Tétel

Kikiáltási ár:

4 000 Ft

Leírás:

Tormay Cécile: Bujdosó könyv. Feljegyzések 1918-1919-ből. [Első rész.] (Tormay Cécile által aláírt köszönőlevéllel.) Budapest, 1920. Rózsavölgyi és Társa. (Pesti Könyvnyomda Rt.) 417 + [3] p. Első kiadás. A kötetben elhelyezve a Tormay Cécile által aláírt köszönőlevél a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége fejléces levélpapírján. Szövege: ,,428/921. Nagyságos Uram! Nagyságod kegyes volt az Egyetemi Hallgatók megvendégelési akciójához gazdag ajándékával hozzájárulni. Engedje meg Nagyságos Uram, hogy nemes áldozatkészségéért, úgy a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége, mint az Ifjúság hálás köszönetét tolmácsolhassuk. Fogadja Nagyságos Uram kiváló nagyrabecsülésünk őszinte nyilvánítását. A Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége nevében: Tormay Cécile [aláírás]. Budapest, 1921. ápr. 11." Az aláírás mellett a társadalmi egyesület hitelesítő körbélyegzése. Tormay Cécile (1875-1937) írónő, szerkesztő, a Bethlen István politikáját támogató, 1919-ben alapított Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége társadalmi szervezet örökös elnökének publicisztikai hevülettel megírt visszaemlékezései Magyarország 1918-1919-es forradalmairól. A kétségkívül erősen antiszemita felhangokkal is bíró, némiképp leegyszerűsítő beszámoló valódi vádja Károlyi Mihály ellen irányul, akinek pszichopatologikus portréját erős színekkel ábrázolja. A beszámoló történetíve 1918 októberétől 1919 márciusáig terjed, a Tanácsköztársaság időszakának krónikája - azonos cím alatt, második rész gyanánt - két évvel később jelent meg. A radikális forradalmakkal és kaotikus közállapotokkal a legkevésbé sem rokonszenvező beszámoló szerepel az Ideiglenes Nemzeti Kormány által 1945-ben betiltott művek jegyzékén, a Bujdosó könyv azóta is elfedi az írónő valóban emlékezetes tevékenységét: a tényt, hogy Napkelet néven szerkesztett periodikája (1923-1940) a kor egyik legnívósabb esszéfolyóirata volt. A hátsó borító belső oldalán régi tulajdonosi bejegyzés. Példányunk fűzése meglazult, számos ív fűzése elengedett. Dömölki 1456. Poss.: Szabó Imre, a belvárosi Erzsébet Szálloda tulajdonosa. Fűzve, sérült kiadói borítóban.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk

  • HétfÅ‘: 12-17
  • KeddtÅ‘l Szerdáig: 10-17