19866.
471. Lezárult gyorsárverés
Könyvek: Építészet, művészet
12 000 Ft
31,09 EUR, 34,29 USD
Wasmuths Monatshefte für Baukunst. Herausgegeber: Werner Hegemann. XI. Jahrgang (1927). [Teljes évfolyam, egybekötve.] Berlin, 1927. Verlag Ernst Wasmuth AG. (Druck der Selle-Eysler AG.) [16] + 508 p. Folio. A Werner Hegemann (1881-1936) építész, közíró által szerkesztett képes építészeti folyóirat 1914-1931 között jelent meg, évről évre növekvő urbanisztikai érdeklődéssel. Közírói szerepet is betöltő szerkesztője miatt a folyóirat egyre jobban nyitott az építészet társadalmi kérdései felé, Werner Hegemann a folyóirat szerkesztőjeként az építészeti szecesszió és historizmus kíméletlen ellenfele, az építményi díszítmények éles kritikusa és a letisztult formák kedvelője volt; építészeti értelemben egyaránt érdeklődött a modernizmus előfutárának tekinthető, dísztelen monumentalitást sugalló neoklasszicizmus és a kisebb léptékű építményekben gondolkodó, funkcionalista Bauhaus iránt. Folyóirat-évfolyamunk változatos szerzőgárdájának szakcikkeit oldalszámozáson belül igen gazdag szövegközti fotóanyag, építészeti rajzanyag kíséri. A cikkek érdeklődése elsősorban a középületekre irányul: iskolák, városházák, közigazgatási intézmények, gyárépületek, irodaépületek, társasházak tervanyagai között tallózhatunk a folyóiratszámokban. A fotóanyagon jól nyomon követhető a szerkesztőség szenvedélyes érdeklődése a négyszögletes formák, a szimmetria, a társadalmi tervezés és olykor a monumentalitás iránt. Az építészeti folyóirat elsősorban német anyagot közöl, de feltűnnek a lapszámban Prága, Varsó, Stockholm, Amszterdam, Rotterdam egyes modernista épületei is, hazánkból az ipari modernizmus nagyszerű példáját, a Quitter Ernő által tervezett ferencvárosi Hazai Fésűsfonó és Szövőgyár épületeit hozza. A kötet több tanulmánya foglalkozik a Népszövetség genfi palotájának terveivel, a monumentalitásában is elképesztő (ám végül íróasztalfiókban maradt) épületterveket számos rajzban megcsodálhatjuk. Évfolyamunk méltatja továbbá a brémai kortárs téglaépítészet valódi kuriózumát, az afrikai hatásokat mutató Paula Modersohn-házat. Aranyozott kiadói egészvászon kötésben. Jó példány.