12 000 Ft
14
Budai [Ézsaiás] Ésaiás: Magyar ország históriája a' mohátsi veszedelemtÅ‘l fogva Buda viszszavételéig. Debreczenbenn. 1808. Nyomtatta Csáthy György. [4] + 340 p. ElsÅ‘ kiadás. A számos külföldi egyetemet megjáró Budai Ézsaiás (1766-1841) református lelkész, teológus, történész és püspök 1805-1812 között három kötetben adta ki Magyarország-történetét, az elsÅ‘ kötet Mohácsig, a második kötet (tételünk) az ország bel- és török harcokban egyaránt dúskáló, 1526-1668 közötti históriáját, mÃg a harmadik kötet az ország történetének Buda visszavételétÅ‘l egészen 1812-ig terjedÅ‘ szakaszának történetét tekinti át. Bár kötetünk a Habsburg-uralkodók regnálása szerinti fejezetekre tagolódik, a társadalomtörténeti részletekkel is dúsÃtott eseménytörténeti elbeszélésben bÅ‘séges hely nyÃlik a reformáció hazai történetének, olykor nagyobb súly is esik a vallási disputákra és egyes üldözött prédikátorok, nyomdászok és tudósok sorsára, mint a legszűkebb értelemben vett politikai eseménytörténetre. A Mohács utáni helyzet politikai és vallási bonyolultságát a maga összetettségében tárgyalja a szerzÅ‘, a századforduló (1600) utáni idÅ‘kben viszont az eseménykrónika fókusza kimondottan politikaivá válik, és - a Habsburg uralkodók szerinti fejezettagolás ellenére - elsÅ‘sorban az Erdélyi Fejedelemség taglalására irányul. Az eseménymenet tárgyalásának középpontja csak a Rákóczi-ház letűnése után (1660) kerül át ismét a királyi Magyarországra. Az elsÅ‘ elÅ‘zéken és a cÃmoldalon régi tulajdonosi bejegyzés. DÃszesen aranyozott gerincű korabeli félbÅ‘r kötésben, vörös festésű lapszélekkel. Jó példány.