19847.
471. Lezárult gyorsárverés
Könyvek: ÉpÃtészet, művészet
24 000 Ft
[Folyóirat] Tér és Forma. ÉpÃtÅ‘művészeti folyóirat. Szerkesztik: Bierbauer Virgil, Komor János és Kozma Lajos. Harmadik évfolyam (1930). [Teljes évfolyam, egybekötve.] Budapest, 1930. Vállalkozók Lapja (Biró Miklós Nyomda Rt.) [8] + 556 p. + 1 t. (szÃnes). A Tér és Forma 1928-1948 között megjelenÅ‘ magyar épÃtészeti folyóirat, a modern magyar épÃtészeti mozgalom elsÅ‘, egyben legfontosabb fóruma. A lap elÅ‘ször 1926-ban jelent meg, akkor még a Vállalkozók Lapja ,,Tér és Forma" cÃmű mellékleteként, amely lényegében nyolcoldalas képmelléklet volt az alapvetÅ‘en szöveges folyóirathoz. A melléklet 1928 májusában vált önálló lappá. Bár eleinte foglalkozott a historizáló épÃtészet produktumaival is, a Tér és Forma hamarosan a modernizmus elkötelezett, megalkuvást nem ismerÅ‘ fórumává vált. Mint ilyen, rendszeresen bemutatta a neves külföldi modern épÃtészek (például Le Corbusier) munkáit, de foglalkozott urbanisztikai kérdésekkel, kisarchitektúrával és belsőépÃtészettel, bútortervezéssel is. A lapszámokban igen gazdag képanyag található, homlokzati fotók, elkészült és tervben maradt alaprajzok, monumentális és emberi léptékű grafikai tervek egyaránt. Családi házakról és nyaralókról éppúgy találunk látványtervet és részletes alaprajzot, mint bérházakról, középületekrÅ‘l - a középületekbe a szanatóriumokat, kórházakat, templomokat, pályaudvarokat, iskolákat, uszodákat, stadionokat, városházakat és közparkokat is beleértve. A tartalomból: Pál Hugó: A Nemzeti Stadion tervéhez - Egy stockholmi irodaház. Wolter Gahn munkája - Kozma Lajos üzletportál tervei - Az Erzsébet út torkolatának épÃtészeti kiképzésére hirdetett tervpályázat munkái - Györgyi Dénes: A Szabadság téri épÃtészeti tervpályázat munkáinak ismertetése - Weichinger Károly: A székesfehérvári Prohászka-templom terve - Szokolay Béla: A modern bútorokról - Excelsior autókiszolgáló állomás a Fehérvári úton. Lauber László műve. - Ipari épÃtkezések: Hazai PapÃrgyár Rt. fűzfÅ‘i telepe. Schöngut József munkája. A kelenföldi erÅ‘mű kapcsolóháza. Bierbauer Virgil műve - Kozma Lajos: Mibe kerül ma egy kétszobás lakás berendezése? - Kaesz Gyula: Bérlakások a létminimum számára - György Dénes: A barcelonai kiállÃtás magyar háza. - Az MTK klubháza. Tervezték: Deli és Faragó. - Kisházak tervei. Bozó Gyula munkái - A ,,Paul Laurence Dunbar" kislakások New York Cityben. Andrew J. Thomas műve. Feliratozott, sérült, hiányos gerincű, szÃnes kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.