközti rajzokkal. Illusztrálták: Zichy Mihály (kőnyomatok), Benczúr Gyula, Benczúr Béla, Papp Henrik, Mannheimer Gusztáv, Jendrássik Jenő, Baranski Emil. A kötet a tábornokok rövid pályaképe, a világosi fegyverletétel, a kivégzés körülményeinek ismertetése és a Haynau-, Bach-rendszer rövid kritikája után a vértanúk kultuszát, majd Arad város példátlan gazdasági fejlődését ismerteti. Jóllehet Arad városa a századfordulón még döntően magyarlakta település volt, a munka a századfordulós (és bizonyos szorongást tükröző) nemzetpolitika jegyében függelékként közli Concha Győző ,,A magyar faj hegemoniája" című cikkét, amely a magyarság és németség civilizációteremtő ereje mellett érvel. A címoldalon régi tulajdonosi bélyegzés, néhány oldalon halvány foltosság. Aranyozott gerincű korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
Magyarország helységnévtára 1944. Szerk.: M. Kir. Központi Statisztikai Hivatal. Bp., [1944], Hornyánszky Viktor Rt.,XII+680 p. Félvászon-kötésben, foltos borítóval
19309.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
19310.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
Buda szabad királyi főváros címeres kiváltságlevele - 1703. Bp., Westel. Facsimile kiadás! Számozott, 89. számú példány. + Pest szabad királyi főváros címeres kiváltságlevele - 1703. Bp., Westel. Facsimile kiadás! Számozott, 89. számú példány. Kiadói plüss kötés, szép állapotban.
19311.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft
19312.

Kikiáltási ár:
4 800 Ft
12,97
14,12
19313.

Kikiáltási ár:
4 800 Ft
12,97
14,12
Magyar Művelődéstörténet. Szerk.: Domanovszky Sándor et al. IV. köt.: Barokk és felvilágosodás. Bp., [1939], Magyar Történelmi Társulat. Gazdag szövegközi és egészoldalas, fekete-fehér és színes képanyaggal, mellékletekkel. Korabeli félbőr-kötésben, kissé sérült, kopottas borítóval és gerinccel, belül nagyrészt jó állapotban, néhány kissé foltos lappal, régi intézményi bélyegzővel.
19314.

Kikiáltási ár:
2 800 Ft
7,57
8,24
[Illésy György] György deák: Magyarok atyafisága: Az annyivéri magyarok. Pest, 1870. ,,Corvina Társulat (Athenaeum ny.) 15 + [1] p. Egyetlen kiadás. Az oldalszámozáson belül néhány szövegközti illusztrációval kísért rövid tanulmány Svájc egyik völgyében a magyarság törzsétől a kalandozások idején elszakadt magyarok jelenlétét feltételezi: Wallis kantonban egy 4000-5000 főt számláló, régi hagyományait őrző magyar néptörzsét. Példányunk címlapján és utolsó levelén apró pótlás. ---- Elé- illetve utána kötve: (Protestáns egyháztörténeti és hittankönyvek a XIX. századi református közoktatás számára.) -- 1. Farkas József: A magyarországi protestáns egyház történelme. A gymnasium VIII. osztálya számára. Budapest, 1881. Dunamelléki Református Egyházkerület - Franklin-Társulat nyomdája. IV + 151 + [1] p. A magyar protestáns identitás megerősítését is szolgáló egyháztörténetünk címlapjának fűzése meggyengült, a mellette álló levélen régi tulajdonosi bejegyzések. -- 2. Warga János: Bibliaismeret néhány bibliai történettel és Palesztina földrajzával. Alreáliskolák és I. s II. gymnasiumi osztályok számára. Budapest, 1874. Franklin-Társulat (ny.) [3]-133 + [3] p. Hatodik, javított kiadás. Két levélen apró hiány, egy levélen apró szakadás, a belív egy levele és a tartalomjegyzék levele a gerincnél megerősítve. Néhány oldalon széljegyzetek, aláhúzások, néhány oldalon halvány foltosság. -- 3. Kovács János: Bibliai történetek a harmadik elemi osztály számára. A Tiszántúli Ref. Egyházkerület népiskolai tanterve alapján. Debreczen, (1876). Telegdi K. Lajos (Városi ny.) 79 + [1] p. Második kiadás. A hittani tankönyv címoldalán régi tulajdonosi bejegyzés, a címlapon, annak verzóján és a munka több oldalán az egykori tulajdonos több osztálytársának aláírása. Néhány oldalon széljegyzetek, aláhúzások. A címlapon markáns foltosság, alján apró hiány, a belív számos levelének fűzése a gerincnél megerősítve, néhány oldalon foltosság, illetve apró szakadásnyom. -- 4. Egyházi könyvtár a magyar reformált vallású nép számára. Szerkeszti Révész Bálint. Első évfolyam, IV-ik füzet. Debreczenben, 1859. Tiszántúli Református Egyházkerület - Városi ny. 140 + [4] p. A hitvédelmi és egyháztörténelmi írások, valamint a kapcsolódó költemények a tiszántúli református egyházkerület lelkészeinek munkája. Aranyozott gerincű, foltos korabeli félvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel.
19315.

Kikiáltási ár:
6 000 Ft

1.000 Ft-ig 100 Ft
5.000 Ft-ig 200 Ft
10.000 Ft-ig 500 Ft
20.000 Ft-ig 1.000 Ft
50.000 Ft-ig 2.000 Ft
100.000 Ft-ig 5.000 Ft
200.000 Ft-ig 10.000 Ft
500.000 Ft-ig 20.000 Ft
1.000.000 Ft-ig 50.000 Ft
1.000.000 Ft felett 100.000 Ft

Aktuális híreink

468. aukció:

Megtekintés: június 17-20. között;

Tételek átvétele: június 24-én 12 órától;

Fizetési határidő: július 5.

Elszámolás: július 10-től

  Események